Yazılı Sınav Soruları

Fotoğrafçılık Teknikeri HAKKINDA BİLGİ

MESLEK: Fotoğrafçılık Teknikeri

Fotoğrafçılık Teknikeri

TANIM

 

Fotoğraf makinesiyle görüntüye estetik yorum katarak kaydeden ve görüntüye çeşitli teknikler uygulayarak basımını yapan kişidir.

 

GÖREVLER

 

? Fotoğraf çekimi öncesi stüdyo içi veya stüdyo dışında fotoğraf çekim

ortamını hazırlar, ? ?

? Fotoğraf makinesinin ışık durumuna ve konumuna göre ayarlarını yapar,

? Kullanılacak fotoğraf makinesi dijital değil ise filmleri makineye takar,

? Müşteri ve/veya nesneyi çekime hazırlar,

? Görüntüyü ayarlayarak müşterinin istediği nitelikteki çekimi yapar,

? Fotokimyasal maddeleri kullanarak, suyun saflığını ayarlayarak filmin geliştirme ? ? ?

ağartma, sabitleme, renk ve pozitife çevirme banyolarını yapar.

? Filmi kurutur, tasnifini yapar, rötuşlarını tamamlar, baskı yapar veya baskı için

bilgisayara aktarır, çıktılarını alır, ? ? ? ?

? Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

 

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

 

Banyo yapımında kullanılan kimyasal maddeler, bilgisayar, bilgisayar programları, photoshop, photostyler vb. çeşitli ebatlar ve özelliklerde fotoğraf makineleri, dijital atölye baskı makineleri, medya kartları, dia çoğaltma makinesi, boya tabancası, kağıt makas takımı, kurşun kalem takımı, karanlık oda lambası, kart banyo makinesi, objektif, profesyonel flaş sistemleri (flaş, paraflaş, akülü flaş, atbox, şemsiye), scanner, film (renkli, siyah beyaz, slayt filmi, APS filmi, instant filmi,) çeşitli ebatlarda resim kartları.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

? Fotoğrafçılık teknikeri olmak isteyenlerin ,

? Yoğun ve yaygın dikkat yeteneği gelişmiş,

? Ayrıntıyı algılayabilen,

? Şekil ilişkileri, uzay ilişkilerini görebilen,

? Görme keskinliği, renk algısı iyi,

? İnsanlarla iyi ilişki kurabilen, işbirliğine yatkın,

? Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,

? Güzel sanatlara ilgili,

? Yaratıcı, sorumluluk sahibi, dışa dönük, sabırlı, sakin

? Eleştiriye açık olan,

kimseler olması gerekir.

Yaratıcılık meslekte başarıyı artıran en önemli özelliktir.Renk körlüğü, ileri derecede görme bozuklukları, el ve ayak sakatlığı bu mesleğin yürütülmesini engelleyebilir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Fotoğraf stüdyolarında çalışılabileceği gibi, açık havada ( dağ, deniz kenarı), değişik ortamlarda (seminer, toplantı, kongreler, düğün vb.) çalışıla bilinir. Çalışma ortamları genellikle aydınlık olmakla birlikte film banyosu tab edilmesi sırasında karanlık odada çalışmak söz konusu olmaktadır.

 

Birinci derecede uğraş konusu insanlar ve estetik tasarımların görüntüsü olan yerlerdir. İşlerini yaparlarken müşteriler ve çalışma arkadaşlarıyla iletişim halindedir. Ancak tek başına da çalışılabilmektedirler.

 

MESLEĞİN EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının "Fotoğrafçılık" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Fotoğrafçılık ve Kameramanlık" olarak değişmesi nedeniyle, "Fotoğrafçılık"" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Fotoğrafçılık" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Mesleğin eğitimine girebilmek için,

? Lise veya dengi okul mezunu olmak,

? Meslek liselerinin, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar "Fotoğrafçılık" önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

? Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi iki yıldır. Eğitim süresince; mesleğin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir.

Ayrıca pratik uygulama (Bitirme projesi) ile 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA

 

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Fotoğrafçılık" önlisans diploması verilmektedir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Günlük yaşantımızın bir parçası olan fotoğraf makinesi, günümüzde optik ve sayısal sistemlerin gelişmesi ile her sektöre farklı amaçlarla hizmet veren bir makine durumuna gelmiştir. Yaşamın bir kesitinin kayıt edilmesi olarak tanımlanan fotoğraf, bazı temel noktalarda gereksinim olmakla birlikte aynı zamanda insanların özel anlarını kaydetmek için kullandıkları bir araçtır. Günümüzde fotoğrafçılık mesleği bir sanat ve haberleşme aracı olarak ilerlerken; optik aygıtların gelişmesi sonucu astronomi, mikrobiyoloji, histoloji vb. bilim dallarında da giderek artan biçimde kullanılmaktadır. Meslekte edinilen bilgi ve beceriler, fotoğrafçılığın kullanıldığı pek çok alanda, özellikle reklamcılıkta, matbaacılıkta, basında, sinema ve video çekiminde kullanılmaktadır. İş yaşamında stüdyo fotoğrafçılığının yanı sıra, tanıtım (sanayi ve reklam) fotoğrafçılığı ve aktüel fotoğrafçılık gibi yeni uzmanlaşma alanları da gözlenmektedir.

Teknolojik gelişmeler sonucunda, bilgisayarın sektöre girmesiyle ortaya çıkan dijital (sayısal) fotoğrafçılık ve son zamanlarda gelişen lazerle dijital baskının yakın gelecekte önemli oranda yaygınlaşması ve klasik fotoğrafçılığın uygulama alanlarını genişletmesi beklenmektedir.

Fotoğrafçılık mesleğinde gelişen teknoloji özellikle laboratuar hizmetlerinde kendini göstermiş, bu alanda çalışan kadın işgücü sayısında artışlar gözlemlenmeye başlanmıştır. Bu meslekte iyi eğitim görmüş nitelikli fotoğrafçılara olan talep giderek artmaktadır.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girişte asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. Daha sonraki kazanç ise asgari ücretin 2-5 katı arasında değişmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

 

Fotoğrafçılık önlisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, "Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında(DGS)" başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yapabilirler.

 

İŞ HAYATINDA İLERLEME

 

Çalıştıkları işyerinde yönetici sorumluluğuna getirilebilirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

? Fotoğrafçı,

? Fotoğraf Sanatçısı,

? Kameraman,

? Radyo ve Televizyon Stüdyo Cihazları Operatörü

 

EK BİLGİLER

GÖREV

 

? İş organizasyonu yapar,

? Çevre koruma önlemleri alır,

? İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,

? Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,

? Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

 

KAYNAKÇA

 

? Meslek elemanları,

? Üniversiteler, Yükseköğrenim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız KUZGUN),

? MEDAK (Meslek Danışma Komisyonu) üyesi kuruluşlar.

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN

 

? İlgili eğitim kurumları,

? Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

? Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

? T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, http://www.osym.gov.tr/

? Bünyesinde "Meslek Bilgi Merkezi" Bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezleri.

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :1363 kez

tags FOTOĞRAFÇILIK TEKNİKERİ meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Fotoğrafçılık Teknikeri İLE İLGİLİ BİLGİLER

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA