Yazılı Sınav Soruları

Kara Tren Türk ve Dünya Masalları

masal okuKara Tren

Kara Tren

Evvel zaman içinde bir orman varmış. Bu ormanın kenarından tren yolu geçermiş. Her gün bir tren kasabadan kente giderken bu ormanın yamacından geçermiş. Ormandaki hayvanlar treni çok severlermiş. Tren ormanın kenarına gelince düdüğünü öttürür haber verirmiş: Düüüüüütt!.. O zaman hayvanlar ormanın kenarına koşarlarmış. Tavşanlar kulaklarını, sincaplar kulaklarını sallayarak onu selamlarmış. Çiçekler bile başlarını sallar, kuşlar onunla yarışırlarmış. Trende keyifli keyifli çuf, çuf çuf çuf eder, puf puf puf diye dumanını çıkararak geçer gidermiş.

 

Bir gün kara karga, “Aman bıktım bu trenin sesinden” diye düşünmüş. Kargaların kendi sesleri çirkin olduğu için olacak, trenin sesini, güzel düdüğünü sevmemiş bizim kara karga. Sonra da gidip trene şöyle demiş: “Biz senin sesini sevmiyoruz öttürüp durma.”

 

Tren bu işe çok üzülmüş. “Beni seviyorlar sanıyordum” demiş. Ertesi günü ormanın kenarına varınca her zamanki gibi düdük çalacakmış, ama karganın söyledikleri aklına gelince düt demiş kesmiş düdüğü. Sonra da kimse duymasın diye çok, ama çok yavaş geçmiş gitmiş: Çuf, çuf, çuf, puuuuff… dumandan anlamış ormandakiler trenin geçtiğini hemen koşmuşlar ama yetişememişler. Tren o kadar yavaş gitmiş ki kente geç gelmiş. Makinistler merak etmişler. Acaba bir arıza mı var diye. Oysa tren yavaş gittiği için gecikmiş.

 

Ertesi gün tren ormanın kenarına gelince düdüğünü hiç çalmamış. Sonra da “düdük çalmadan, ormandakileri görmeden ne diye gideyim, hiç gitmem” demiş. Orada kurmuş kalmış. Kentte beklemişler. Tren gelmemiş. Makinistler “Dünden belli oluyordu, arıza yaptı herhalde” demişler. Yeni bir lokomotif çıkarmışlar ve treni kasabaya geri çekmişler. Ertesi günü trene bakmaya karar vermişler.

 

Bu sırada ormandakiler toplanıp aralarında konuşmuşlar. Treni özledik ne yapsak, diye düşünmüşler. Kuşlar ağlamışlar. Bize darıldı diye üzülüyorlarmış. Kara karga olanları görünce yaptığı yanlışı anlamış.

 

“Sanırım siz seviyordunuz. Oysa ben ötmemesini söyledim. Ama üzülmeyin gider kendim anlatırım.” demiş ve ormanda herkes seni çok seviyor ve sen geçmediğin için üzülüyorlar.

 

Kara tren bunu duyunca çok sevinmiş. “Yarın geleceğim git söyle” demiş.

 

Ertesi gün makinistler gelmişler. Trende hiçbir arıza bulamamışlar. Çok şaşırmışlar. Yağlanması gerektiğini düşünmüşler. Treni bir güzel yağlamışlar. Sonra da yola çıkarmışlar. Tren koşa koşa ormana gelmiş. Gelince de uzun bir düdük çalmış. Düüüüüüüüüü…üüüüüü…..üüüüüüüt. Sincaplar, tavşanlar, kuşlar koşmuşlar trene, trende gene çuf çuf çuf, diye keyifle giderken puf puf puf, diye dumanını taa göklere salmış. O gün kente tam vaktinde varmış ve bir daha hiç bozulmamış.

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 32322 kez

tags Kara Tren, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Ayla İle Cadı Memory 30263 kez okundu.

Çocuk Masalları Odun Yarıcı 10010 kez okundu.

Çocuk Masalları Çoban Ve Elma Ağacı 7196 kez okundu.

Çocuk Masalları İki Kurbağa 33194 kez okundu.

Çocuk Masalları Zamanı İyi Kullanmak 2377 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (14 yorum yazılmış)

box Zeynep :Çok güzel bir şey her kese tavsiye ederim teşekkür ederim.
box Sude Naz :ÇOK GÜZELMİŞ hHARİKA ÇOK HEYECANLI VE AKSİYONLU YAZARIN ELLERİNE SAĞLIK HERKESİN OKUMASINI TAVSİYE EDERİM
box adamira :Ayy hikayelerini okumayanlar ayda eski hikayelerden kurtulmak isteyenler bu siteden baskın hem heyecanlı hemde aksyonlu hem kızlar için var hemde erkekler için
box ada :Ayyy süper hemde heyecanlı tavsiye ederim:)
box mira :Çok güzelmiş aslında yapanın eline sağlık gercekten
box Mehmet çetin :Elinize sağlık çok güzel
box Efe :Süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr birşey olmuş
box çılgın lokomotif :Kendimi kara trenin duygulariyla eşit hissettim. Cok pis üzülüp karagaya beddua ederken . Masalimizin sonunda gükücükler açtı ganzesiz yüzümde
box cansu :çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bence en güzel hikaye
box Zeynep Nisa :Kendimi masalın içinde hissettim.BAYILDIM
box bilge kağan :çok güzel yazan eline sağlık mütiş olmuş çooook ama çooook güzel yek kelimeyle
box batuhan :çok güze abi hemde kısa sizede tafsiye ederim kankiler çok güzel masal
box ronaldinho 10. :Supersiniz tek adres Dersimiz.com Ellerinizle yüreğinize sağlık
box maria :tek kelime ile harika diyebilirim

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön