Oyun Siteleri

Hidroterapi Teknikeri HAKKINDA BİLGİ

MESLEK: Hidroterapi Teknikeri

HİDROTERAPİ TEKNİKERİ

 

Yaralanma, hastalık, ortopedik özür, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında hekimin koyduğu tanı ve belirlediği tedavi planına göre, suyun; katı (buz) sıvı ve gaz (buhar) hallerini hastaya tedavi aracı olarak uygulayan kişidir.

 

GÖREVLER

 

? Doktorun düzenlediği hidroterapi reçete formunda hidroterapi istemi yapılan ve tedavi süresi belirlenen hastalar hakkında belirttiği bilgiler doğrultusunda, hastaya tedavi programını uygular.

? Hastanın su içinde tedavi amaçlı egzersiz aktivitelerini düzenler, su içerisinde egzersiz yapması için yönlendirici ve yardımcı olur.

? Kelebek Banyo (tank içinde su masajı ve egzersiz), Girdap Banyosu (girdap oluşturularak yapılan banyo) ve kontrast banyolar ( ardışık soğuk-sıcak su ) gibi hidroterapi uygulamalarının yapılmasını sağlar.

? Hastanın vücuduna su fışkırtarak özürlü bölgenin uyarılmasını sağlar, arkasından egzersiz programı uygulayarak hastanın hareketlerini arttırmaya çalışır.

? Tedavi esnasında hastanın genel durumunu izler, durumunda değişiklik olursa hastayı havuz dışına çıkartıp fizyoterapistini ve doktorunu arar.

? Gerekli hallerde doktor gelene kadar ilk yardım uygulamasını başlatır.

 

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

 

? Havuz,

? Havlu,

? Havuz termometresi,

? Kelebek banyo (Su içi basınçlı masaj ve egzersiz tankı),

? Girdap banyosu,

? Kontrast banyolar (ardışık soğuk-sıcak su uygulamaları),

? Parafin,

? Can yeleği,

? Su yastıkları.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Hidroterapi Teknikeri olmak isteyenlerin;

? Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları,

? Bedenen güçlü ve dayanıklı,

? El-parmak becerileri ve hisleri gelişmiş,

? Görme, işitme kaybı ve ortopedik özrü olmayan,

? Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Hidroterapi teknikerleri kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde, hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yaparlar. Çalışma ortamı sıcak ve nemli olabilir. Görev genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanılarak yürütülür. Görev sırasında hastalarla, doktorlarla ve fizyoterapistlerle iletişimde bulunulur.

 

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının "Hidroterapi" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Fizyoterapi" olarak değişmesi nedeniyle, "Hidroterapi" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Hidroterapi" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Mesleğin eğitimine girebilmek için,

? Lise veya dengi okul mezunu olmak,

? Meslek liselerinin, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar "Hidroterapi" önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

? Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi 2 yıl olup ayrıca 1 yılda İngilizce hazırlık programı vardır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Hidroterapi ön lisans diploması verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Hidroterapi Teknikerleri, Başkent Üniversitesi Hastanesi, GATA, Acıbadem Hastanesi ve havuza sahip diğer devlet hastaneleri ve özel hastanelerde, kaplıcalarda, özel otellerde ve huzurevlerinde çalışabilirler.

 

Ülkemizde kaplıcalardan, termal tesislerden yararlanmak yaygın olmakla birlikte bu tedavi yönteminin doktor kontrolünde hidroterapi teknikerleri tarafından planlı bir şekilde uygulanması pek yaygın olarak görülmemektedir. Bu uygulamaların artmasıyla birlikte meslekte çalışacak kişilere olan ihtiyaç da artacaktır.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı kredi ve burs olanaklarından da yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

? Eğitim sonrası Kamuya ait Kurum ve Kuruluşlarda görev alan Hidroterapi teknikerleri 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanununun Sağlık Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar.

? Özel sektörün ilgili birimlerinde çalışan meslek elemanlarının ücreti karşılıklı anlaşma ile belirlenmektedir.

? Yeni mezun olan ve özel bir işyerinde işe başlayan meslek elemanları en az asgari ücretle işe başlar. Ancak hizmet arttıkça ödenen ücret 4-5 katına kadar yükselebilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

 

Hidroterapi önlisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, "Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında(DGS)" başarılı oldukları takdirde; ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yapabilirler.

 

İŞ HAYATINDA İLERLEME

 

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

? Fizyoterapist,

? Masör.

 

EK BİLGİLER

GÖREV

 

? İş organizasyonu yapar,

? Çevre koruma önlemleri alır,

? İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,

? Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,

? Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

 

KAYNAKÇA

 

? Başkent Üniversitesi Hidroterapi Teknikerliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve Eğitim Programı,

? Meslek elemanları,

? Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

 

? İlgili eğitim kurumları,

? Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

? Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

? T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, http://www.osym.gov.tr/

? Bünyesinde "Meslek Bilgi Merkezi" Bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :2511 kez

tags HİDROTERAPİ TEKNİKERİ meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Hidroterapi Teknikeri İLE İLGİLİ BİLGİLER

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA