Eğitim Sitesi

Pinokyo Türk ve Dünya Masalları

masal okuPinokyo

Pinokyo

Pinokyo Masalı / Dünya Masalları

 

Bir varmış, bir yokmuş çook eski bir zamanda küçük bir kasabada Geppetto adında ihtiyar bir oyuncakçı yaşarmış. Yaptığı tahtadan oyuncakları satarak geçimini sağlarmış. İhtiyar oyuncakçının hayatta üzüldüğü tek şey bir çocuğunun olmamasıymış. Bir çocuğunun olması için neler vermezmiş ki. Bir gün yeni bir oyuncak yapmak için ormana gidip kütük aramaya başlamış. Derken tam aradığı gibi bir kütüğü bulmuş.

 

– İşte tam aradığım gibi bir kütük. Bununla çok güzel bir kukla yapacağım, diye sevinerek kütüğü sırtladığı gibi oyuncakcı dükkanına taşımış. Tezgahın üzerine koymuş. Başlamış yontmaya. Geppetto kütüğü yonttukça kütükten “ah ah!” diye sesler geliyormuş. Geppetto usta:

 

“Nereden geliyor bu ses,, diye düşünmüş. “Herhalde bana öyle geldi” diye içinden geçirmiş. Derken kuklanın önce kafası sonra da vücudu daha sonra da kolları ile bacakları şekillenmeye başlamış. Geppetto usta en sonunda kuklayı bitirmiş. Onu sandalyenin üzerine oturtmuş. Ortalığı temizlemeye başlamış. O ortalığı temizlerken, "Merhaba" diye bir ses duymuş. Sesin nereden geldiğini anlamak için başını çevirmiş. Ortalıkta sandalyenin üzerinde oturmakta olan kukladan başka kimsecikler yokmuş. Yine yanıldığını düşünerek işine devam etmiş. Az sonra kukla oturduğu sandalyeden hopladığı gibi odanın içinde dansetmeye başlamış. Olanları gören Geppetto ustanın şaşkınlıktan ağzı bir karış açılmış.

 

– Aman Allahım! Bu kukla canlı. “Tam da benim istediğim gibi bir çocuk” demiş. Etten kemikten değilmiş ama tıpkı bir çocuk gibi gülüyor, koşuyor, oynuyormuş. Kukla çocuğu kucağına alıp;

 

– Sen gerçek bir çocuk gibisin. Senin adın Pinokyo olsun, demiş. Artık Geppetto ustanın hiç canı sıkılmıyor, günlerini Pinokyo ile ilgilenerek geçiriyormuş. Bir süre sonra Pinokyo’nun okula gitmesi gerektiğini düşünmüş. Ancak Pinokyo’nun ne defteri varmış ne kalemi. Geppetto ustada da hiç para olmadığından paltosunu satarak, aldığı parayı Pinokyo’ya vermiş.

 

– Al oğlum bu parayla kendine defter kalem al. Güzelce okuluna git, demiş. Pinokyo parayı avucuna almış yola koyulmuş. Neşe içinde yürüyormuş. Merakla etrafına bakınıp, yol üzerindeki dükkanları, pazar tezgahlarını, bağıran insanları izliyormuş. Bu arada yolun başındaki kalabalık dikkatini çekmiş. Kalabalığın arasına dalıp ne olduğunu öğrenmeye çalışmış. Kalabalığın önünde kocaman renkli bir çadır duruyormuş. Bu şehre yeni gelen sirkin çadırıymış. Çadırın önündeki palyaço bağırarak müşteri topluyormuş. Pinokyo çadırın içerisinde ne olduğunu merak edip, kalabalığın arasından geçip çadıra girmek istemiş. Palyaço, Pinokyo’ya içeri parasız girilemeyeceğini söylemiş. Pinokyo içeride olanları çok merak ettiğinden, Geppetto ustanın okula gitmesi için verdiği parayı uzatmış. İçeriye girince çadırın ortasına kurulan sahnede oynayan kuklaları görmüş.

 

– Hey! Bunlar da benim gibi tahtadan, diyerek sahneye kuklaların arasına çıkmış. Kuklaları izleyen kalabalık Pinokyo’ya kızmış.

 

– Çekil oradan sahneyi görmemizi engelliyorsun, diyerek azarlamışlar Pinokyo’yu. Ancak sahnenin yukarısında kuklalara bağlı olan ipleri tutan sirk sahibi canlı bir kukla gördüğü için çok sevinmiş. "Böyle ipleri olmadan hareket edebilen bir kukla bana çok para kazandıracak" diye düşünmüş. Oyun biter bitmez Pinokyo’yu yakaladığı gibi kafese kapatmış. Pinokyo başına gelenlerin kendi suçu olduğunu Geppetto ustanın sözünü dinleyip okula gitse bunların hiçbirinin olmayacağını düşünerek, ağlamaya başlamış. Pinokyonun pişman olduğunu gören iyilik perisi hemen onun yanına giderek;

 

PİNOKYO– Babanın sözünden çıkmamalıydın! Ama pişman olduğunu görüyorum. Bunun için seni kurtaracağım. Ama bir daha yaramazlık yapma! Bu da sirke verdiğin para. Onu sakın boş yere harcama. Doğru okuluna git, diyerek Pinokyo’yu sirkin dışına çıkarmış. Pinokyo paralar elinde okula doğru yol almaya başlamış. Bir yandan da şarkı söylüyormuş. Pinokyo’nun şarkı söyleyerek yürüdüğünü gören kurnaz tilki ve arkadaşı kedi "Bu kukla ne kadar da neşeli, şunun bir yanına gidelim" diyerek Pinokyo’nun önüne çıkmışlar.

 

– Hayrola Pinokyo? Böyle neşeli neşeli nereye gidiyorsun? Diye sormuşlar. Pinokyo da:

 

– Kendime defter kalem alıp okula gideceğim, demiş. Kurnaz Tilki:

 

– Defter, kalem alacak paran var mı? Diye sormuş. Pinokyo, babasının verdiği paraları göstermiş. Paraları gören kurnaz tilki ve kedi bir oyun oynayıp bu paraları almaya karar vermişler. Pinokyo’ya:

 

– Okula gidip de ne yapacaksın? Bizim dediklerimizi yaparsan zengin olursun. Sen o paraları bize ver, biz de götürüp sihirli tarlaya ekelim. Senin de bir para ağacın olur, ihtiyacın oldukça bu ağaca gider, meyveleri olan paraları toplarsın, demişler. Hiç böyle şey olur mu? Ama Pinokyo söylenenlere inanmış elindeki paraları kurnaz tilkiye teslim etmiş. Paraları alan kurnaz tilki ve kedi hemen oradan uzaklaşmışlar. Tek başına kalan Pinokyo’nun yanında iyilik perisi belirivermiş. Pinokyo’ya:

 

– Defter kalem aldın mı Pinokyo? Diye sormuş. Oysa peri paraları kurnaz tilkiye kaptırdığını biliyormuş. Sakın yalan söyleme yoksa seni cezalandırırım, diye uyarmış. Pinokyo uyarıya aldırmadan yalan söylemiş.

 

– Defter, kalem aldım. Onları okula bıraktım, deyince yalan söylediğinden dolayı burnu uzamaya başlamış. Peri, Pinokyo’nun doğru söylemesi gerektiğini söyledikçe, Pinokyo başka yalanlar uyduruyor, burnu da uzadıkça uzuyormuş. Artık öyle bir hale gelmiş ki kafasını hiç bir tarafa çeviremez olmuş. En sonunda yaptığı hatayı anlamış, işin doğrusunu periye anlatmış, peri de akıllanan Pinokyo’nun burnunu eski haline döndürmüş. Bir sihir yaparak kurnaz tilkiye kaptırdığı paraların, Pinokyo’nun eline geri gelmesini sağlamış. Pinokyo’yu uyararak;

 

– Bu paraları boşyere harcama, doğru okuluna git, diyerek ortadan kaybolmuş. Pinokyo paralar elinde yine şarkı söyleyerek yürümeye başlamış. Tenha bir yerden geçerken birisinin yüksek sesle güldüğünü işitmiş. Aynı anda karşısına kendisini hapseden sirk sahibi çıkıvermiş.

PİNOKYO

– Gel bakalım buraya seni yaramaz. Geçen sefer elimden nasıl kaçtın bilmiyorum ama şimdi senin cezanı vereceğim, diyerek Pinokyo’yu kollarından tuttuğu gibi denize atıvermiş. Pinokyo denize düşünce, suyun üzerinde kalmış. Dibe batmıyormuş, çünkü Pinokyo tahtadan bir kukla olduğu için su kendisini kaldırıyormuş. Suyun üzerinde böyle batmadan kalmak Pinokyo’nun hoşuna gitmiş. Kollarıyla bacaklarını oynatarak yüzmeye başlamış. Kıyıya doğru yüzerken birden ne olduysa olmuş. Pinokyo kendisini karanlık bir yerde buluvermiş. Meğerse Pinokyo’yu kocaman bir balık yutmuş. Şimdi Pinokyo balığın midesinde duruyormuş. Pinokyo balığın midesinde bekleye dursun, biz gelelim Geppetto ustaya. Geppetto usta eve gelmeyen Pinokyo’yu çok merak etmiş. Paltosunu da Pinokyo’yu okula göndermek için sattığından hasta olmuş. Oğlu Pinokyo’yu aramak için hasta hasta yollara düşmüş. En sonunda Pinokyo’nun denize atıldığı yere varmış. Buradaki balıkçılara oğlunu görüp görmediklerini sormuş. Balıkçılar da sirk sahibinin, Pinokyo’yu denize attığını gördüklerini söylemişler. Geppetto usta balıkçılardan birisine, kayığıyla denize açılıp oğlunu bulmaya yardım etmesi için yalvarmış. Geppetto ustayı tanıyan ve onun ne kadar iyi bir insan olduğunu bilen balıkçı, bu isteği geri çevirmemiş. Birlikte kayığa binip denize açılmışlar. Kayık bir süre yol aldıktan sonra şiddetli bir rüzgar çıkmış. Büyüyen dalgalara kayık daha fazla dayanamamış, birdenbire devrilivermiş. Balıkçıyla, Geppetto usta kendilerini bir anda dalgaların arasında buluvermişler. dersimiz.com Geppetto usta hem yaşlı olduğundan hem de yüzmeyi bilmediğinden denizin dibine doğru batmaya başlamış. Bu sırada Pinokyo’yu yutan balık, Geppetto ustayı da yutmuş. Geppetto usta da balığın boğazından kayıp midesine girivermiş. Balığın midesinde ağlayan bir çocuğun sesini duymuş. Bu sesi hemen tanımış. Bu, oğlu Pinokyo’nun sesiymiş. Geppetto usta oğlunu bulduğu için çok sevinmiş. Pinokyo’ya:

 

PİNOKYO– Pinokyo, oğlum ben baban, Geppetto. Hayatta olduğuna çok sevindim. Seni o kadar çok merak ettim ki. Babasının sesini işiten Pinokyo gözyaşları içerisinde boynuna sarılmış.

 

– Senin sözünü dinlemediğim için çok özür dilerim babacığım, beni affet bir daha sözünden hiç çıkmayacağım, diyerek gözyaşı dökmüş. Pinokyo’nun gerçekten de pişman olduğunu gören peri kızı onları kurtarmaya karar vermiş. Geppetto ustayla, Pinokyo’yu balığın midesinden çıkarıp karaya çıkartmış. Kurtulduklarına çok sevinen Pinokyo, babasının elinden tuttuğu gibi evlerinin yolunu tutmuşlar. Pinokyo o günden sonra o kadar akıllı bir çocuk olmuş ki babasının sözünden hiç çıkmamış. Her gün okuluna gitmiş. Okul çıkışı ise babasının yanına koşarak ona işlerinde yardım etmiş. Peri kızı da Pinokyo’nun çok iyi bir çocuk olduğunu görüp onu ödüllendirmeye karar vermiş. Pinokyo’nun artık tahtadan değil de etten kemikten normal bir çocuk olması için büyü yapmış. Büyü gerçekleşmiş. Pinokyo gece yatağında, uyumak üzereyken birdenbire normal bir çocuğa döndüğünün farkına varmış. Artık tahtadan değil, etten kemikten bir çocukmuş. Sevinçle yatağından fırlayarak babasının yanına koşmuş. Geppetto usta, karşısında Pinokyo’yu bu şekilde görünce dünyalar onun olmuş. “En sonunda benimde gerçek bir oğlum oldu” diyerek sevinç gözyaşları içerisinde oğluna sarılmış. Baba oğul ömürlerinin sonuna kadar mutlu yaşamışlar.

Ekleyen : Halil Emre Doğruer     Okunma : 112594 kez

tags Pinokyo, Pinokyo Masalı, Geppetto, Dünya Masalları, Çocuk Masalları, Masal Oku, Masal Sitesi, en güzel çocuk masalları, masal kitabı, resimli masallar, Halil Emre Doğruer

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kötü Kalpli Zengin Adam 35524 kez okundu.

Çocuk Masalları Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Masalı 27346 kez okundu.

Çocuk Masalları Çiftlikteki Hırsız 43527 kez okundu.

Çocuk Masalları Orman Perisi'nin Gülleri 55564 kez okundu.

Çocuk Masalları Dev Hamsi Balığı 3511 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (211 yorum yazılmış)

box Harun DURGUN :Çok güzel size katılıyorum
box Arda As :Çok güzel bir hikaye
box Yenerr :BU SİTE BENİM DERSLERİNE VE OKUMAMA YARDİMCİ OLDU ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM DERSİMİZ. :)
box can :aynan selena katılıyorun sana okuyamadın ızledım
box Nisoş :Damla çok haklı doğru söylüyor
box Fatma sedef :Uzun ama çok güzeldi.anne babamizin sözünden cikmayalim.
box arda ergen :çooooook güzel bir masal olmuş
box Muhammed :Normal çok güzel
box Dora naz :Çok güzel bir masal
box Yaren :Çok güzel çok uzun ama çok iyi
box Ben :Çok guzeel gibi
box Akif :Aynen
box arda :çok güzel herkese tavsiye ederim
box Ogretmen :Pinokyo türk masal kahramanI mi?
box Balım :Çok güzel çok işime yaradı.
box arda :Coooooooooooooooooooooooooooook uzun ama cok guzel herkese tavsiye edderim
box Ece :Çok güzel bir hikâye bu
box Ceyda :Cok guzel ama cokta uzun;-)
box İSMAİL :ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK UZUN AMA GÜZEL BİR HİKAYE
box filiz zeynep östürk :çoooooooook uzun ama bazı hikayeler çok uzun oluyor hep buradan okuyacağım herkese tavsiye edrim

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box damla :bu hikayeden çıkaracağımız ders anne ve babamızın sözünden asla ama asla çıkmayalım bu bize bir ders olsun hemde pinokyayada ders olmuş olur derrsimizi aldığımıza göre hepimize iyi geceler.
box semanur :bu benim okudum en uzun
box semanur :cok uzun vahla
box Barışcan :Bu benim şu anakadar okuduum 3en iyi masal
box Barışcan :Aslında ben ödev olarak yazıyorum
box selena :Bunu nasıl okudunuz be 10000 satır
box kadir cuma gokbulut :Ben ozlu soz diyorum bu hikayeyi anlatiyor
box elif :çok güzel bayıldım
box Fariz :Sayfa sayfa ayirsan cok guzel olurdu ama yinede guzel.
box Ben :Bu hikaye ömrümde okududuğum en güzel hikaye.
box Beyza temircin :Çok güzel hikaye çok sevdim her zaman okumak istiyorum
box Zeynep BARAN :Çok güzel bir hikaye. Başkalarına da tavsiye ederim.
box Simayyyy :Hayıtımda okuduğum en güzel kitaplardan birimiş bu pinokyo ya bayılım doğusu her kese tavsiye ederimmmm
box The haker :Çok güzel ama çok uzun hugufgguhıgyu
box melek :gercekten cok guzeldi kizima okudum cok begendi
box sinem külekçi :Ben beğendim çok güzel.
box meribey :ÇOkkkkkkkkkk guzel ama çooook uzun.......
box adem bilal :bu kadar güzel olurmu ya ama çokkkkkkkkkkkk uzun
box bem- :kardeşim ve ben çok sevdik
box Gürkan Burak Kara :harika bir şey hep buradan okuyayacagım.
box Eda nur :Bu Pinokyo nun değişik versiyonu herhalde.Çünkü daha önce okuduğum daha değişikti ama güzelmiş
box asdfg :Bu pinokyonun değişik versiyonu heralde böyle değildi olaylar cunku ama buda güzel olmus
box kiraz mevsimi :Cok guzellll her ne kadar Gülgün ün dediklerini anlamasam da güzel yani.
box Vitalia sevda :Güzel bir hikaye
box Halil Emre Doruer :ben çok pinokyo kitabı okuyorum.
box Beyza :çok güzellll :)
box İbrahim :Çok güzel herkesin okumasını tavsiye ederim
box gizem gültekin :çok güzel bir hikaye mükemel bir daha okuyabilirim
box esra şimşek :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel
box ELA :Tavvvvvsiyen doğru çıkacakmı okuyorum?
box sude :hiç böyle uzun hikaye görmedim süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box merve :vay beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
box gonca çalışkan :harika ya hiç böyle hikaye görmedim süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box arzu :süperrrrrrrrrrrrr ya
box pinokyo :ayyyy çokkkkkkkkk güzelllllll valla ben okumayanlara tafsiye ederim
box ada gökdemir. :çoooooook güzel prensesler sonra periler sindirellalar tiyatro geppetom usta pinokyo bunların hpsi çok güzel yan i.
box Gülgün :aşk gibi ben bu masala aşık oldum
box Cahit dolaksız :çoooooooook güzelmiş bu yaaaaaaaaaa
box metin göğüş :gülen çok gülür.
box emre :sanki hayata okuduğum en güzel hikayeydi
box duygu :çokkkkkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
box esra kul :bu hikaye çoooooooooooooooooooooooook güzel
box esra kul :çoooooooooooooooooooook güzel
box esra büyük :okuyana kadar öldümmmmmmmmmm
box ateş :Ben bu hikayeyi okumuştum ama bu da güzel olmuş
box besime :çok güzel ben bunun filmini de izledim
box nursena :süperrrr abi kim yazdıysa çok çalışkan ve iyi bir yazarmış
box melek :çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
box busenur :hiç böyle hikaye görmadim.TAVSİYE EDERİM
box mislina :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box zeren :bayıldımmmmmm .
box mustafa :çoooooooooooook harika bir hikaye
box esra :çok güzel olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş
box berat baş :çok süpeeeeeeeeeeeeeer
box nehir :çooook güzelllllllll
box duygu :ok güzel bir hikaye ben bu hikayeyi okuduğumda yalan sölemenin çok kötü olduğunuj öğrendim
box sedanur :Çok mu çok güzelmiş.
box sedanur :çok güzel ama uzunmuş.
box IŞIL :COK UZUN AMA HİKAYEYE BAYILDIM
box elif :çokkkkkkkk uzunnn olmuş amaaaaaaaaaaa çokkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllll
box ayşe :çok güzel olmuşşşşşşşşşşşşşşşş
box sudenaz :çok güzel uzun ama seviyorum
box selin :çok uzun ama yinede çok güzlmiş
box zehra :o kadar çokkkk güzel kiiiiii bayıldımmm.
box mirhat :çok ama çok güzel bir hikaye bende bu hikaye var
box ahmet koral :bu nası hikaye
box turan :çooooooooooooooooooooook güzel
box egemen :hepiniz sütsünüz
box ece :çok güzel ama normal olduğuna göre kısa
box songül sarı :ben zamanını bulamadım
box furkan :bu site çok güzel
box sıla :çok güzel bi hikeye bu siteyi çok sevdim
box berk kaymaz :çok ama çok güzel
box görkem :çok güzel ama yazarı yok
box Sudenaz :Ya çok uzun ama çok seviyorum
box merve buldak :bu masal ve site çooooooooooooooooook güzel
box melis :bende bunun kitabı var 141 sayfa
box sema :çooook güzel bi hikaye
box nisan :Güzel hikaye de çook uzun
box nisan :çok uzun ama güzel be ........
box Ebrar Gül :PİNOKYOYI OKUDUM ÇOK GÜZEL
box mevsim, kardelen, sale :Cok güzel tmm ola bilir uzun ammaa okumaya deydi onu okudukdan sonra hrp uyuyorum Ve evet 3 ismim var
box emre :Çok güzel ama çok uzun
box ayşe :çok güzel yazanın eline saglık canim
box emine :söz dinlemeyenin başına ne gelir baksınlar
box emine :çok güzel insan çocuk olmasada okumak içinden geliyo
box ömer :ççookk ggüüzzeell bbuu hhiikkaayyee
box onur :çokkkk güzelllllllllllllllllllll
box harun özdemir :ben böyle hikaye hiç okumadım süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box AYŞE MELEK YÜKSEL :ÇOK GÜZEL BİR HİKAYEYARAMAZLIK YAPMAMAYI KİTAPLARIMIZI SATTMAMAYI ÖĞRETİYOR
box mehmetali gülşen :bence harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa bir masal herkes okumalı
box arda :gerçekten çok uzun
box sena :çok uzun ama uzun olduğuna karşın çok güzel harkulade yani anlatamam okadar güzelki okurken çok eğlendim
box Berivan akarsu :Çok uzun ya bu :D
box dicle :çok güzeldi helede pinokyo
box emre :Çok güzekdi helede pinekyo
box sümeyra :çooooooooooooook güzel bence herkes okumalı uzun olsa bile umarım okuyanlar beğenmiştir bütün dünyaya tavsiya ederim
box Rana :çok güzel süper harikaaaaaaaaaaaaa
box Ayşegül :çok güzel beğendim
box Bünyamin :hikaye çok güzelmiş artık yalan söylemicem
box mustafa :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box elsa :mükemmelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll çok güzel
box pelin :1000 kez okudum ve dinledim
box nurhayat demirdağ :çok uzun ama çok güzel ben çok beyendim her keze tavsiye ederim
box nurhayat :bence çok kkkkkkkkkkkkkkkk güzel
box melike ünal :Ben bu hikayeyi çok kez okudum ve hiç bıkmadım hep oku oku ondan sona kuzenerimede okudum kuzenrim artık çoçuk olmadıkları için aynı yşta ldumuz için onar kendileri okuyorlar ben bu hikayeyi 9 kere okudum bu okumamla da 10 olur İNŞALLAH :) :D
box melike ünal :Ben bunu 6 defa okudum ya bu okumamla 6 oldu
box kevser :çok çok güzel beyendim
box kadir elik :hikaye cokküzel sevdim teşekür ederim
box oğuzhan süzer :bana köre çok ama çok küzel olmu buhikayeli herkeze tavziyeederim yazdınız icin teşekür ederi
box selen arslan :) :Çok güzel bir hikaye keşke gerçek olsaydı . Canım pinokyom benim seni çok seviyorum keşke burada olsaydın sarılaydım sana :)
box nisa deren arslan :ben bu hikayeyi çok begendim yani pinokyoyu. :)
box HACER :Birden bire bitmesini istemedim
box BUSE :ÇOK uzunda buna ramen çok zevkli
box nazan :çok ama çok güzel
box HİLAL :hikayeniz güzelmiş çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk beyendim
box nurs :cok güzelllllllllllllllll
box nursibel :çok güzel hikkaye ama çok uzunduuu:9:)
box beren :mükemmelllllllllll
box ismini vermek istemeyen :Bence bu masal çok güzel herkese tavsiye ediyorum kesin herkez yalan söyleseydi PiNOKYO gibi. Burnu uzun olurdu :)
box selin han :bence çooooooookk güzel imiş
box orhan koçak :çok beyendim zatem her allahın günü okuyorum
box ecem :çok güzel bir hikaye
box Özge :Özge:bence bu hikaye en güzel olan pinokyo ben çok beğendim bence bunuuuçokkez okuyun
box BUSE :ÇOK uzundu buna ramen çok zevkli
box Alev Öztürk :Yalan söylemek te kötü bişeydir
box fatma :ikizlerimi uyuturken okudum yarısında uyuyakaldılar :)
box Melda :Çook güzel olmuş bunu kim yaptıysa ona çok teşekkür ediyorum sağol çokk beğendim
box dilara :harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa çok güzellllllllllllllllllllllll
box beyza :çok güzeldi bravo
box kübra :harika bir hikaye içi hayal gücüyle dolu harika
box ZİLAN :ÇOK GÜZEL HİKAYE
box Ceren Nur :Çok beğendim Çok güzel bir hikaye....
box neslihan :çok sevdim bu hikayeyi
box nisanur :Pinokyo hikayesini çok seviyorum
box hatice seymen :çok beğendim harika olmuş kim yapmışsa eline sağlık tam tamamına 10 puan 5 yıldız
box sıla :çok beğendim sık sık okuyacağım
box havinnur kahraman :lütfen kitapların tadına bakın
box büşra efe :çok güzel ama pinokyo bi daha yalan söylememeye söz ver tavsiye ederim
box neslihan :Pinokyo hikayesini çok seviyorum
box Esra Öztürk. :Pinokyo hikayesini çok seviyorum.
box ayşe :harika bir şey çok beğendiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmm
box m. salih söyler :çok güzel bir hikaye
box dilara :çok beğendim harika olmus kim yapmıssa ellerine sağlık tam tamına 10 puan 5yıldız
box buket :çok güzel bir hikaye sağol admin :)
box azra :süperrrrrrrrrr çokkkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllllll
box Nur Sevim Çiçek :Bence çok güzel yazmışlar. Ellerine sağlık çok yardım sever ve iyi biri yazmış.Ve mükemmel olmuş
box feyza :hım buna siz bişey mi diyonuz çalışkan peteği bir okyun
box MELEK BAYIR :ÇOK GÜZEL HİKAYE
box BeRkAy AkÇa :Çok güzel bir hikayedir.
box hatice ak :çok güzel bir hikaye
box özkan :sevgilim sonuna varmadan uyudu :D teşekkürler admin
box özge :2. sınıfa gidiyorum ama bu hikayeyi okudum ve çok uzundu
box şevval :harika bir hikaye
box sıla :biraz uzun ama çok güzeldi
box hilal ceylin :çok güzeldi ama çok az uzundu çok maceracı okumanıza tafsiye ederim :) :)
box elmas keskin :çok uzun ama bir dakkada okudum
box yunus emre :çok uzun ama çok güzeldi
box sümeyye :çok uzun ama çok güzel
box orhan :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk uzun ama çok güzel herkeze tafziye ederim
box sena :bana göre bu hikaye çok güzel bir de ben bunun çizgi filmini izlemiştim ama televizyonda izlerken değil kitabı okurken eyleniyordum.
box nazlıcan :BENCE SÜPER BİŞE BU HİKAYE UZUN GİBİ AMA DEGİL OKUYUNCA HEMEN İTİ BİDE SİZE AYLA VE CADIMOLAYA GÜZELLLLLLLLLLLL
box enes :çok güzel size tavsiyem
box ronaldinho 10 :Yazan güzel dostumun ellerine sağlık Çok güzel bir siteniz var . Tebrik ederim. Ne zaman hikaye okumak istesem adres belli Dersimiz.com. teşekkür"ler
box bertoo :vay okudum hem hikaye konusunda güçlendim yarınki okuma yarışmasını kesin ben kaanırım
box toprak ali doğan :Çooooook ama çooooook güzel bu masalı kesinlikle okumalısınız
box amed :güzel ama çok uzun
box muhammed yusuf aksoy :harika ama çok uzun
box yusuf :güzel ama çok uzun
box ali :böyle bir hikaye yok yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
box pelin su :harika yaaaaaaaaaaa
box cemoo :Hey hey cok guzel
box yuksel :coook quzelmıs
box SEVVAL :A VERY NICE STORY
box deniz :Guzel ama biraz uzun gibi
box rümeysa cim-bom :ben bir kere okumuşdum çooooooooooooooook güzel
box müberra :haklısınız gerçektende çooooooooook güzel muklaka okuyun0,
box ahmet belli :uzuuuun mu çççççççççoooooooooooookkkkkkkk güzel
box ece sum :bence çok güzel bir hikaye ben çok sevdim sizede tavsiye ederim
box emir :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkk uzun ama güzelllllllll
box berfin erdogan :cooooooooooooook guzel hemde cok bu hikayeyi okumanizi tavsiye ederim arkadaslar......
box tuana açıkgöz :bu hikayeyi ben okudum yanlış yazılmış
box Hakan Burak :hikayenin yazarı hep hikaye
box isimsiz :ben harika olmuş ben zaten sizin siteyi biliyom çok güzel şeyeler yapıyorunun kısaca güzel bi site
box nursel :bu cok güzel olmuş
box pelin su :çok güzel mutlaka okumalısınız
box elif çankaya :bence çok güzel bir hikaye yazara teşekkür ederim
box ADEM MİRAÇ ÖZER :HİKAYE ÇOK GÜZELDİ
box ADEM MİRAÇ ÖZER :HİKAYEYİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKKKKK.SEVDİM
box Sudenaz :çok güzeldi okumanızı tavsiye ederim
box İbrahim efe :Yeni masallar için teşekkürler

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön