Eğitim Sitesi

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca) hakkında bilgiler ve hayatı

tuğra1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

Babası: Ertuğrul Gazi

Annesi: Hayme Hatun

Doğumu: Sögüt (M. 1258 - H. 656)

Vefatı: Bursa (M. 1326 - H. 726)

Saltanatı: 1299 - 1326 (27 Sene)

 

Osman Gazi, Ertuğrul Bey'in üç oğlundan birisidir. Osman Bey diğer kardeşlerinden büyük değildi, fakat adeta bir idareci olarak yaratılmıştı. Zira bu hususta çok büyük yetenek sahibi idi. Babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla Osman Bey'i aşiretin reisi olarak tanıdılar.

 

Osman Bey, beyliğin başına geçtiği zaman 23 yaşında idi. Uzun boylu, geniş göğüslü, kalın ve çatık kaşlı, elâ gözlü ve koç burunlu idi. İki omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına oranla daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni buğday renginde idi.

 

Büyük şeyhlerden Edebali'nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, Kur'an-ı Kerim'i görünce, sabaha kadar saygısından yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği çok meşhurdur. Şeyh bu durumdan çok memnun kaldığı için kendisini kızı ile evlendirmiş ve hayır dualar etmiştir.

 

Osman Bey, 1287'de Karacahisar'ı fethetti.1280'de Domaniç'te Bizanslıları yenerek Bilecik'i fethetti ve Selçuklu Hükümdarı tarafından uç beyliğine verildi. 1299'da İnegöl fethedildi. Selçuklu Devleti yıkıldı ve Osman Bey müstakil beyliğini ilân etti. 1300'de Yenişehir ile Köprühisar, 1302'de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi.

 

Osman Bey'e babasından kalan arazinin genişliği 4800 km² idi. Kendisi vefat ettiğinde ise, beyliğin toprak genişliği 16.000 km² ye ulaşmıştır. Vefat etmeden önce oğlu Orhan Bey'e şöyle vasiyet etmiştir: dersimiz.com

 

- Oğullarıma ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim Şudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Din-i Celil-i İslâm'ın yüceliğini yaşatınız. Cihadın kemâline ererek, sancağı şerifi hep yüksekte tutunuz. Her zaman İslâm'a hizmet ediniz. Zira Cenâb-ı Hak benim gibi zayıf bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti. Gaza ve cihatlarınızla Kelime-i Tevhid'i çok uzaklara götürünüz. Hanedanımdan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahşer gününde, Rasülü Azam'ın şefaatinden mahrum kalsın.

 

- Oğlum! Dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da, Hz. Allah'ın emri ile şimdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana emanet ediyorum. Seni de Mevlâ'ya emanet ettim. Her işinde adaleti üstün tut.

 

Vefatında 68 yaşında idi. Tarih ise, Ağustos 1326'yı gösteriyordu. (Allah rahmet eylesin.)

 

Vefat ettiğinde geriye bıraktığı mal varlığı şunlardı: Bir at zırhı, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, bir mızrak, bir tirkeş(ok kılıfı), birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kaşıklık.

 

Osman Bey vefat ettiği zaman zayıf bir rivayete göre, Söğüt'te babasının yanına defnedilmiş ve Bursa alınırsa oraya defnini vasiyet etmişti. Bunun için 1326'da Bursa alındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek naaşı Bursa'ya nakledilip, Hisar'da (Saint Eli) namına yapılmış olan Gümüşlü Kümbete defnedilmiştir. Fakat uzmanların araştırmasına göre vefatının 1326'da Bursa'nın teslim alınmasından sonra olduğu anlaşılıyor.

 

Osman Bey zamanında yaşayan İslâm büyükleri: Silsile-i Sâdât-ı Nakşıbendiyye'nin onuncu ve on birinci halkalarını teşkil eden, Hâce, Arif Rivgiri ve Hâce Mahmud İncir Fagnevi (k.s.)Hazretleri, şeyh Saadettin Cibavi, Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.

 

Erkek Çocukları: Pazarlı Boy, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alâeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey.

 

Kız Çocuklan: Fatıma Hatun.

Ekleyen: dersimiz.com     Okunma: 36974 kez

tags osmanlı padişahları osmanlı padişah hayatları padişah çocukları Osman Gazi Osman Gazi hayatı ilk padişah Sultan Osman Gazi Osmanlı Devleti

BENZER BİLGİLER:

tuğra 31- Sultan Birinci Abdülmecid Han (Kısaca)

tuğra 32- Sultan Abdulaziz Han (Kısaca)

tuğra 21- Sultan İkinci Ahmet Han (Kısaca)

tuğra 17- Sultan Dördüncü Murat Han (Kısaca)

tuğra 29- Sultan Dördüncü Mustafa Han

ekle Osmanlı Hakkında Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (13 yorum yazılmış)

box batin ege efe :Eline koluna sağlık abi
box Tülin bayram :Teşekkürler 10puan aldım
box Tülin bayram :Teşekkürler işime çok yaradı 10puan kazandım
box Bedir :Çok Teşekkür Ederim Hem Eski Tarihi Öğrenmiş Hemde Ödevi yapmış Oldum
box ARDA :ÇOK GÜZEL TARİHİMİZİ BİLİYORUZ BU SİTEDEN
box Arda :Çok teşekkür ederim tarihi zamandan bahsediyor
box erber ertug beren :bence iyi olmuş
box elif :ellerinize sağlık mükemmel
box enes ören :abi benim işime çokçok yaradığı için teşekkür ederim
box recep uslu :güzel olmuş mükemmel ellerinize sağlık
box seno :teşekkürler çok işime yaradı ellerinize sağlık bal gibi olmuş
box biri işteee... :mükemmel tam aradığım gibi teşekkür ederim elleriz zarar görmesin
box beyza :teşekkür ederim ödevimin puanı: 100 sizin bu yazınız sayesinde 100 aldım.puanım sizin olsun.elleriniz zarar görmesin. çok güzel yazmışsınız. allah razı olsun.

Dost Site

Online Flash Oyun Sitesi

1- Sultan Osman Gazi Bey (Kısaca)

leftOsmanlı Bilgileri Anasayfaya Dön