Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Meraklı Tavşan Türk ve Dünya Masalları

masal okuMeraklı Tavşan

Zıpzıp, küçücük, şeker gibi bir tavşancıktı. Fakat kötü bir huyu vardı. Çok meraklıydı. O küçücük, simsiyah burnunu, Her şeye sokardı. Gün geçmezdi ki, birisi ona bağırmasın. Çalılıklar arasında dolaştığı bir gün, Bayan Sülün:

tavşan— Çekil oradan Zıpzıp der. Yumurtalarımdan birini kırarsan, seni döverim. Onlardan yavrularım meydana gelecek.

 

Zıpzıp, oradan hızla kaçtı. Geniş bir meydanlığa geldi. Burası, onun için çok meraklı bir yerdi. sülün Oya ile Kaya, yeşillikler içinde pinpon oynuyorlardı. Anne ve babaları da, yeşilliklerde dinleniyorlardı. Zıpzıp, kocaman sepete yanaştı. Bu sepete, acaba ne vardı çok merak ediyordu. Ah, bir açabilse... Yandaki ağaçtan, Zıpzıp’ ı izleyen Sincap:

 

— Sakın sepete dokunma, diye seslendi. Fakat Zıpzıp, Sincabı dinlemedi. Yavaşça sepeti bakmaya başladı. Sepetin içine bakayım derken, birden dengesini yitirdi. GÜM... Diye sepetin dibini boyladı. Arkasından kapak da kapandı. Meraklı Zıpzıp, sepetin içinde kalmıştı... Arkadaşı Sincap, çaresiz kalmıştı. Zıpzıp sepetin içinde kalışına Sincap arkadaşı çok üzülmüştü. Arkadaşı Sincap çaresiz kalmıştı. Bir süre sonra toplandılar.

 

gif

 

— Haydi, çocuklar... Artık eve dönme zamanı geldi. Eşyaları toplayalım arabanın bagajına yerleştirelim. Hep birlikte öteberi topladılar. Babası da, sepeti bagaja yerleştirdi. Sincap, zavallı arkadaşı Zıpzıp’ın çok uzaklara götürüleceğini anlayınca, çok üzüldü. Koşa koşa yardımcı aramaya gitti. Sincap, ağaçtaki, Baykuş’un bulunduğu yere kadar geldi. Çok bilgili Baykuş’a, gördüklerini heyecanla anlatı Zavallı Zıpzıp’ı kurtarmasını, ondan rica etti. Baykuş:

 

- Zıpzıp meraklı olmak yüzünden, kötü durumlarla karşılaşıyor. Fakat onu kurtarmalıyız. Ben Zıpzıp’ı aramaya gidiyorum. Sen annesine haber ver, beni beklesinler. Baykuş havalandı. Ormanın üzerinde uçmaya başladı. Zıpzıp’ın içinde bulunduğu kırmızı arabayı aramaya koyuldu. Çok geçmeden, kırmızı arabayı gördü. Baykuş, evin yerini iyice öğrendikten sonra, hızla ormana yollandı. Sepeti açınca, hepsi büyük bir hayret içinde kaldılar. Sepetten, mini bir tavşancık çıkmış. Tavşancığı eline alan Kaya:

 

-Ah ... Ne kadar tatlı şey... Bizimle kalabilir mi? Pek çok şaşırmış olan babası:

 

-Tabii kalabilir. Fakat ona bahçede bir kafes yapmak gerek. Kaya, büyük bir sevinç içinde, bahçede kafeslerden birini onardı. Kapısına kafes teli çaktı. Şaşkın şaşkın olanları izleyen Zıpzıp’ı, kafese yerleştirildi. Kaya:

 

kız

 

-Korkma minik tavşan. Sana kötülük yapmayacağız dedi. Zıpzıp, kafesin içinden nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Baykuş, Zıpzıp‘ın anne ve babasına, gördüklerini anlattı. Gece bastırınca, birlikte yola koyuldular. Baykuş, alçaklardan uçarak, onlara yolu gösterdi. Bahçedekiler kafeste, Zıpzıp’ı buldular. Zıpzıp ağlamalı bir sesle:

 

-Beni bağışla anneciğim, dedi. Bir daha her şeyle ilgilenmeyeceğim. Kardeşlerimden ayrılmayacağım dedi. Hiç ayrılmadı bir daha.

 

Ekleyen : Selçuk İNAN     Okunma : 98765 kez

tags Meraklı Tavşan, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Selçuk İNAN

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Eski Bir Masal 64204 kez okundu.

Çocuk Masalları Zıp Zıp Kanguru 35172 kez okundu.

Çocuk Masalları Elmas Nineden Masallar (Sesli Masal Dinle) 24852 kez okundu.

Çocuk Masalları Bülbül İle Hükümdar 55070 kez okundu.

Çocuk Masalları Yılan Perisi 14986 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (20 yorum yazılmış)

box emre :E iste idare eder

box Minicraftpro :Çok güzel olmuş en azından ödeve sığdı minicraftprooooooooooo

box Bahar :Güzelmiş bu masal

box Guzel daha yeni okudum :Beyendim cok guzelmis

box Hasan :Evet çookgüzel olmuş eğitici özelliğinde var

box nevin :hepsi çok güzel çok kısa ama özlü hikayeler

box Ayşin :Çooooooook uzun ben 4 satır istiyordum

box hami :bu çok uzun

box Elif sena :Bence bu Öykü çok güzel her kes sevmiştiştir. Çocuklarınıza okuyun derim

box emin :Mükemmel bir hikaye

box irem yilmaz :Ben masal ve oykuyu cok sevdigim icin cok guze mukemmel cocuk ve bebekler için mukemmel

box Hus :Anlatım tarzı çok güzel ama konuda meraklı olma suç gibi işlenmiş. Merak çocukların eğitiminde motivasyonu sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Bunun yerine evrensel kavramlar işlenebilir.

box MERVE :BİLGE KARGA Bir varmış bir yokmuş.Çok uzak ülkelerin birinde bir karga yaşarmış.Bu karga hayvanlar arasında çok sevilirmiş.Hemde çok zeki imiş.Hayvanlara günde 3-4kere ders anlatır,ders çalıştırır ve soruları olduğu zaman onları hemen çözermiş.Bir gün Bilge karga bazı kelimeleri okuyamadığını fark etmiş.Ve bu soruna bir çözüm aramış.Ne yapcağına düşünmüş.Ve göz doktoruna gitmeye karar vermiş.Ertesi gün göz doktoru olan Tombul tavşanın kapısını çalmış.Tombul tavşanabazı kelimeleri okuyamadığını söylemiş.Tombul tavşan onu muayene etmiş.Harfleri okutmuş ve gözüne uygun bir gözlük vermiş.Bilge karganın gözleri daha iyi görmeye başlamış.Artık kelimeleri daha iyi okuyabiliyormuş.

box Arzu :Tavşan eti helalmidir

box Nil :Çok güzel hikaye

box NEFISSSEEEE :GUZEL

box ecrin :Ben bunu çak sevdim

box ebrar :Kısa olsaydı yani özet

box kayer : bencede bu bir iyi masal dir ama cok tur merakli bir tavsan ,tavsan aldigi ders cok anlamli bir ders

box arda anıl tatlı :tavşan nın meraklılığı ve aldığı ders

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön