Eğitim Sitesi

Kedi Köpek Kavgası Türk ve Dünya Masalları

masal okuKedi Köpek Kavgası

Bir varmış, bir yokmuş. Ormanda ağaç çokmuş. Koca koca çınarlar, kerestelik köknarlar, çamlar, gürgenler, meşeler hep oradaymış. Maymunlar daldan dala atlarken sincaplar fındık toplarmış. Ormanın kendine göre kuralları varmış. Kuralları Aslan koyarmış. Yine bir gün Aslan ormana haber salmış. Telli turna üç gün önce orman halkını dolaşmış. Aslan kendileriyle bir konuyu görüşeceğini bildirmiş. Ayılar koca çınarın dibini süpürüp toplantı yerini düzenlemişler. Gündemi alan yerine oturmuş. Sözcü yerine geçmiş. Yazıcılar hazırlanmış Kral Aslan gelip toplantıyı açmış. Yoklamada anlaşılmış ki deve ortada yok.

 

deve– Git, deveyi bul getir, demiş aslan köpeğe.

 

– Emredersiniz, sayın kralım, ama ben deveyi tanımıyorum. Demiş köpek. Aslan:

köpek

- Tanımayacak ne var? Eğiri büğrü, kambur bir hayvan. Köpek bu tanım üzerine yola çıkmış. Ağaç altlarını aramış yok. Dere boyunu aramış bulamamış. Çayırda da bulamayınca çalılıklar arasına gitmiş. Kendi kendine söylenerek yürüyormuş: Bu sıcakta deve aranır mı hiç? Ortalıkta dolaşacak değil ya kim bilir nerede uyuyordur. Köpek, devenin bu sorumsuzluğuna çok öfkelenmiş. Birden çalıların arasından bir kedi çıkmasın mı?Köpek hiç unutmazken karşısına bir şey çıkınca irkilmiş. Havlayarak kedinin üzerine yürümüş. Birdenbire karşısında köpeği görünce korkmuş kedi.

 

– Miyaaaavvv! ...tısss! deyip tortop olmuş. Kafasını yere yatırmış, sırtını kamburlaştırmış, kuyruğunu kıvırmış. Kediyle köpek her nasıl birbirlerini tanımıyorlarmış. Köpek sırtında kamburu, kuyruğunda eğriliği görünce kediyi deve sanmış.

 

kedi– Yürü, demiş. Kral seni toplantıya çağırıyor. Köpek önde kedi arkada toplantı yerine gelmişler. Köpek kediyi orta yere dikip:

 

-İşte, deveyi getirdim Kral’ım. Demesiyle birlikte orman çınlamış. Tüm hayvanlar katıla katıla gülmüşler. Kediyi gösterip.

 

– Aaa, deveye bak, diyerek köpekle dalga geçmişler. Kral Aslan bile gülerek:

köpek

- O deve değil kedi, demiş. İşte o zaman köpek hayvanların kendisiyle neden dalga geçtiklerini işte o zaman anlamış. Yan yan kediye bakmış. O bile gülüyormuş. Onun yüzünden alay konusu olduğu için kediye çok kızmış.

 

– Ben sana gösteririm, demiş içinden. Kediyi hiçbir zaman bağışlamamış. Her zaman karşılaşsa kedi tısss! deyip kaçar. Daldan üç elma düşmüş.

 

Ekleyen : Selçuk İNAN     Okunma : 69315 kez

tags Kedi Köpek Kavgası, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Selçuk İNAN

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Örgücü Teyze İle Nazlı Kız 22163 kez okundu.

Çocuk Masalları İki İnatçı Keçi 29610 kez okundu.

Çocuk Masalları Sinağrit Baba 55143 kez okundu.

Çocuk Masalları Kaybolan Hazineler 37556 kez okundu.

Çocuk Masalları Benim Bir Ağacım Var 55581 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (28 yorum yazılmış)

box Hayat :Bence daha çok şey olmalıydı ama çoooook güzel ama dediğim gibi çok eksik bir hikaye
box HasanHüseyin :Çok güzel çok güzel
box yok :Hicde bile komik değil tek köpeğin deve sandığı komik....
box ali :bunlar,yardım gerek
box ali :denememi bu
box Selinay :Çok güzel ben çok beğendim
box Toprak su :Bence çok güzel ve çocuklar için çok eğlenceli bir hikâye özellikle ben resimleri beğendim ama içerisinde acayip beğendim teşekkür ederim bence güzel bir hikâye herkez okumalı teşekkürler
box Mehmet efe :Ben çok sevdim ama çoook kısa!!!
box Ben :Çok kötü çok kısa
box gizem :cok güzek
box Emir aydın :Komik ve mükemmel bir masal.
box berra berri :Cok guzel ve komik bir hikaye. Herkese tavsiye ederim.....;]
box sıddıka nur :evin in düşüncesi beni şaşırttı. resimler hoştu,benden on numaraaaaaaaaaaaa. mükemmelllllllllll.....
box beyza :arksadaşlar yorumları çok güzel yapmışsınıxz
box beyza :ben resim öpğretmeni olacağım farketmez öğtetmen öğretmebnle ilgili seçtiyseniz siz jkesinlikle öğretmen olacaksınız
box beyza :burdan baya kirtap okusdum kitap okumak çok eğlenceli size tavsiye ederim inşalah siz
box Evin :Bu sayfanın eğitici özelliği çocuklar açısından çok fazla bu sayfanın yoğunluk beğenmesi de bu nedenle fazlalasmak durumundadır ben bir öğretmen olarak bu sayfayı tam teşekkurlu bir sayfa olarak bakıyorum MEB'e söylemek gerekir bu sayfa her okulda çocuklara anlaşılmalıdır gösterilmelidir böyle özen gösterip bu sayfayı yapan emeği geçen meslektaslarimizi onurla gururla saygiyla tesekkur ediyoruz
box Evim :Cookkkkk hoştu resimleri bir harika
box ada :çokkkkkkkkkkkkkkkkk güzel ve süper
box Elo :ÇOOOOK güzel...

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön