Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği Teknikeri Hakkında Bilgi

MESLEK: İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği Teknikeri

İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği Teknikeri

TANIM

 

Bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan ,yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan kişidir.

 

GÖREVLER

 

▪ Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar,

▪ Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur,

▪ Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar,

▪ Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde ulunur,

▪ Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar,

▪ Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda

▪ arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur,

▪ Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar,

▪ İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

▪ Su tankı,

▪ Hortum,

▪ Kurtarma ipi,

▪ Miğfer,

▪ El feneri,

▪ Aspiratör,

▪ Merdivenli araç

▪ Isıya dayanıklı giysiler

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak isteyenlerin;

▪ İnsanlara yardım etmeyi seven,

▪ yükseklik korkusu bulunmayan,

▪ Normalin üstünde cesarete,

▪ Çevik ve atletik bir beden yapısına,

▪ Hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip,

▪ sorumluluk sahibi

▪ kimseler olması gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

İtfaiyeciler, yangın söndürme çalışmaları sırasında yangın yerinin dışarısında veya içerisinde, kurtarma çalışmaları sırasında ise yangın alanı içerisinde çalışırlar. Genellikle açık havada ve tehlikeli koşullarda (yanma tehlikesi, patlama tehlikesi, enkaz altında kalma tehlikesi, boğulma tehlikesi vb.) görev yaparlar. Çalışma saatleri değişkendir. İtfaiyeciler, çalışma esnasında amirleriyle ve meslektaşlarıyla iletişim ve yüksek düzeyde işbirliği içerisindedirler. Ayrıca olay yerine gelen polis, jandarma ve diğer görevli ve kişilerle iletişimde bulunabilirler.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN

VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının " İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Sivil Savunma ve İtfaiyecilik" olarak değişmesi nedeniyle, " İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler " İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Meslek eğitimi aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" bölümünde verilmektedir.

Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,

▪ Ege Üniversitesi (İzmir)-Ege Meslek Yüksekokulu,

▪ İstanbul Üniversitesi- Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,

▪ Kocaeli Üniversitesi - İzmit Meslek Yüksekokulu.

▪ Karabük Üniversitesi Meslek Yüksekokulu,

▪ Yalova Üniversitesi-Yalova Meslek Yüksekokulu,

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI

OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

▪ Türkçe,Matematik.Beden Eğitimi

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği, Çevre Sağlığı, Çevre Sağlığı Teknisyenliği, Elektrik, İnşaat, İnşaat Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kimya, Kimya Teknolojisi, Makine, Makine Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel) programlarından mezun olanlar "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1)" puanı almaları gerekir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, Matematik, Kimya, Davranış Bilimleri, Temel Strüktür, Yapı Bilgisi, Araç ve Malzeme Bilgisi ,Spor Eğitim Bilgisi, Sivil Savunma Bilgisi, Kurtarma Bilgisi, İş Hukuku, Yangın Bilgisi gibi dersler alırlar.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN

BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" ön lisans diploması ve "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri" unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt olanaklarından, ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs imkânlarından yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

Belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde çalışan kişiler 657 sayılı yasaya tabi olarak maaş alırlar. Diğer kuruluşlarda görev yapan itfaiye personelinin ücreti ise çalıştığı işyerinin durumuna göre değişiklikler göstermektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

"İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde "Sosyal Hizmet", "Acil Yardım ve Afet Yönetimi" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

▪ İlkyardım teknisyeni.

 

EK BİLGİLER

 

Yüksekokul mezunu olmayıp, belediyelerin açtığı sınavlara katılıp başarı sağlayan kişiler de itfaiyeci olabilir. Bu şekilde işe başlayan kişiler ilk etapta hizmet içi eğitime tabi tutulmaktadırlar. Bu kişiler yüksekokul mezunlarından farklı olarak meslekte ilerleme bakımından ilk etapta Onbaşılık rütbesine yükselebilirler. Ayrıca bu kişilere koordinasyon görevi meslekte ilerledikçe verilir.

 

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

 

▪ Meslek elemanları,

▪ 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu,

▪ ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu - 2008,

▪ Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

▪ Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

▪ İlgili eğitim kurumları,

▪ Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

▪ Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

▪ Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :13214 kez

tags itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği Teknikeri ile ilgili doğru güncel bilgiler

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA