Eğitim Sitesi

İstanbul'u Kurtarmak Türk ve Dünya Masalları

masal okuİstanbul'u Kurtarmak

İstanbul'u Kurtarmak

Türkiye’nin batısında bir şehir varmış. Bu şehir adeta Dünya’dan kopuk bir halde yaşarmış. İnsanlar birbiriyle hiç konuşmaz, yardımlaşmayı bilmez bir şekilde yaşarlarmış ve o güzel Marmara Deniz’ini her gün biraz daha pisletip biraz daha mahvediyorlarmış.

 

Günlerden bir gün garip bir şey olmuş bu şehre, denizin içinden büyük bir su birikintisi çıkmış ve su birikintisinin içinden Dünyalar güzeli, kimseye benzemeyen uzun sarı saçlı, mavi gözlü bir kız çıkıvermiş. Bütün halk adeta donup kalmış. Bu güzel kızın giysileri şimdiki insanların giysilerine hiç benzemiyormuş. Tamamen ipekten ve tülden yapılma çok güzel bir eski bayan kıyafeti giyiyormuş. Başının üstünde ise gümüşten yapılma bir taç varmış. Kızın yanında yine eski zaman kıyafetlerini giymiş iki tane adam bulunuyormuş. Korkmuş halkın arasından cesur bir çocuk ortaya çıkmış ve kıza sormuş:

 

-Kimsin sen? Bizden ne istiyorsun?

 

Kız çocuğu yanıtlamış:

 

-“Ben bundan nerdeyse 1000 yıl önce yaşamış bir prensesim. Geçmişten geliyorum. Sarayımdan sizi izledim. Siz ne hakla denizimizi kirletip etrafı beton kaplı şu kötü yapıları yaparsınız? Dün kestiğiniz ağaç tam 300 yaşındaydı. Buna nasıl vicdanınız izin verdi. Doğamızı ne hakla mahvediyorsunuz?” dedi sinirle.

 

Bütün halk kızdan korkmuştu. Bir grup kızı savunuyor, diğer grup ise kızın cin, peri olabileceğini savunuyordu.

 

Cesur çocuğun adı Ali’ idi. Ali kızdan gerçekten etkilenmişti. Ona yardım etmek istiyordu. Fakat o 12 yaşında bir çocuktu kimse onu dinlemezdi ki. Ali o akşam kızı rüyasında gördü. Kız onun bunu yapabileceğini ona gerçekten güvendiğini söylüyordu. Eğer kendine güvenirse her şeyin üstesinde gelebileceğini söyledi. Ali kızın tekrar gelmesini bekledi. Fakat olmadı kız gelmedi.

 

Bu olaydan 2 ay sonra kız tekrar geldi. Ali onunla konuşmak istiyordu. Kıza adını sordu kızın adı Helena idi. Helena Ali’ye bir teklifte bulundu. Eğer Ali İstanbul’u kurtarırsa onu geçmişe götüreceğini söyledi. Ali gerçekten çok heyecanlanmıştı. Teklifi kabul etti. Fakat şehri nasıl kurtaracağını bilmiyordu.

 

Ali şehrin her yerine afişler astı. Gördüğü insanlara, çevresindekilere hep bu olayı ciddiye almalarını, yoksa şehrimizin birkaç yıl sonra bir denize sahip olamayacağını Marmara adlı denizin bir tarih olacağını dikkatle herkese duyurdu. Halkın çoğu artık akıllanmıştı. Herkes eline çöp poşetleri alıp caddeleri, parkları, iş yerlerini, denizi, ormanları nereyi görürler ise temizlemeye koyuldular. Helena sarayından olup biteni izliyordu. Ali’ye güvenebileceğini Dünya’ya gitmeden önce tahmin etmişti. Zamanla İstanbul tertemiz cennet gibi bir şehir oluverdi. Ali ve Helena çok mutluydu. Helena tekrar Dünya’ ya gitti. Ali’ye teşekkür edip onu geçmişe götürdü. Helena’ nın sarayı büyük ve gösterişliydi. Sarayın kocaman bir bahçesi vardı ve her tarafı ise ağaçlar ve çiçekler ile çevriliydi. Ali İstanbul’un eski halini görünce dona kaldı. O kadar güzeldi ki her yer. Keşki her şeyi daha önce yapsalarmış da Doğa bu kadar yıpranmasaymış. Helena Ali’yi İstanbul’a bıraktı. Ali çok mutluydu. Onun ve Helena ‘nın sayesinde koca bir şehri kurtarmışlardı. Deniz, gök, ağaçlar, çiçekler, böcekler bütün canlılar herkes çok mutluydu.

Ekleyen : Irmak Özkaya     Okunma : 14225 kez

tags İstanbulu Kurtarmak, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Yavru Balina İle Köpekbalıkları 33622 kez okundu.

Çocuk Masalları Nimet (Nimetlere Şükretmek) 13710 kez okundu.

Çocuk Masalları Ağlayan Elma İle Gülen Elma 149602 kez okundu.

Çocuk Masalları Keloğlan Nasıl Kel Kaldı? 24322 kez okundu.

Çocuk Masalları Salyangoz Ve Evi 33017 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box Esila :Güzel Bir masal ama çok çocukça
box DENİZ NAZ TEKİN :TEK KELİMEYLE HARİKA. ÇOK FARKLI BİR MASAL.
box bir CİMBOMLU :Tek kelime ile harika keşke bütün dünya doğayı sevip kollasa güzel dünyamız kirlenmiyecekti
box selim karada :Cok beğendim
box melek sedef bozkaya :güzel değil hiç manyak gibi
box ELÇİN :TEK KELİMEYE HARİKAAAA
box defne :syn harikaaaaaaaaaaa
box mustfa :bu hikayler çokgüzel bayıllıdım
box meryem : Arabalı Oyunları Oyna Masallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön
box meryem :çok güzel
box meryem :bu hikayeye bayıldım

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön