Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

32- Sultan Abdulaziz Han (Kısaca) hakkında bilgiler ve hayatı

tuğra32- Sultan Abdulaziz Han (Kısaca)

32- Sultan Abdulaziz Han (Kısaca)

Babası: İkinci Mahmud

Annesi: Pertevniyal Valide Sultan

Doğumu: 8 Şubat 1830

Vefatı: 4 Haziran 1876

Saltanatı: 1861 - 1876 (15 Sene)

 

Sultan Abdülaziz İstanbul'da doğdu. Çok kuvvetli bir tahsil gören padişahın edebi kültürü de gayet genişti. Uzun boylu, değirmi yüzlü, kumral sakallı ve geniş omuzluydu. Vücudu pek iri ve heybetli idi. Cihan pehlivanları ile güreşebilecek kuvvete sahipti. Aynı zamanda bestekâr, şair ve ressamdı.

 

Memleketin imarı için birçok çalışmalar yapmıştır. Yaptırmış olduğu savaş gemilerinin planlarını çoğu zaman kendisi çizmiştir.

 

Devrinde olan önemli olaylardan bazıları: 1863'de Mısır ve 1867'de Avrupa seyahatlerine çıktı. dersimiz.com

 

1868 'de Şurayı Devlet kuruldu. 1869'da Süveyş Kanalı açıldı. 1871'de Mithat Paşa sadrazam oldu. Fakat iki ay sonra, bütçede açık olduğu halde açık olmadığını söyleyip yalanı meydana çıkınca, sadrazamlıktan azledildi.

 

1874'de Hüseyin Avni Paşa sadrazam oldu. Bir yıl sonra azledilince, bu kindar adamın kini padişaha karşı son haddine vardı. Abdülaziz çok büyük bir adam kıtlığı ile karşı karşıya bulunuyordu. Kime vazife vereceğini bilemiyordu.

 

Hiçbir işe yaramadıkları alenen ortaya çıkmış olan Mithat Paşa, Mahmud Nedim ve Hüseyin Avni Paşaların teşvikleriyle başlayan bir nümayiş ihtilale döndü. Abdülaziz'i tahttan indirdiler. Tahttan indirilmekle de kalmayarak intihar süsü verip zorla öldürdüler.

 

Hâlbuki bu büyük padişah zamanında Osmanlı Devletini, askeri bakımdan Dünyada ikinci veya üçüncü duruma getirmişti. Çok çalışkan, gayretli, dindar ve ilerisi için büyük ümitler taşıyan bu büyük Hakan, şahsiyetleri çok düşük olan bazı siyasiler tarafından, tahttan indirilmesi devletin bu kritik günlerinde felâket oldu. Bütün mal varlığı çapulcular tarafından yağma edildi.

 

5 Haziran 1876 senesinde şehit edildiği zaman 46 yaşında bulunuyordu. Cenazesi Divanyolu'ndaki Sultan Mahmud Türbesine defnedildi. (Allah rahmet eylesin.)

 

Erkek Çocukları: Selim Mehmed, Mahmud Celaleddin, Mehmed Şevket, Seyfeddin, Şehzade Yusuf İzzeddin, Salahaddin, Abdülmecid.

 

Kız Çocukları: Saliha Sultan, Emine Sultan, Nazime Sultan, Esma Sultan, Emine Sultan, Fatma Sultan, Münire Sultan.

Ekleyen: dersimiz.com     Okunma: 10666 kez

tags Sultan Abdulaziz Han Sultan Abdulaziz Han hayatı Osmanlı Osmanlı padişahları padişah hayatları padişah çocukları

Dost Site

Online Flash Oyun Sitesi

32- Sultan Abdulaziz Han (Kısaca)

leftOsmanlı Bilgileri Anasayfaya Dön