Yazılı Sınav Soruları

Meraklı Tavşan Türk ve Dünya Masalları

masal okuMeraklı Tavşan

Zıpzıp, küçücük, şeker gibi bir tavşancıktı. Fakat kötü bir huyu vardı. Çok meraklıydı. O küçücük, simsiyah burnunu, Her şeye sokardı. Gün geçmezdi ki, birisi ona bağırmasın. Çalılıklar arasında dolaştığı bir gün, Bayan Sülün:

tavşan— Çekil oradan Zıpzıp der. Yumurtalarımdan birini kırarsan, seni döverim. Onlardan yavrularım meydana gelecek.

 

Zıpzıp, oradan hızla kaçtı. Geniş bir meydanlığa geldi. Burası, onun için çok meraklı bir yerdi. sülün Oya ile Kaya, yeşillikler içinde pinpon oynuyorlardı. Anne ve babaları da, yeşilliklerde dinleniyorlardı. Zıpzıp, kocaman sepete yanaştı. Bu sepete, acaba ne vardı çok merak ediyordu. Ah, bir açabilse... Yandaki ağaçtan, Zıpzıp’ ı izleyen Sincap:

 

— Sakın sepete dokunma, diye seslendi. Fakat Zıpzıp, Sincabı dinlemedi. Yavaşça sepeti bakmaya başladı. Sepetin içine bakayım derken, birden dengesini yitirdi. GÜM... Diye sepetin dibini boyladı. Arkasından kapak da kapandı. Meraklı Zıpzıp, sepetin içinde kalmıştı... Arkadaşı Sincap, çaresiz kalmıştı. Zıpzıp sepetin içinde kalışına Sincap arkadaşı çok üzülmüştü. Arkadaşı Sincap çaresiz kalmıştı. Bir süre sonra toplandılar.

 

gif

 

— Haydi, çocuklar... Artık eve dönme zamanı geldi. Eşyaları toplayalım arabanın bagajına yerleştirelim. Hep birlikte öteberi topladılar. Babası da, sepeti bagaja yerleştirdi. Sincap, zavallı arkadaşı Zıpzıp’ın çok uzaklara götürüleceğini anlayınca, çok üzüldü. Koşa koşa yardımcı aramaya gitti. Sincap, ağaçtaki, Baykuş’un bulunduğu yere kadar geldi. Çok bilgili Baykuş’a, gördüklerini heyecanla anlatı Zavallı Zıpzıp’ı kurtarmasını, ondan rica etti. Baykuş:

 

- Zıpzıp meraklı olmak yüzünden, kötü durumlarla karşılaşıyor. Fakat onu kurtarmalıyız. Ben Zıpzıp’ı aramaya gidiyorum. Sen annesine haber ver, beni beklesinler. Baykuş havalandı. Ormanın üzerinde uçmaya başladı. Zıpzıp’ın içinde bulunduğu kırmızı arabayı aramaya koyuldu. Çok geçmeden, kırmızı arabayı gördü. Baykuş, evin yerini iyice öğrendikten sonra, hızla ormana yollandı. Sepeti açınca, hepsi büyük bir hayret içinde kaldılar. Sepetten, mini bir tavşancık çıkmış. Tavşancığı eline alan Kaya:

 

-Ah ... Ne kadar tatlı şey... Bizimle kalabilir mi? Pek çok şaşırmış olan babası:

 

-Tabii kalabilir. Fakat ona bahçede bir kafes yapmak gerek. Kaya, büyük bir sevinç içinde, bahçede kafeslerden birini onardı. Kapısına kafes teli çaktı. Şaşkın şaşkın olanları izleyen Zıpzıp’ı, kafese yerleştirildi. Kaya:

 

kız

 

-Korkma minik tavşan. Sana kötülük yapmayacağız dedi. Zıpzıp, kafesin içinden nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Baykuş, Zıpzıp‘ın anne ve babasına, gördüklerini anlattı. Gece bastırınca, birlikte yola koyuldular. Baykuş, alçaklardan uçarak, onlara yolu gösterdi. Bahçedekiler kafeste, Zıpzıp’ı buldular. Zıpzıp ağlamalı bir sesle:

 

-Beni bağışla anneciğim, dedi. Bir daha her şeyle ilgilenmeyeceğim. Kardeşlerimden ayrılmayacağım dedi. Hiç ayrılmadı bir daha.

 

Ekleyen : Selçuk İNAN     Okunma : 77205 kez

tags Meraklı Tavşan, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Selçuk İNAN

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kibirlinin Burnu 26388 kez okundu.

Çocuk Masalları Kibirli Sultan 9830 kez okundu.

Çocuk Masalları Kedi Köpek Kavgası 65778 kez okundu.

Çocuk Masalları Karıncacık 30626 kez okundu.

Çocuk Masalları İmece 1405 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (19 yorum yazılmış)

box Minicraftpro :Çok güzel olmuş en azından ödeve sığdı minicraftprooooooooooo
box Bahar :Güzelmiş bu masal
box Guzel daha yeni okudum :Beyendim cok guzelmis
box Hasan :Evet çookgüzel olmuş eğitici özelliğinde var
box nevin :hepsi çok güzel çok kısa ama özlü hikayeler
box Ayşin :Çooooooook uzun ben 4 satır istiyordum
box hami :bu çok uzun
box Elif sena :Bence bu Öykü çok güzel her kes sevmiştiştir. Çocuklarınıza okuyun derim
box emin :Mükemmel bir hikaye
box irem yilmaz :Ben masal ve oykuyu cok sevdigim icin cok guze mukemmel cocuk ve bebekler için mukemmel
box Hus :Anlatım tarzı çok güzel ama konuda meraklı olma suç gibi işlenmiş. Merak çocukların eğitiminde motivasyonu sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Bunun yerine evrensel kavramlar işlenebilir.
box MERVE :BİLGE KARGA Bir varmış bir yokmuş.Çok uzak ülkelerin birinde bir karga yaşarmış.Bu karga hayvanlar arasında çok sevilirmiş.Hemde çok zeki imiş.Hayvanlara günde 3-4kere ders anlatır,ders çalıştırır ve soruları olduğu zaman onları hemen çözermiş.Bir gün Bilge karga bazı kelimeleri okuyamadığını fark etmiş.Ve bu soruna bir çözüm aramış.Ne yapcağına düşünmüş.Ve göz doktoruna gitmeye karar vermiş.Ertesi gün göz doktoru olan Tombul tavşanın kapısını çalmış.Tombul tavşanabazı kelimeleri okuyamadığını söylemiş.Tombul tavşan onu muayene etmiş.Harfleri okutmuş ve gözüne uygun bir gözlük vermiş.Bilge karganın gözleri daha iyi görmeye başlamış.Artık kelimeleri daha iyi okuyabiliyormuş.
box Arzu :Tavşan eti helalmidir
box Nil :Çok güzel hikaye
box NEFISSSEEEE :GUZEL
box ecrin :Ben bunu çak sevdim
box ebrar :Kısa olsaydı yani özet
box kayer : bencede bu bir iyi masal dir ama cok tur merakli bir tavsan ,tavsan aldigi ders cok anlamli bir ders
box arda anıl tatlı :tavşan nın meraklılığı ve aldığı ders

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön