Eğitim Siteleri

Küçük Deniz Kızı Türk ve Dünya Masalları

masal okuKüçük Deniz Kızı

Küçük Deniz Kızı

Bir zamanlar altı güzel kızı olan bir kral varmış. Ama bu kral insanların kralı değilmiş. Ülkesi dalgaların altında balıkların değerli taşlar gibi parıldadığı bir ülkeymiş. Genç prenseslerin anneleri çoktan ölmüş ve onları büyükanneleri büyütmüş. İçlerinde en güzelleri en küçük olanıymış. Saçları altın bukleler halinde omuzlarına dökülüyormuş. Kızlar büyükannelerinin anlattığı yeryüzüyle ilgili masalları çok seviyorlarmış. Bu masallarda bacak adlı iki şeyin üzerinde yürüyen garip insanlar varmış. Küçük denizkızı da bu anlatılanları görmek istiyormuş. "Onbeş yaşını beklemen gerekir," demiş büyükanneleri. "O zaman gidip görebilirsin."

 

En büyük denizkızı yaşı geldiğinde yüzeye çıkmış ve gördüğü ilginç şeyleri kardeşlerine anlatmış. Yıllar geçmiş ve sonunda küçük denizkızının da yüzeye, insanların dünyasına çıkabileceği gün gelmiş. Şimdiye kadar hep merak ettiği dünyayı artık kendi gözleriyle görebilecekmiş. Yüzeye doğru yüzerken güneş batıyormuş. Yakınlarda bir gemi demir atmış. Küçük denizkızı yüzeye çıktığında güvertedeki yakışıklı prensi görmüş. Prens kendisini birisinin gözlediğini de, prensesin ondan gözlerini ayıramadığını da bilmiyormuş tabii. Birden hava kararmış, gemi çıkan fırtınayla sallanmaya başlamış. Çok geçmeden yelkenleri parçalanmış, direği kırılmış ve gemi sulara gömülmüş. Küçük denizkızı sularda çırpınan prensi son anda görüp kurtarmış. Onu kucaklayıp kıyıya götürmüş ve sahile bırakmış. Sabah olduğunda prens hala yattığı yerde uyuyor, denizkızı da başucunda onu bekliyormuş. Az sonra birkaç kız koşarak gelmiş. Prens gözlerini açmış ve kalkıp yürümüş. Küçük denizkızı oracıkta üzüntüsüyle baş başa kalmış.

 

denizkızı

 

O günden sonra küçük denizkızı prensi görebilmek umuduyla birçok kez yüzeye çıkmış. Artık dayanamıyormuş. Su cadısına gidip akıl almaya karar vermiş. Cadı onu görünce bir kahkaha atmış: "Niçin geldiğini biliyorum denizkızı," demiş. "İnsana dönüşüp karaya çıkmak istiyorsun. Böylece prensle daha yakın olacağını düşünüyorsun. Ama bunun bir bedeli var, biliyor musun?" "Bilmiyordum," demiş küçük denizkızı, "ama insan olabilmek için neyse öderim." "Sesini istiyorum," demiş cadı, "şu şarkılar söyleyen güzel sesini. Bana sesini verirsen ben de seni iki ayaklı güzel bir genç kıza çeviririm. Ama unutma, prens seni bütün kalbiyle sevmeli ve evlenmeli. Yoksa bir deniz köpüğüne dönüşüp sonsuza dek yok olursun." " Çabuk," demiş küçük denizkızı. "Ben kararımı çoktan verdim zaten." Bunun üzerine su cadısı küçük denizkızına içmesi için büyülü bir ilaç vermiş. Küçük denizkızı prensin karşısına dikildiği an prens bu hiç konuşmayan kızdan çok hoşlanmış ve onsuz yapamayacağına karar vermiş. Küçük denizkızı da prensi her geçen gün daha çok sevmiş, ama prens ona bir türlü evlenme teklif etmiyormuş. Prensin annesi ve babası, kendine eş bulması için baskı yapıyorlarmış. Prens sonunda yakındaki bir ülkenin prensesiyle tanışmaya karar vermiş. Yanında küçük denizkızını da götürmüş. Zavallı kız çok acı çekiyormuş. Prens komşu ülkeye gidip prensesle karşılaşınca aklı başından gitmiş ve hemen evlenmek istemiş. Düğünleri muhteşem olmuş. Her yer çiçek, ipek ve mücevherle kaplıymış. Mutlu çifti görmeye gelen herkes coşku içindeymiş. Yalnızca küçük denizkızı sessizmiş. Gözyaşları sessizce süzülüyormuş yanaklarından. O gece küçük denizkızı güvertede dikilmiş karanlık sulara bakıyormuş. Gün doğarken bir deniz köpüğü olup o sulara karışacakmış. Birden suların dibinden denizkızının kardeşleri çıkmışlar. Saçları kısa kısa kesilmiş. "Saçlarımızı su cadısına verdik, karşılığında da bu bıçağı aldık. Eğer bu gece bu bıçağı prensin kalbine saplarsan büyü bozulacak." Küçük denizkızı bıçağı almış ama prense asla zarar veremeyeceğini biliyormuş. Güneş doğduğunda kendini ağlayarak denize atmış. Ama denize düşmemiş. Kendini havada uçarken bulmuş. Çevresinde altın renkli ışıklar dans ediyormuş. "

 

Biz havanın kızlarıyız " demişler. "Artık bizimle mutlu olursun." Küçük denizkızı gökyüzüne doğru yükselirken aşağıya, prensin gemisine bakmış ve gülümsemiş.

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 82729 kez

tags Küçük Deniz Kızı, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Buhur Dağı İle Kınalı Ceylan'ın Masalı 36693 kez okundu.

Çocuk Masalları Kırmızı Başlıklı Kız (Video İzle Dinle) 20225 kez okundu.

Çocuk Masalları Kırılan Bardak 14925 kez okundu.

Çocuk Masalları İstanbul'u Kurtarmak 12557 kez okundu.

Çocuk Masalları Koşucu Penguen 19955 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (38 yorum yazılmış)

box Merdan :Guzel
box Güneş lazım :Çok güzel
box SUDENAZ AVCI :BU HİKAYE ÇOK İYİ
box SUDE NAZ AVCI :çok güzel olmuş ve çok beğendim
box AZRA :GÜZEL
box ilkay :hikaye yarım kalmış ama güzel
box pınar kanbay :Beyendim ama sanki bir şey eksik gibi bir kaç kelime daha ekleseydin hoş olurdu ama yinede çook güüüüzeeel!!
box sümeyye :ben bunu bi kez okudum ama böyle değil daha uzun vede galiba bıçağı saplıyodu benim hikayemde öyle yazıyodu ben beğendim ama keşke biraz daha gerçekçi olsaydı. vede çoooooook kısa bu kadar beklemezdm lütfen kızmayın :)
box Zehra :Süperrrrrrrrrrrrrrrdi çok beğendim bence herkes okumalı
box Ali göksu :mükemmel ben çoooooooookkkkl beğendim.
box melike nazlI şey :Çok güzel hikaye ikez boyle hikaye okuyorum bide bauIsIm okuyun arkadaşlar sisde seveceksiniz
box ASLIGÜL :Ben bu hikâyeyi çok seviyorum.
box ASLIGÜL :Benbu hikâyeyi çok seviyorum ama keşke orda bıçağı alır saplasaymış.
box sude :ya keşke evlenselerdi veya kız hançeri sapladığı anda prens de deniz ecrkeği olsaydı
box şevval :bence çooooook güzel bir masalmış
box Seniha kaya :Çok begendim
box selen :sonu yok evlenmediler
box pervinya :Cok guzel.
box aleyna :Evlenemediler mi yani prensle deniz kızı ne demek prense zarar veremem ya kızkardeşleri saclarini feda etsin bu salak hanceri saplayamasin guzel ama saçma masal lan bu hani mutlu son
box ilknur :Çoooooooooooook gözel

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box ilknur :Baaaayıldım
box sıla :Gök perilerı olmasaydı daha güzel olurdu belki???
box Duru :İnanılmaz çok güzel ... mukemmel
box SUDE AYRAL :ÇOK GÜZEL BAYILDIM UZUN OLBİLİMİŞ AMA HİKAYE GÜZEL
box SUDE :Çokkkkkkkkkkk güzzzzzzzzzzzzel MÜKEMELLLLLLLLLLLLLLLLL
box Rabia Aydın :ben bu hikayeyi hiç beyenmedim
box nisan eliz örenç :Çok güzel bir hikayedi kısaydı
box eda :Çokkkkkk güzel
box rabia kanat :Çok güzeldi deniz kızı hikayelerine bayılırım ve bunuda çok beyendim
box gülselin :çok güzel bir masal
box sıla koç :süper bayııldım çok ama çokgüzel
box nisa doğan :çok güzel hikaye bayıldım vallaha
box seda :bende çok beyendim umarım herkes çok beyenmiştir sadece tek bu masal değil bütün masallar çok güzellllll
box şimal :çoooooooooooooooooook güzel beyıldım çok güzel masal
box Rojnur :Çok güzel bir masal umarım Sizde beğenmişsinizdir Ben çok sevdim
box edanur :harika bir masall ben en çok bu masallı seviyorummmmmmmmmmmmmmmmmm
box nur :süper hayatımda bukadar gzel öykü okumadım
box Nisa :Deniz kizi hikayelerine bayiliyorum cunku hep maceradolu umarim herkez beyeniyordur.Bu arada yazim diraz,yanlis oyuzden kusara bakmayin tabi benim yorumu okuyorsaniz.

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön