Eğitim Sitesi

Örgücü Teyze İle Nazlı Kız Türk ve Dünya Masalları

masal okuÖrgücü Teyze İle Nazlı Kız

ÖRGÜCÜ TEYZE İLE NAZLI KIZ

 

Yine dalmış gözleri, geçmişi mi düşünüyor yoksa geleceği mi? Daha yaşı ne ki düşünsün geçmişi, pembe hayaller kurup gelecekte yolculuk yapsın. Pembe hayaller onun için öyle uzak ki, hayal kurarken bile yetişemezdi, bugünün ve yarının dışına çıkamazdı. Dalgın gözleri aniden bir sesle irkilirdi nazlı kızın, ne güzel bir sesti bu sevgi dolu, sevecenlik dolu, içten gelen bir ses “ Gel kızım, saçlarını tarayayım, peliklerini öreyim, benim güzel kızım “ İşte bu sözler onu uyandırırdı yetişemediği hayallerinden. Pelikleri örülürdü, iki dilim ekmeği çantasına konurdu, bugünü yaşamaya koyulurdu. Küçük yaşına rağmen yaşam mücadelesinin içine girmişti nazlı kız, şeker imalathanesinde çalışıyordu. Garip anası da, onun bu yaşta çalışmasını istemezdi ama şartlar öyle getirmişti. Hayat o kadar acımasızdı ki tutunacak bir dalın yoksa hiç acımazdı sana ezer geçerdi. Ezilmemek, başkalarına muhtaç olmamak için ana kız alın terleriyle çalışıp mücadele ediyorlardı. Nazlı kızın arkasından örgücü teyze yine dua okuyordu; çok uzaklarda, askerde olan oğlunu düşündü. O burada olsaydı daha iyi olurdu ama onun yokluğunda mücadele etmeleri gerektiğinin farkındaydı örgücü teyze.

 

Oğlu çok uzaklarda da olsa duvarda asılı resmi her şeyi görüyordu, biliyordu. Bir an duvardaki resim canlanmak istedi. İşte buradayım belki bir resimim ama gerçeği gelene kadar yanınızdayım, üzülmeyin demek istedi. Zor günlerin ardından gelecek mutlu günlerin müjdesini vermek istercesine titredi. Örgücü teyze resmi aldı, öptü, yine yerine koydu. Resim üzüntü ile beraber mutluluğu yaşıyordu. Bugün evin başköşesindeyim anneciğim fakat benim gerçeğim döndüğünde sizi başımın üstünde taşıyacağım diye hıçkırıyor, ağlıyordu.

 

Örgücü teyze ise zaten bunları biliyor, oğlunun dönüşünde onlara layık oldukları şekilde bu acımasız hayatın içinde kol-kanat gereceğini, onları yalnız bırakmayacağını bildiğinden geleceği düşünürken umutsuz değildi. Gözleri yaşlıydı örgücü teyzenin ama bu yaşlar oğlunu ve nazlı kızı düşünürken umutla, sevgiyle doluydu. Yarın sabah tatlı sesiyle, gel kızım saçlarını tarayayım, peliklerini öreyim, diye seslenirken duvardaki resim yine sessiz sessiz ağlayacaktı. Mutlu günler uzakta olmasa da, şimdi ağlamaklı gözleri çerçevenin üstünden iki damla yaş süzülecekti. Sevgilerinin gerçekliğiydi onlara umut veren, yarınları vadeden.

Ekleyen : Serdar Yıldırım     Okunma : 24301 kez

tags Örgücü Teyze İle Nazlı Kız, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Serdar Yıldırım

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Tekerlemeli 1. Sınıf Çocuk Masalı 19227 kez okundu.

Çocuk Masalları Deve İle Fare 43900 kez okundu.

Çocuk Masalları Yarım Horoz Masalı 5507 kez okundu.

Çocuk Masalları Sihirli Fasulye 46179 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Eşek 49410 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (15 yorum yazılmış)

box mıstık :çok güzel

box aleyna tilki :çok güzel muhteşem

box Nur :Sssüüüüpppeeerr güzel :D

box Büşra Demir :Ben bu. Seriyi çok güzel buldum

box DİLA :SÜPERRRRRRR HARİKAAA

box selim :güzel mükemmel beğendim

box selim :güzel mükemmel ve harika

box merhaba benimism elif naz :Çok güzel hikaye

box irem :Guzelllllllllllllllllllllllllllllllllllll

box seda :Çok güzel bir masal ben beyendimmmmmm

box lilaluu :güzel

box melisssaaa :harikaaa baska bir sey sölenemez ayrica yagmur bu oyun deilll

box beste :çok güzellllllllllllllllllllllllllllllll tavsiye ederim

box aleyna :çok güzel ve bunu herkeze tavsiye ederim

box yağmur :çok güzel bir oyun bence süper yes

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön