Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

MESLEK: Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı

Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı

TANIM

 

Uluslararası ticaret yapan işletmelerde, ekonomi, finans, pazarlama, hukuk gibi ticaretin değişik alanlarında çalışan kişidir.

 

GÖREVLER

 

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı;

 

▪ Çalıştığı kamu ya da özel sektör kurum/kuruluşun uluslararası ticaretteki mevcut yapısını ortaya koyar.

▪ Uluslararası ticaret uygulamalarını takip ederek, işlerinde kullanır.

▪ Uluslararası ticaret uygulamaları, para piyasası, kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip ederek bilgilerini güncel tutar.

▪ Çalıştığı kamu ya da özel sektör kurum/kuruluşun yurtdışı alım ve satım işlerinin yürütülmesi işlerini yapar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

Bilgisayar

Her türlü büro malzemeleri

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanı olmak isteyenlerin;

 

▪ Sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan,

▪ Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,

▪ Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen,

▪ Değişik ortamlara uyum sağlayabilen

▪ Girişimci kimseler olmaları,

▪ Bir yabancı dil öğrenmeye yetenekli ve ilgili,

kimseler olmaları gerekmektedir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Uluslararası ticaret yönetimi meslek elemanları genellikle kapalı ve temiz büro ortamında çalışırlar. Zaman zaman seyahat etmeleri gerekebilir. Diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının "Uluslararası Ticaret Yönetimi" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Dış Ticaret" olarak değişmesi nedeniyle, "Uluslararası Ticaret Yönetimi" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Uluslararası Ticaret Yönetimi " bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Mesleğin eğitimi, Çankaya Üniversitesi (Ankara) Çankaya Meslek Yüksekokulu "Uluslararası Ticaret Yönetimi", İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu "Uluslararası Ticaret Yönetimi" bölümünde verilmektedir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

Türkçe

Sosyal Bilimler

Yabancı Dil

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek liselerinin; A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende,Ulaştırma Hizmetleri, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe, Ticaret Liselerini kol ayrımı olmadığı dönemde bitirenler "Uluslararası Ticaret Yönetimi" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

 

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlık (EA-1)" puanı türü gereklidir.

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi 1 yıl hazırlık üzerine 2 yıldır.

 

Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar;

 

a) Genel Kültür Dersleri:

 

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil,

 

b) Meslek Dersleri:

 

Meslek dersleri olarak; Ekonomiye Giriş, Davranış Bilimlerine Giriş, İşletme Matematiği, Bilgisayara Giriş, İşletme Yönetimine Giriş, Muhasebe İlkeleri, Dış Ticarete Giriş, İş İletişimi, Hukuka Giriş, İşletme Finansmanı, Pazarlama İlkeleri, Dış Ticaret Mevzuatı ve Uygulamaları, İstatistik, Dış Ticaret Finansmanı ve Dış Ticareti Finanse Eden Kurumlar, Türk Gümrük Mevzuatı ve Uluslararası Taşımacılık, Uluslararası Finansal Piyasalar ve Kurumlar, Uluslararası Pazarlama ve İşletme Matematiği dersleri okutulmaktadır.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Uluslararası Ticaret Yönetimi" ön lisans diploması ve "Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı" unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Meslek elemanları, özel sektör kuruluşlarının uluslararası ticaretle ilgili tüm birimlerinde uzman eleman ve yönetici konumlarında çalışabilmektedirler. Uluslararası ticaret yönetimi alanında eğitim görenler bankaların kambiyo birimleri, ihracatçı birlikleri ve üye kuruluşları, serbest bölgeler, dış ticaret sermaye şirketleri ile özel kuruluşların ihracat-ithalat birimleri, gümrük ve uluslararası ticaret ve nakliyat firmaları gibi kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmektedirler.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Özel şirketlerde ücretler anlaşmalara ve kişinin yeteneği ile işletmenin yapısına göre farklılık göstermektedir. Genellikle asgari ücretin 3-5 katı civarında ücret almaktadırlar. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

▪ "Uluslararası Ticaret Yönetimi" ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı' da başarılı oldukları takdirde "Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşlet-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans,Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

▪ Çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik kademelerinde yükselebilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı

Dış Ticaret Meslek Elemanı

Ticaret ve Yönetim Meslek Elemanı

 

EK BİLGİLER

 

Mesleğin eğitiminde bir yıl süreli zorunlu İngilizce hazırlık programı uygulanır. Ancak İngilizce yeterlik sınavını başaranlar veya üniversitelerin eşdeğerliğini kabul ettiği uluslararası sınavlardan (TOEFL, IELTS, TWE) üniversitelerin tespit ettiği düzeyde başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Eğitim sonunda İngilizce yeterlik sınavını geçenler kazandıkları bölüme kayıtlarını yaptırabilirler.

Hazırlık sınıfında başarısızlık nedeniyle kaydı silinen öğrenciler aynı adı taşıyan ve öğretim dili Türkçe olan programlara Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği kurallara göre ÖSYM'ce yerleştirilebilirler.

 

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

 

▪ Meslek elemanları,

▪ Çankaya Üniversitesi (Ankara) Çankaya Meslek Yüksekokulu Uluslararası Ticaret Yönetimi Bölümü,

▪ ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,

▪ Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

▪ ÖSYM ÖSYS Sınav Kılavuzu 2010,

▪ www.cankaya.edu.tr Web Sitesi,

▪ Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

▪ İlgili eğitim kurumları,

▪ Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

▪ Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

▪ Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :5158 kez

tags ticaret yönetimi meslek elemanı meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Uluslararası Ticaret Yönetimi Meslek Elemanı ile ilgili doğru güncel bilgiler

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA