Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Oto Fren Bakım - Onarımcısı Hakkında Bilgi

MESLEK: Oto Fren Bakım - Onarımcısı

Oto Fren Bakım - Onarımcısı

OTO FREN BAKIM-ONARIMCISI

 

Motorlu taşıtlarda, aracın mekanik, hidrolik, havalı, ABS, elektro manyetik şaft freni ve eksoz fren sistemlerindeki arızaları bulan, bakım ve onarımını yapan kişidir.

 

GÖREVLERİ

 

▪ Çalışma alanının düzenlenmesini sağlar,

▪ Makine ve ekipmanların kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar,

▪ Yedek parça teminini sağlar,

▪ Araç bakım kartı düzenler,

▪ Arızaya ilişkin müşteri şikayetlerini dinler,

▪ Araç lastiklerini kontrol eder,

▪ Hava emiş ve basınçlarını vakum metre ile ölçerek kontrol eder,

▪ Fren sistemini kontrol eder,

▪ Aracın yukarı kaldırılmasını sağlar,

▪ Fren sistemi arızasını belirler,

▪ Fren sisteminin onarımını yapar,

▪ Fren sisteminin bakımını yapar,

▪ Araç fren testi yapar,

▪ Mesleki gelişime ilişkin faaliyetlere katılır, kendine bağlı çalışanlara eğitim verir.

 

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

 

Fren test cihazı , anahtar takımı, bijon anahtarı, ayar levyesi, araç yıkama makinesi, besleme sehbaları ,çekiç, eğe takımı, elektrikli el breyizi, hava alma aparatı, hava kompresörü, hava ölçüm saatleri, hava tabancası, karga burun, kaynak makinesi, keski, kriko, metre, pres, servis aracı, takım tezgahı, tornavida, alkol, conta, gres yağı, hidrolik yağı, mazot, yedek parça.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Oto fren bakım-onarımcısı olmak isteyenlerin;

▪ Ekip çalışmasına yatkın,

▪ El ve parmakları ustalıkla kullanabilen,

▪ Mekanik ilgisi olan,

▪ Detaylara özen gösterebilen,

▪ Dikkatli, sabırlı, sorumluluk sahibi,

kimseler olmaları gerekir.

Ayrıca bu meslek, genellikle ayakta, bazen çömelerek veya arabanın altına yatarak, çeşitli bedensel hareketlerde bulunarak yapılır. Bu nedenle oto fren bakım-onarımcısı olmak isteyenlerin belirtilen hareketleri yapabilecek bedensel yeterlilikte olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Oto fren bakım-onarımcıları genellikle atölyelerde çalışır. Kapalı ve açık havada çalışılabilirler. Ortam kirli ve yağlıdır. Birinci derecede makinelerle ilgilidir. Ayrıca meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle iletişimde bulunurlar.

 

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Mesleğin eğitimi; halk eğitim merkezleri ile Mesleki Eğitim Merkezleri bünyesinde çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimleri, Motorlu Araçlar teknolojisi meslek alanında, verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Her yaş, eğitim, sosyal statü ve kültür düzeyindeki herkes katılabilir. 18 yaşından küçükler, velilerin izniyle katılabilir. İlköğretim çağındakiler, devam ettikleri okul saatleri dışındaki serbest zamanlarda, istedikleri kursa devam edebilir. Yabancı uyruklular, valiliğin izni ile etkinliklere katılabilir. Gerektiğinde, belirli yaş ve eğitim seviyesi, uygulanacak programın özelliğine göre aranır. Bu durum Halk Eğitimi Merkezleri'nce duyurularla belirtilir.

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Halk eğitim merkezlerinde eğitim süresi toplam 520/416 saattir.

Eğitim sırasında; meslekle ilgili alet ve malzemenin nerde ve nasıl kullanılacağı, fren sistemindeki arızanın nasıl tespit edileceği ,tespit edilmiş arızanın nasıl giderileceği, fren sistemin kontrolünün nasıl yapılacağı v.b. uygulamalı olarak gösterilir.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

 

Kursu başarı ile tamamlayanlara "Kurs Bitirme Sertifikası" verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Motorlu kara taşıtlarının fren sistemlerinin bakım-onarım işlemleri geçmiş yıllarda oto bakım onarımcıları tarafından yerine getirilmekte iken günümüzde, oto fren bakım-onarımcılığı farklı bir uzmanlık alanı haline gelmeye başlamıştır. Eskiden üretilen araçların fren sistemleri mekanik aksamlardan oluştuğundan günümüzdeki araçların fren sistemlerine göre çok basit bir yapıya sahipti. Bu nedenle, mesleki bilgi ve becerileri gereği mekanik bilgileri bulunan oto bakım ve onarımcıları fren sistemlerinin bakım-onarımlarında herhangi bir sorunla karşılaşılmamakta idi. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte araçların fren sistemleri hidrolik ve havalı sistemlerle üretilmeye başlandı. Bunun sonucu olarak da bazı oto bakım-onarımcıların fren sistemleri üzerinde uzmanlaşmaya başladıkları görülmüştür.

Günümüzde, otomotiv teknolojisindeki gelişmelere parelel olarak, fren sistemlerinde de çok önemli gelişmeler kayıt edilmiştir. Geliştirilen yeni fren sistemleri, hidrolik ve havalı frenleri elektronik ünitelerle kontrol edilen daha karmaşık sistemler haline getirmiştir. Dolayısı ile, yüksek teknoloji ürünü olan bu fren sistemlerinin bakım ve onarımları da daha fazla bilgi, beceri ve uzmanlık gerektirmektedir.

Oto fren bakım-onarımcılığı mesleğinde teknolojik gelişmelerin süreceği, meslekte iyi yetişmiş elemanların istihdam problemlerinin olmayacağı düşünülmektedir. Meslek elemanlarının gelişen şartlara göre devamlı bilgi ve becerilerini geliştirmek durumundadırlar. Mesleğin yürütülebilmesi için mesleki elektrik, elektronik, hidrolik, pnömatik vb. bilgiler giderek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

-

EĞİTİM SONRASI

 

Mesleğin eğitiminden sonra çalışmaya başlayanlar asgari ücretin bir birbuçuk katı kadar ücret almaktadırlar.

 

MESLEKTE İLERLEME

MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

-

İŞ HAYATINDA İLERLEME

 

Oto fren bakım-onarımcıları usta- çırak ilişkisi içerisinde, önce çırak olarak işe başlayarak daha sonra sırasıyla, kalfa ve usta olmaktadırlar.

 

BENZER MESLEKLER

 

▪ Oto bakım- onarımcısı (Oto tamircisi)

▪ Ön düzen ayarcısı

 

EK BİLGİLER

GÖREV

 

▪ İş organizasyonu yapar,

▪ Çevre koruma önlemleri alır,

▪ İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,

▪ Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,

▪ Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

 

KAYNAKÇA

 

▪ Meslek elemanları,

▪ Bu konudaki çeşitli yayınlar.

▪ Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

 

▪ İlgili eğitim kurumları,

▪ Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

▪ Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

▪ T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, http://www.osym.gov.tr/

▪ Bünyesinde "Meslek Bilgi Merkezi" Bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :1525 kez

tags oto fren bakım-onarımcısı oto fren bakımcısı meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Oto Fren Bakım - Onarımcısı ile ilgili doğru güncel bilgiler

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA