Eğitim Sitesi

Sevginin Gücü Türk ve Dünya Masalları

masal okuSevginin Gücü

Sevginin Gücü

Bir yaz boyunca gölgesinde, dostluğu yaşadığım elma ağacı. Hüzünlerime, tasalarıma, sevinç ve mutluluğuma ortak oldu. Bana nasılda arkadaşlık ederdi. Uyanınca, annem ve güneşten sonra ona merhaba derdim. Bulutlu yağışlı günler, pencereden ‘günaydın’ diye bağırırdım.

 

Benim özgürlüğüm güneşin parlak ışıklarına bağlıydı. Annem güneş doğunca, elma ağacının yanına gidip, onunla konuşup, gölgesinde oynamama izin verirdi. Elma ağacının dallarında salıncağım asılıydı. Salıncağımla bir oyana, bir bu yana sallanır, en güzel şarkılarımı söylerdim. Kuşların, dallarında uçuştuğu, yaprakları arasında saklambaç oynandığı elma ağacım; benim en iyi arkadaşımdı. Kuşlar dallarına konar, uçar. Bir aşağı dala, bir yukarı dala inip çıkıyorlardı. İlkbaharda güneşi görünce, yeşil yaprakların arasında rengârenk çiçeklerin üstünde rengârenk kelebekler uçuşurdu.

 

İçimden diyorum ki bu kuşlar kendi aralarında ne güzel, hiç kavga etmezler, insanlara ve ağaçlara hep şarkı söylerler. Akşam olunca yuvalarına benim gibi koşarlar. Kuşlar kelebekler ve elma ağacı ayrılmaz arkadaşlardık. Babam işten gelince beni elma ağacının altında bulur. Sıcak yaz gecelerinde akşam yemeğini elma ağacının altında yerdik. Ama geceleri kuşlar olmazdı. Sadece bir kuş uçar giderdi. Onu babama sordum. “Yarasa” kuşu derdi. Geceleri yıldızlara bakar yerde onların kırıntıları ateş böcekleri bahçede oynaşırlardı.

 

Bu mutluğun kâbusa dönüşeceği günler yaklaşmıştı. Sonbaharın son sıcakları, elmalar olgunlaşmış, kırmızı, al elmalar toplanacak günleri bekliyordu. Bazı günler ben yorulmayayım diye elma ağacı kırmızı elmaları yere düşürerek bana sunardı.

 

Ne yazık ki o gün olanlar oldu. Elma ağacının kırmızı elmalarına dayanamayan yaramaz bir çocuk, uzaktan bir taş atmış. Elma ağacından kafama bir kaç elma ile taş düştü. Anneciğim diyerek başımı tuttum ve elimi başıma götürdüm. Kırmızı elmanın alı gibi al kanlarda elime geldi. Bütün suçu elma ağacında gördüm. Seninle ne güzel dosttuk. Dost dostuna böyle yapar mı dedim? Ayağımla elma ağacına vurdum vurdum. Bir daha elma ağacının yanına gitmedim. Elma ağacı da çok üzülmüştü. Elmaları bitince kimse yüzüne bakmayacaktı. O da biliyordu ama derdini anlatamazdı. Çünkü konuşmayı bilmiyordu.

 

Gel gelelim bahar oldu. Bütün ağaçlar yeşerdi. Elma ağacı yeşermiyordu. Küsmüştü dünyaya, meyve vermeyecek diyordum. Çünkü en iyi dostunu kaybetmişti. Çiçekleri eskisi gibi açamadı. Kuşlar, arılar, kelebekler eskisi gibi dallarında uçuşup şarkılar söylemiyordu. Buna çok üzüldüm. Barışmaya karar verdim. Gittim halini hatırını sordum. Yine dost olalım dedim. Annem de söyledi “senin suçun yokmuş.” ‘Yaramaz bir çocuk atmış taşı’ dedim. Ağacın dallarını öptüm öptüm. Birkaç gün sonra ağaç çiçeklerini açmaya başladı. Ben bu olaya çok sevindim. Artık elma ağacı benimle barışmıştı.

 

Tekrar kuşlar döndü cıvıl cıvıl, arılar, kelebekler uçuşuyordu. Akşam babama sevinçle ağacın çiçek açtığını söyledim. “Bunun nasıl olduğunu anlayamadım?” Dedim. Babam ‘sevginin gücü’ diye cevap verdi.

 

Muallim AYHAN BİNGÖL

Ekleyen : Muallim AYHAN BİNGÖL     Okunma : 33407 kez

tags SEVGİNİN GÜCÜ, elma ağacı, masallar ve hilayeler, Muallim AYHAN BİNGÖL

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Yıl Dede'nin Dört Kızı 4499 kez okundu.

Çocuk Masalları Gülcü Baba 4988 kez okundu.

Çocuk Masalları The Squad Giraffe (İngilizce Masal) 8783 kez okundu.

Çocuk Masalları Zıp Zıp Kanguru 29870 kez okundu.

Çocuk Masalları Orman Perisi'nin Gülleri 55473 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (18 yorum yazılmış)

box Tuna :Beyendim cok guzell
box Ayşe Betül ÇAVDAR :Okudum bin tane yazım yanlışı ve anlatım bozukluğu gördüm .DÜZELTİLMELI
box dusunur :Iyi guzel bir hikaye hayal gucunu gelistirir
box Ekin ağabulut :Güzelmiş ama ben daha heyecanlı öyküleri severim ama yinede sevdim sorun yok
box M.ALİ :SİZ NE DİYORSUNUZ BU AYHAN BİNGÖL BENİM TÜRKÇE HOCAM
box Ayşe :Çok güzel bir hikayeymiş herkese tavsiye ederim
box şair :çok güzellllllllll
box Melek :Çok güzel be duygulu
box Ecrin :Bende bayıldım bu masala. Kendimde bu masalı hergün okumak istiyorum.
box sümeye :çok güzel beyendim
box kiler :süppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box yusuf gedik sefa :bu masall cok ğüzel olmuş
box AZRA SÜZEN :çok sıcak daHA FAZLA DAYANA MİYCAMK artık daha dayanamiycam yemek yedim yemek çok güzeldi ama hep güzel benim apartmanım daha güzel ço SESSİZ HİÇ SES YOK
box şeyma korkmaz :çok güzel hayal gücü zevkli çok sevdim her gün zevkle okuyorum çok seviyorum sevginin gücünü yaratıcı şeker güzel bir hikaye kırk kere zevkle okuyorum hoşuma gitti arkadaşım ve öğretmenim tavsiye etti ve çok güzel o hikayeyi okuyunca içime bir şey oluyor içimden iyilik yapmak geliyor gerçi iyi bir insanım oyuncuyum
box bir dost :çk güzel masal
box Batuhan :Çok beğeniyom kitap okumayı çokkkk
box zeynep :çok güzel bir hikayaymiş.
box toprak çınar :hayatımda bu kadar anlamlı bir hikaye görmedim bence harika

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön