Eğitim Sitesi

Kibirli Arı Ve Üzgün Papatya Türk ve Dünya Masalları

masal okuKibirli Arı Ve Üzgün Papatya

Kibirli Arı Ve Üzgün Papatya

Sıcak bir yaz günüydü. Her yer çiçeklerle dolu ve hava mis gibi kokuyordu. Çiçek tarlasının üzerinde arı vız vız diyerek yavaş yavaş uçuyordu. Havada o kadar güzel süzülüyordu ki papatya onu hayranlıkla izledi. Uçmaktan yorulan arı papatyanın yanındaki ağaç dalına konar. Papatya, arı ile konuşmak ister ve seslenir:

 

- Arı kardeş ne kadar güzel uçuyorsun. Oysa benim kanatlarım yok ve ben senin gibi dünyadaki güzellikleri göremiyorum. Sadece etrafımdaki çiçekleri görüyorum. Bir gün beni de alıp gezdirebilir misin? der.

 

Arı papatyaya kibirli gözlerle bakar ve:

 

- Ben seni nasıl taşıyım. Seni asla alıp, taşıyamam. Çabucak yorulurum. Hem ne yapacaksın dünyadaki güzellikleri, diyerek papatyayı götürmek istemez ve uçarak gözden kaybolur. dersimiz.com Bu duruma oldukça üzülen papatya günlerce ağlar. Kendisine kibirli davranan arı onu çok üzmüştür. Aslında papatyayı alıp, gezdirebilirdi. Fakat o kibirli davranarak onu küçümsedi.

 

Aradan aylar geçti ve havalar yavaş yavaş soğudu. Ağaçlar yaprak döküyor ve çiçekler soluyordu. Fakat papatya halen yapraklarını dökmemişti. O gün havada arıyı uçarken görür ve bal yapmak için çiçek aradığını fark eder. Oysa oradaki solmadan kalan tek çiçek papatyaydı. Papatyanın üzerine konmak ister ve papatya arının konmasına izin vermez. Bu duruma oldukça şaşıran arı papatyaya seslenir:

 

- Neden konmama izin vermiyorsun. Bal yapmam gerek.” der. Papatya aylar önce kendisine kibirli davranan arının yaptıklarını ona hatırlatır. Durumu hatırlayan arı kendine çok kızar ve papatyadan özür diler. Kendisinin kibri yüzünden geri çevirdiği papatyaya, şimdi kendi muhtaç olmuştu. Arının yaptıklarını affeden papatya, arının bal yapmasına izin verir ve bu duruma sevinen arı papatyayı alarak dünyayı gezdirmek için havalanmaya başlarlar.

Ekleyen : Editör     Okunma : 20038 kez

tags Kibirli Arı, Üzgün Papatya, Masal Oku, çocuk masalları, eğitici masallar, masal sitesi

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Avcı Mehmet'in Kurşunu 24464 kez okundu.

Çocuk Masalları Arılar Ordusu 56066 kez okundu.

Çocuk Masalları İlk Sadakam 17104 kez okundu.

Çocuk Masalları Kral İsteyen Kurbağalar 28575 kez okundu.

Çocuk Masalları Aynadaki Çil(e) 18705 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (6 yorum yazılmış)

box Ata Türker :Masalın bir kısmı di li geçmiş zaman,bir kısmı ise geniş zaman ile anlatılmak istenmiş.çok büyük bir hata

box ikoş :Harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

box İkbal :Çok güzel olmuş

box rukiye şimşek :bunun özeti ne

box busra :Evet gercekten cok guzel .

box irem :çok güzel ve öğüt verici elinize sağlık...

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön