Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kibritçi Kız Türk ve Dünya Masalları

masal okuKibritçi Kız

Kibritçi Kız

Bir yılbaşı gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soğuk vardı. Yoldan geçenler paltolarının yakasını kaldırmışlar, atkılarına bürünmüşler, hızlı hızlı yürüyorlardı. Kimi evine geç kalmış, acele ediyor, kimi bir eğlence yerine gidiyordu.

 

Çocuklar koşuyorlar, birbirlerine kartopu atıyorlardı. Gecenin zevkini en çok onlar çıkarıyorlardı. Kahkahalarla gülüyorlar, sevinçle haykırıyorlardı.

 

Yalnız bir çocuk vardı ki gelip geçenler onun farkında değillerdi. Ufak bir kız çoçuğu. Başı açık, elbisesi yama içinde, yoksul bir kızcağız. Bir kapının önüne büzülmüş, çıplak ayaklarını altına almıştı. Soğuktan morarmış tir tir titriyordu. Üzerinde oturduğu taş basamakta buz gibiydi.

 

Yavrucağız da sanki donmuş, bir buz parçası kesilmişti.

 

Geniş bir mukavva kutunun içine sıralanmış kibrit kutularına bakarken gözleri yaşarıyordu.

 

Evet, bu bir kibritçi kızdı. O gün bir tek kutu kibrit bile satamamıştı. Satsa, bir kaç kuruş para kazansa, kalkıp evine gider, annesiyle birlikte hiç olmazsa bir kase sıcak çorba içerdi. Gidemiyordu, çünkü o gün hiç kibrit satamadığını annesine söylemekten çekiniyordu. Soğuktan, üzüntüsünden titreyen kısık,incecik sesiyle "Kibrit var, kibrit"diye bağırıyordu. Sokaktan geçenlerin hiçbiri başını çevirip bakmıyordu...

 

Ah hiç olmazsa ayaklarında terlikleri olsaydı! Biraz önce, sokak sokak dolaşırken, hızla geçen bir arabanın önünden kaçmış, kaçarken terlikleri ayağından fırlamıştı.

 

Karşı kaldırıma geçtikten sonra, dönüp bakmış hınzır bir çocuğun terlikleri kapıp kaçtığını görmüştü. Arkasından seslenmişti ama, çocuk alaylı alaylı seslenerek koşa koşa uzaklaşmıştı.

 

Kibritçi kız bunun üzerine bir kapının girintisine sığınmış, oracığa kıvrılıp oturmuştu.

 

Parmakları donmuş, sızlamaya başlamıştı. Kızcağız bu acıya dayanamadı, kutulardan birini açıp bir kibrit çıkardı. Parmakları uyuşmuştu, kibrit çöpünü elinde güçlükle tutuyordu. Eli titreye titreye çöpü duvara sürttü. Kibrit birden alev aldı; tatlı, yumuşacık, turuncu bir alev.

 

Zavallı kız, kibriti bir elinden öbür eline geçirerek, parmaklarını ısıttı. İçi de ısınmıştı. Sanki gürül gürül yanan bir ocağın karşısındaydı. Gözleri aleve dikilmiş, düşlere dalmıştı: Güzel bir odada, büyük bir ocağın karşısında oturuyordu. Arkasında kalın bir yünlü hırka, ayaklarında kürklü terlikler vardı.

 

Isınmış, terlemeye bile başlamıştı... Derken kibrit sönüverdi. Kibritin sönmesiyle, o tatlı düşlerde sona ermişti. Kızcağızın parmakları yeniden donmaya, sızlamaya başlamıştı.

 

Bir kibrit daha yaktı. Bu sırada soğuk bir rüzgar esti. Kız kibrit sönmesin diye, duvardan yana döndü. Öbür elini aleve siper etti. Aleve bakarken, karşısındaki duvar sanki eridi, birden açıldı, içerisi göründü. İçeride geniş bir oda vardı. Kar gibi bembeyaz örtü yayılmış bir masanın üzerine tabak tabak yiyecekler dizilmişti. Sofrada gümüş şamdanlar yanıyor, odayı gündüz gibi aydınlatıyordu. Kızcağız'ın gözleri sofranın ortasında, büyük bir tabağa konulmuş, nar gibi kıpkırmızı kaz kızartmasına dikilmişti. Ağzı sulandı. Elini oraya doğru uzattı. Kibrit yana yana sonuna gelmişti, parmağını yakıyordu. Kızcağız çöpü yere atıverdi. Atmasıyla birlikte, yılbaşı sofrası siliniverdi, gözlerinin önüne taş duvar yeniden dikildi.

 

Üçüncü kibrit daha fazla düşler yarattı:Bir yaz gecesi...Kibritçi Kız kırda bir ağacın altına oturmuş, yıldızlara bakıyor. Gece olduğu halde hava sıcak. Altındaki toprak, gündüz güneşten ısınmış, fırın gibi yanıyor... Küçük kız gözlerini yıldızlardan ayıramıyordu. Uzaktan uzağa gece kuşları ötüyor, kurbağalar bağrışıyordu.

 

Derken bir yıldız kaydı, gökyüzüne geniş bir yay çizerek uzaklaştı, söndü. Kızcağız: 'işte, biri daha öldü' diye mırıldandı. Bir gün, ninesi söylemişti: Her yıldız düştükçe yeryüzünden biri ölürmüş... Ninesini bir daha görebilmek için bir kibrit daha çaktı. Soğuktan kaskatı kesilmiş, beyni durmuştu. O şimdi sokak ortasında olduğunu unutmuş, düşler dünyasına dalmıştı. Kibritin alevinde yine ninesini görüyor, onun sesini işitir gibi oluyordu. İşte ninesi geliyordu. Lapa lapa yağan karların arasından bir melek gibi iniyordu... Geldi, geldi...Kollarını açtı, torununu kucakladı, aldı göklere doğru götürdü...

 

Ertesi sabah, yoldan geçenler, bir evin basamağında donmuş kalmış kızcağızın ölüsünü buldular. Yanı başında bir sürü boş kibrit kutusu vardı.

 

-Zavallı kız ısınmak için bütün kibritlerini yakmış dediler... Bu kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü bilemezlerdi ki.

 

Yazan:Hans C. Andersen,

Andersen Masalları, Remzi Kitabevi

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 60387 kez

tags Kibritçi Kız, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Hans C. Andersen

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Küçük Patatesin Maceraları 30406 kez okundu.

Çocuk Masalları Komşu Kunduzlar 14580 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Katır 8473 kez okundu.

Çocuk Masalları Cici Kuş 109370 kez okundu.

Çocuk Masalları Mahzendeki Dev 4893 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (47 yorum yazılmış)

box Esma Kızılkan :Ay çok güzel masal.Ama üzücü yaa bu masalı okurken, hiç uyuyamadım yaa, Hmmm...Gerçekten üzücü bir hikaye yani masal.Bu arada, benim 18 yaşım var.Türkiyede yaşıyorum.Ankarada oturuyorum.Bu masalı okuyunca şükrettim ya.Böyle bir ailem olduğu için :'( Arkadaşlar bu masalı okuyunca biliyomusunuz, aklıma hangi şarkı geldi :D "Omzunda ağlayan bir sen" müziği duygusal bir müzik . Aksi halde ben duygusal müzikleri severim:).Arkadaşlar sizi çok seviyorum.Bye Bye :)

box Ayşe :Arkadaşlar siz kaça gidiyorsuz ben 6.sınıf

box Ayşe :Derya abarttın ama

box Ayşe :Elif bu hikayeler uzun

box Ayse :ay elif bütün hikaye çok güzel

box Beren Gökyıldız :Harika bir hikaye çok seviyorum

box Elif mercan :Harıkaydı,bayıldım..

box ebrucan :Vavvvvvvvv çok güzel bu site herkez denemeli

box Behiye :Hikayenin sonu böyle bitmiyor arkadaşlar kibritci kız ısınmak o evi yakiyor kendide içinde yanarak ölüyor donarak değil

box sara :çok güzeldi ama sonu kötü bitmişti üzüldüm cidden :( :(

box Zülfiye :Hikayeyi ammada çok beğendim

box esra :kıza çok üzüldüm ya ama çokk güzel

box Zeliha :Kibritçi kız MASALI. Çok. GÜZEL

box nelek :çoooooooooooooooooooooooooooook güzel

box medine :cook beyendim

box Isomer yok :O kadar guzel ki

box Buse :İyi,güzel

box sıla kırbacı :Coooook GÜZEL OLMUŞ :-D:-D:-D Ama kıza üzüldüm :'(:'(

box Engin Can diyorki :) :Çok GÜZEL Hikayeydi

box Zeynep shde :Çok beyendim hikhayeyi

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box rumeysa :çok güzel bir hikaye bayıldım

box isim yok :Kitabın konusunu çok beyendim ya nasıl desem diğer masallardan farklı

box beril :Bakın kızlar mükemmel hikaye ba-yıl-dım

box meryem :benim okuduğum en güzel kitap her keze tavsiye ederim

box fatma :Yanlız kitabın sonu pek kötü bitmemiş yani insanlar ölür ama bu hayatin sonu değil yeni bir hayata baslangictir

box fatma :Bazen insanlar bu duruma düşebilir ne oldum değil ne olacak etmelisiniz

box fatma :Keşke her şeyin sonu ıyi bitse

box fatma :Çok güzel çok sevdim

box isimsiz :çooook güzel tebrikler

box rüya :çoooooooook güzel ama keşke kibritçi kız ölmeseydi

box Ece Su :Bence çok güzel bir masal anneıpsi üzülmesin diye eve gitmiyor ama keşke sonu iyi ile bitse

box Elif :Kitap guzeldi ben ce her kez e tavsiye ediyorum her kez okusun üzülürüm ne niye okuyun bili yo musunuz bu kitap dünyanın en güzel kitabı

box Elif :Çok uzunmuş

box masal :Keşke sonu iyi bittse

box masal :Hikaye güzel ama sonu kötü bitti

box sıla :Bayıldım bu hikayeye çok güzeldi :-$

box lale :çok güzel bir hikaye yazanların emeğine sağlık teşekkürler

box selin :çok güzel ya gözlerim doldu resmen

box minel :çok güzel kız soğuktan öldüü.çok kötü

box Açelya :Nasıl güzel ama keşke kibritci kız ölmeseydi cok üzüldüm ya

box tuğba düzenli :bu hikaye çok güzel çok beyendim

box derya :cooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkgüzel bir hikaye

box MİRAY SELİM :GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL HEPSİNİ OKUDUN NEREDEYSE BAYILDIM HEPSİDE DERS ÇIKARNAKLA İLGİLİ HER KOYUN KENDİ BACAĞINA DERLER YA BUDA AYNI ÖYLE BİRŞEY

box celile kutlu :bu masal çok güzeldi bu masalı bir daha okuyacağım

box emine bektş :uyakalıyordum yaaaaa

box NURCAN SARIDAĞ :ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE UYKUM GELDİ

box zeynep :bence çok güzel ama önceden okuduğum için çok heycanlanmadım

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön