Eğitim Sitesi

Kurşun Asker Türk ve Dünya Masalları

masal okuKurşun Asker

Kurşun Asker

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak bir ülkede bir oyuncak evinin içinde tam altı tane kurşun asker yaşarmış. Bunları bir gün alıp bir oyuncakçı dükkanının vitrinine koymuşlar.

 

Altısı da tüfekleri omzunda hazır olda duruyordu. Yalnız içlerinden birinin tek ayağı yoktu. Oğlunun doğum günü için armağan almaya çarşıya çıkan bir baba, askerleri görünce çok beğenmiş, hemen dükkâna girip onları satın almış, satıcı, askerleri kutuya yerleştirirken birinin tek bacaklı oluşunun nedenini açıklamış babaya. Bunları yapan ustanın kurşunu son askere yetmeyince o da topal kalmış. Baba şaşırmış bu duruma ama bir şey dememiş, kurşun askerleri alıp çocuğuna götürmüş. Doğum gününde eğlenen çocuklar, askerlerle oynayıp eğlenmişler.

 

Oyun oynamaları bitince altı tane kurşun askeri kutularına yerleştirmişler. rafa kaldırıldı. Yarı karanlık kutunun içinde askerlerin canı sıkılıyormuş, Yalnız topal olan kurşun asker kutunun kapağının aralığından dışarıyı görebiliyormuş ve bunu kendisi için bir eğlence gibi görüyormuş. Bizim topal kurşun askerin gözüne ilk çarpan, masanın üstündeki oyuncak bir kaleyle kalenin içindeki şato oldu. Şatonun önünde güzel bir prenses heykeli duruyordu. Prenses, kollarını iki yana açıp bir ayağını kaldırmış, aynı dans eder gibiymiş. Topal kurşun asker prensese aşık olmuş. Ağzını bıçak açmaz, bir söz söylemez hale gelmiş. Tek isteği prensesin yanına gitmek, ona kavuşmakmış, başka hiçbir şeyi gözü görmez olmuş.

 

Ertesi gün oyuncakların sahibi olan küçük çocuk, bizim küçük kurşun askeri kutusundan çıkarıp oynamaya başlamış. Şimdi hem prensesi daha iyi gören kurşun asker, gözünü ondan ayıramıyormuş. Kurşun askeri prensese bir şey olacak diye o kadar korkuyormuş ki...

 

O sırada hava birden kararmış, şimşekler ve ardından sert bir rüzgâr çıkmış. Rüzgar o kadar Kuvvetli esiyormuş ki, pencerenin yakınında duran kurşun askeri savurup pencereden sokağa yuvarlayıvermiş sokağın bir köşesindeki kaldırımın kenarına düşmüş. Onu kimse görmemiş hatta gelip geçenler, üstüne basacak gibi oluyor,kurşun askerin korkudan yüreği ağzına geliyormuş. Rüzgârın ardından yağmur yağıp çukurlara sular birikmiş, sel olup akmaya başlamış. Hava açtığında su birikintisinin başına oynamaya gelen iki çocuk onu görünce o kadar sevinmişler ki. Biri kâğıttan bir kayık yapmış, Öteki bizim askeri içine bindirmiş ve iki çocuk sularla oynamaya dalıp bir süre sonra kayıkla askeri unutmuşlar. Kayık suyun içinde yavaş yavaş hareket ederek sürüklenmeye başlamış ve bizim asker yüzen kayığın içinde, silahı omuzunda dimdik duruyormuş. Korkuyu aklından bilke geçirmiyormuş, akıp giden yağmur suları sonunda büyük bir ırmağa ulaşınca, kurşun asker , koskoca ırmağın ortasında bir nokta kadar kalmış ve bir süre dalgalara kapılıp ilerlemiş. Bu arada yağmur daha hızlı yağmaya başlamış ve kâğıttan kayık ıslanınca da içine sular dolmaya başlamış. Böylece ırmağın azgın sularına gömülüvermiş.. Kurşunun ağırlığı onu ırmağın en dibine itiyormuş ve bu karanlık, ıssız soğuk yer artık onu korkutmaya başlamış. Işığa yeniden kavuştuğunda bir evin sıcacık mutfağında ocağın yanında durduğunu görmüş. O sırada sahibi olan çocuk gelip onu bulmuş ve alıp odasındaki yerine koyuş.

 

Kurşun asker oraya geldiği için o kadar mutluymuş ki, ilk işi, prensesi araştırmak olmuş.Bir bakmış ki, Prenses, bıraktığı yerde ve iki kolu iki yana açık, bir ayağını kaldırmış dans ediyormuş gibi duruyor ve ona bakıyormuş.Kurşun asker çok mutlu olmuş ki, prensesle bütün gece boyunca birbirlerine sevgiyle bakışıp durmuşlar.

 

Üzerinden birkaç gün geçmiş ama mutluluğu çok uzun sürmemiş. Sahibi olan çocuk bizim kurşun askerden sıkılmış ve artık onunla oynamaz olmuş. Bununla da kalmamış, bizim kurşun askeri alıp alev alev yanan şöminenin içine atmış. Kurşun askerin alevlerden canı çok yanmış ve bir süre sonra erimeye başlamış. Yine sevgilisi prensesten ayrılıyormuş işte, en çok da buna üzülüyormuş doğrusu. Tam o sırada açık pencereden giren güçlü bir esinti, prensesi uçurup ateşin içine düşürüvermiş.

 

Bizim kurşun asker, sevinçle kollarını açıp prensesi kucaklamış. Artık onun için yeni bir hayat başlıyormuş.

Ekleyen : Editör     Okunma : 28657 kez

tags Kurşun Asker Masalı, çocuk masalları, masal oku, masal sitesi, en güzel masallar, masal arşivi, masl kitabı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Keloğlan İle Nasreddin Hoca 48675 kez okundu.

Çocuk Masalları Karagöz İle Hacivat: Miras 18660 kez okundu.

Çocuk Masalları Titrek Tavşan 41653 kez okundu.

Çocuk Masalları Robot Kartal 31806 kez okundu.

Çocuk Masalları Canavarlar Ülkesi 86258 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (37 yorum yazılmış)

box Melek Kanalci :Aslında bu hikayeyi biliyodum ama yinede sen daha güzel yazmışsın
box HaLiL ßazz :Yaww quzel bir masal yaww bayildim harika bir hikaye
box ennur canlı :assında bu hikayeyi biliyoruz ama sen daha güzel yazmışsın teşekkürler seni çok seviyoruz keşke yanımızda olsan ve seni çok
box beyzanur eldoğan :bence harika yaaaaaaaaaaa
box Hüseyin KUYGUN :Zeynep BARAN bu hikayenin nesi normal bence harika
box Zeynep BARAN :Normal
box yasemin derici :masaliniz cok güzel masalınızı cok sevdimmmmmmmmmmmmmmmmm
box betl abdiusta :ama isleyemiyorum çok seviyorum
box betül abdiusta :ben bu ikayeyi okuya okuya öğrendim
box yusuf arda :çok güzel, bir kitap 5 defa okudum ama, canım sıkılınca okuyorum ve kardeşimede okutuyom .............................
box yunus emre köse :cokgüzel ama sonu yanlış prenses i ve kurşun asker yanar ve erir sonra sabah olur çocuun annesi gözüne inanamaz kurşu asker ve pirensesin erimiş pilastrikleri yerine kocaman büyük bi kalp duruyomuş
box azize kandemir :harika bir masal çook beğendim vallaha beya işime yaradı vallaha
box azize :harika bir masal işime yaradı aklımı kullanmama gerek kalmadı
box menekşe ölmez :bence tek kelime ile muhteşem
box YORUMCU :ben bu masalı farklı bir şekilde duymuştum ama ...
box ÇİSEMNAZ :ÇOK GÜZEL BAYILDIM
box nisa demirci :hikayeyi çok beğendim.sonu çok güze bitti
box meryem uzerli :çok güzel çokk
box efe :çooooooook güüüüüüüüüüüüüüzel bunu çooooooooooooook bbbbeğendim
box sena :iyimiş ben bunu herzaman sevmiştim

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box naza :Çok güzeldi inanılmaz
box irem :hikaye hakkında kötü denilemez çünkü hikaye muhteşem
box yahya mc başkan :bolluca gençlik gerisi hikaye,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
box inal420 :bu hikayeler çok güzel
box ben :Hikaye eksik nehirin dibinden nasil cikiyor
box ibo7 :Paşam cok tskkurler iyiki varsınız sizin hikayeleriniz cok guzel tebrikler
box nergiz :inanılmaz bir şey
box beyza :çok ama çok güzel bir hikaye daha çok olsa daha güzel olurdu
box irem :çokkkk inanılmaz sprrrrrrrrrrr
box omer faruk :Çok buzul ben beğendim siz de beye irsiniz eminim
box Elif :inanılmaz olağan üstü :)
box sena nur :çoooooooooooooooook güzel bir hikayiyeeeeeeeeeeeeeeeee
box hamza kılıç :çok güzellllllll inalılmaz
box abdullah :çoooooook güüüüzel
box kaan :çooooook güüüüzel
box zakir :çok güzel masal
box koray :çok güzelllllllllllllll klasik

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön