Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İki Pamuk Nine Türk ve Dünya Masalları

masal okuİki Pamuk Nine

İki Pamuk Nine

Üç katlı ahşap ev sokağın tam köşesindeydi. Gelip geçerken pencerenin birinde hep bir beyaz baş görürdüm. Bu beyaz baş dediğim, saçları kırlaşmış kadın başıydı. Bazen beyaz başlar ikileşirdi. Onlar herhalde seksenlik vardır diye düşünürdüm.

 

Yıl 1945. Hakkı Paşa, paşa olup da Bursa’ya tayini çıkınca, üç katlı bir konak yaptırmış. Kızları Neveser ve Kevser o zamanlar birer genç kız, birer huri. Kızların güzelliği Bursa’yı aydınlatsın diye, Hakkı Paşa yalının 40 odasında 40’ar lamba yaktırırmış geceleri. Ne genç subaylar, ne genç hakimler istemişler Hakkı Paşa’dan kızlarını da kızlar, onun kaşı kalın, şunun gözü büyük, bunun boyu kısa diye evlenme tekliflerini kabul etmemişler.

 

Kızların yaşı 30’u geçmiş, Hakkı Paşa öbür dünyaya göç etmiş, kalmışlar kızlar analarıyla birlikte paşa babalarının emekli maaşına. 40 odada yanan 40’ar lamba eder 1600 lambanın çoğu sönmüş. 40 odada 40 lamba yani her odada yanan bir lamba kalmış. Kızların yaşı 40’ı geçince, anaları vefat edince, kızlar şimdi oturdukları o tek odada tek lamba yakar olmuşlar. Geçen yıllar kızları yaşlandırmış, saçlarını kırlaştırmış, birbirleriyle hep eski günleri anar hale getirmiş. Şimdiye kadar hep iyilik düşünen, kimsenin kalbini kırmayan iki pamuk nine. Sizlerin hikâyesi dilden dile, gönülden gönüle dolaşacak. Bunu istemiyor muydunuz?

 

Yazan: Serdar Yıldırım

Ekleyen : Serdar Yıldırım     Okunma : 27337 kez

tags İki Pamuk Nine, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları,Serdar Yıldırım

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Zürafa İle Tırtıl 17172 kez okundu.

Çocuk Masalları Ramses 25487 kez okundu.

Çocuk Masalları Sahte Şehzade 29645 kez okundu.

Çocuk Masalları Dağlar Beyi'nin Oğlu İle Ovalar Beyi'nin Kızı 26749 kez okundu.

Çocuk Masalları Hayırsız Evlat 803 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box beyza nur yıldız :yazan bende sana katılıyorum bencede çok kısa

box beyza nur yıldız :bende çok beğendim bu hikayeyi herkese, anlatıcağım hikayenin yazarı olan serdar yıldırmı tebrik ediyorum bu kadar güzel bir hikayeyi yazabildiği için ve bu kadar çok kişinin onun hikayesini okuduğu için onu gönlümden tebrik ederim ve onla yani serdar yıldırımla bir görüşmeyi çok ama çok istiyorum aksi halde ona bikaç sorum olacaktır :) ;) nasıl gülücüklerim güzel mi

box aslı :Çok güzeldi sevgiyi saygıyı anlatıyo

box Arjen :teşşekürler cokk güzelllll

box Beren :Güzeldi bizde yaşlanacaz bi gün

box melek sedef bozkaya :okudum baya güzel imiş

box begüm :Çok güzellll

box Ebrar :Güzellllllllllllllllllllll

box Ahmet :Bu hikaye çok güzel haytımda çok güzel hikayeydi®

box yazan :aşırı kısa

box ebru :çok güzel bir hikaye okuyabilirsiniz

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön