Eğitim Sitesi

Masal Nedir? Masalların Özellikleri Türk ve Dünya Masalları

masal okuMasal Nedir? Masalların Özellikleri

Yaratıcısı bilinmeyen ve ağızdan ağıza sürüp gelen, olağanüstü, düş ürünü olaylarla örülü anlatı türü.

 

Masallar, olağanüstü olabildikleri gibi gerçekçi de olabilir, yani gerçek kişilere, gerçek olaylara dayandıkları izlenimini veren masallar da vardır. Ama her iki masal çeşidinde de düş ürünü, uydurma oluş, ana niteliktir. Bu ise biçimde, anlatımda belirginleşir. Sözgelimi, destancının tersine masalcı, dinleyenleri anlatılanlara inandırmak savında değildir. Ne de hikâyeci gibi anlatılanlara gerçek süsü vermek ister. Daha masalın başındaki tekerlemeyle dinleyici masala hazırlanır. Olayın uydurmalığına dikkati çekilir. Anlatımsa kısa ve yoğundur. Olaylar önemlerine göre sıralanarak aktarılır ve miş'li geçmiş, şimdiki zaman ya da geniş zamanın rivayeti kullanılır. Masallar, konularına göre şu ana çeşitlere ayrılır:

 

1) Hayvan masalları;

 

2) Asıl masallar, olağanüstü masallar, gerçekçi masallar;

 

3) Güldürücü öyküler, nükteli fıkralar, yalanlamalar;

 

4) Zincirlemeli masallar. Kahramanları hayvanlardan seçilen ve daha çok öğretici nitelik taşıyan hayvan masalları kısa olur, başlama tekerlemeleri de yoktur. Olağanüstü masalların kahramanları da insanlarla cinler, periler, devler gibi doğa dışı varlıklardır. Gerçekçi masallarda bu kişiler pek değişmez. Ama temel konu halk arasında seçilmiş tiplerin serüvenleridir. Güldürücü masallar ise fıkra deyimiyle nitelenir. Yalanlamalı masalların ana niteliği yalana dayanmalarıdır. Zincirlemeli masallar da kuruluşlarındaki özellikle ötekilerden ayrılır. Küçük, önemsiz olayların birbiri ardına bağlanmasıyla oluşturulmuşlardır. Bağlantı ögesinin (masal kişileri ya da olaylar) sayısı ölçüsünde masal uzar gider. Masallar sözlü halk edebiyatı türleri içinde ülkeden ülkeye, çağdan çağa en çok yayılan ürünlerdir. Bu bakımdan masalların çoğu konuları ve anlatımları açısından dilleri ve kültürleri farklı uluslar arasında ortaktır.

 

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 90289 kez

tags Masal Nedir? Masalların Özellikleri, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Mahalleyi Cinler Bastı 25590 kez okundu.

Çocuk Masalları Peri Kızı Kurbağa Prenses 3389 kez okundu.

Çocuk Masalları Nohutoğlan 12299 kez okundu.

Çocuk Masalları Kızılderili Masalı 12923 kez okundu.

Çocuk Masalları Kıvırcık Saçlı Kız Ve İyilik 26790 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box iremsu batur :çok güzel
box büşra Motel :Çok güzel güzel ya zmIslar
box melisa :Teşekkür
box fatma :Teşekkürler
box kadir :çok iyi
box merve :çok güzel açıklamışlar tşk
box öznur :cok güzel bir sey bu yazanlardan allah razı olsun inşallah :D :)

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön