Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Güzel Ve Çirkin Türk ve Dünya Masalları

masal okuGüzel Ve Çirkin

Güzel Ve Çirkin

Madame de Beaumont

 

Bir zamanlar zengin bir tüccar varmış. Üç kızı olan bu tüccarın kızlarının ikisi son derece bencilmiş. Ama üçüncüsü, yani adı Güzel olanı hem iyi hem de sevgi doluymuş.

 

Bir gün tüccar, gemilerinin şiddetli bir fırtınada battığı haberini almış. Zavallı adam varını yoğunu kaybetmiş, geriye bir tek kasabadaki küçük evi kalmış. Açgözlü iki kardeş bu durumdan hiç hoşlanmamışlar. Yatakta yatmak ve oflayıp puflamaktan başka bir şey yapmaz olmuşlar. Evin bütün işleri Güzel’e kalmış.

 

Bir zaman sonra tüccar kayıp gemilerinden birinin limana ulaştığını duymuş. Haberin doğru olup olmadığını öğrenmek için yola çıkmadan önce kızlarına, dönüşte size ne hediye getireyim, diye sormuş. Açgözlü iki kardeşin neşeleri hemen yerine gelmiş.

 

“Elbiseler ve mücevherler!” isteriz demişler.

 

“Peki ya sen Güzel?” diye sormuş tüccar.

 

“Bir gül. O bana yeter,” demiş Güzel.

 

Birkaç gün sonra tüccar evine dönmek üzere üzgün üzgün yola koyulmuş. Yine yoksulmuş, çünkü son gemiden ona kalan paraları da dolandırıcılara kaptırmış. Akşam karanlığı bastırırken bir ormana varmış. Orman hem karanlık, hem de soğukmuş. Şimşekler çakıyor, rüzgâr yerden karları havalandırıyormuş. Uzaklardan kurtların uluma sesleri geliyormuş.

 

Tüccar nereye gittiğini bilmeden atıyla birlikte karların üzerinde bata çıka saatlerce yol almış, derken birden ileride pencerelerinden dışarı parlak ışıklar sızan son derece güzel bir şato görmüş. Ama bu çok garip bir şatoymuş, çünkü şöminelerinde harıl harıl ateş yanmasına, bütün odaları gün gibi aydınlık olmasına rağmen ortada kimsecikler yokmuş. Tüccar seslenmiş, seslenmiş, cevap veren olmamış. Sonunda, beklemenin bir anlamı olmadığını anlayınca, atını ahıra bağlamış ve salondaki uzun masanın üzerinde hazır bekleyen yemeği yemiş. Sonra bir yatağa yatıp uyumuş.

 

Sabah uyandığında onun için bırakılmış yeni giysiler bulmuş yanıbaşında. Aşağıda da güzel bir kahvaltı onu bekliyormuş.

 

“Bu şato, bana acıyan iyi kalpli bir periye ait herhalde,” demiş tüccar.

 

“Ona bir teşekkür edebilseydim keşke.”

 

Tüccar şatodan ayrılırken, bahçedeki gülleri fark etmiş. ‘Hiç yoksa Güzel’e verdiğim sözü yerine getireyim,’ demiş içinden. Güllerden birini koparmış. Ama koparır koparmaz müthiş bir kükremeyle inlemiş her yan. Çalıların arkasından korkunç görünüşlü bir canavar çıkmış. Öylesine korkunçmuş ki, tüccar neredeyse korkusundan bayılacakmış.

 

“Seni değer bilmez adam!” diye kükremiş Canavar. “Hayatını kurtardım! Seni besledim, giydirdim! Sen kalkmış güzel güllerimi çalıyorsun. Hemen ölmeyi hak ettin!”

 

Tüccar Canavar’ın karşısında diz çökmüş. “Gülü kızlarımdan birine götürecektim efendim,” demiş.

 

“Ben efendi falan değilim, bir Canavar’ım,” diye hırlamış yaratık. Sonra tüccarın tepesine dikilmiş. “O değerli kızlarına gelince... Git, sor bakalım onlara, hayatına karşılık içlerinden biri gelip benimle birlikte yaşar mı? Bu teklifimi kabul eden olmazsa, üç ay içinde öleceksin.”

 

Tüccar gün ışığıyla aydınlanmış ormanın içinden, üzgün bir şekilde atını sürüp evine dönmüş. Evde iki bencil kız kardeş babalarının başından geçen korkunç maceraları dinlerken kıllarını bile kıpırdatmamışlar. Babaları onlara giysi ve mücevher getirmedi diye küplere binmişler. Ama Güzel onlar gibi yapmamış.

 

“Baba, izin ver ben gideyim,” demiş hiç tereddüt etmeden.

 

“Tabii sen gideceksin, suç senin,” demiş kardeşleri. “Gül isterim diye tutturmasaydın, Canavar babamızı öldürmeyi düşünmeyecekti.”

 

Üç ay geçince tüccar şatoya Güzel’le birlikte gitmiş. Her şey orayı ilk gördüğü gibiymiş: etrafta yine kimsecikler yokmuş, sofra hazırmış. Yemeklerini yemeyi bitirdiklerinde Canavar ortaya çıkmış. Güzel korkusundan tir tir titremeye başlamış, çünkü Canavar babasının anlattığı kadar korkunçmuş, hatta daha da korkunç!

 

“Buraya kendi isteğinle mi geldin?” diye sormuş Canavar.

 

“Evet,” demiş Güzel.

 

“O zaman baban sabah olunca buradan gidecek ve bir daha buraya hiç gelmeyecek.”

 

Sabah olup da babası gidince Güzel tek başına kalmış. Önce bir süre ağlamış, ama sonra gördüğü rüyayı hatırlayıp biraz olsun rahatlamış. Rüyasında bir peri, “Üzülme, babanın hayatını kurtarmak için gösterdiğin bu cesaret karşılıksız kalmayacak,” demiş ona.

 

‘Belki de bu yaşama alışırım,’ diye düşünmüş, neşesi yerine gelmiş azıcık. Bahçede dolaşmış, güllere bakarken içi hüzünle dolmuş. Sonra şatonun içini gezmiş. Oda kapılarından birinin üzerinde adının yazılı olduğunu görünce çok şaşırmış. Kapıyı açıp içeri bakmış. Oda tam istediği gibi döşeliymiş, kitaplarla, müzik aletleriyle doluymuş.

 

‘Canavar beni burada rahat ettirmeye çalıştığına göre, bana zarar vermez herhalde,” diye düşünmüş Güzel. “Şu anda babamı görebilseydim keşke!” demiş Güzel yüksek sesle Bunu der demez odanın öte ucundaki aynada babasının görüntüsü belirmiş. Böylece Güzel’in yalnızlık duygusu ve ev hasreti biraz olsun geçmiş.

 

O gece yemekte Canavar ortaya çıkmış. “Seni izlememe izin verir misin Güzel?” diye sormuş.

 

“Buranın sahibi sizsiniz,” demiş Güzel.

 

“Hayır,” demiş Canavar. “Şatom senin emrindedir. İstersen hemen giderim.” Canavar bir an duraksamış. “Yalnız bir şey soracağım. Beni çok mu çirkin buluyorsun?”

 

Güzel ne diyeceğini bilmemiş önce. Sonra başını kaldırıp Canavar’a bakmış. “Bunu söylemek istemezdim, ama doğruyu söylemem gerek. Evet, çirkin buluyorum,” demiş.

 

Güzel, yemeğini bitirince Canavar, “Benimle evlenir misin?” diye sormuş.

 

“Hayır Canavar, asla,” demiş Güzel.

 

Canavar derin bir iç geçirirken çıkardığı ses, tüm şatoda yankılanmış.

 

Her gece saat dokuzda Canavar konuşmak için Güzel’in yanına geliyormuş. Güzel, gün geçtikçe Canavar’a alışmaya başladığını fark etmiş. Hatta geç kaldığında onu merak bile ediyormuş. ‘Keşke,’ diyormuş, ‘bu kadar çirkin olmasaydı! Keşke ikide birde bana evlenme teklif etmeseydi! Çünkü Güzel, Canavar’ın, evlilik teklifini geri çevirdiğinde çıkardığı o sesten çok korkuyormuş.

 

Canavar bir gün, “Beni sevmeyebilirsin ama, beni bırakıp gitmemeye söz vermelisin,” demiş. Her günü birbirine benzeyerek üç ay böyle geçmiş.

 

Derken bir gün Güzel aynada babasının hasta olduğunu görmüş. Hemen Canavar’a babasına bakmak için eve gitmek istediğini söylemiş.

 

“Gidebilirsin, Güzel,” demiş Canavar. “Ama geri dönmezsen kederimden öleceğimi biliyorsun, değil mi? Korkarım ki, babanın yanında kalmak isteyeceksin ve dönmeyeceksin. Ama eğer fikrini değiştirir de dönmek istersen, yüzüğünü yatağının yanındaki sehpaya koyman yeterli. Sabah olduğunda şatomda açacaksın gözlerini.”

 

“Bir hafta sonra döneceğim, söz,” demiş Güzel.

 

Ertesi sabah Güzel, babasının evinde, kendi yatağında açmış gözlerini. Babası onu karşısında görünce çok sevinmiş, kendini daha iyi hissetmiş. O gün öğleden sonra, kısa süre önce evlenmiş olan kız kardeşleri babalarını ziyarete gelmişler. Eve geldiklerinde babalarının biricik kızını karşılarında görünce kıskançlıktan ve öfkeden çatır çatır çatlamışlar.

 

“Dinle!” demiş iki kardeşten biri. “Ona bir oyun oynayalım. Burada bir hafta daha kalmasını sağlayalım. O zaman Canavar gelip onu öldürür.” Bağırıp çağırıp onu kötülemek yerine, iki kardeş gözlerine soğan sürüp Güzel’in karşısına yaşlı gözlerle çıkmışlar ve ondan ayrılmak istemedikleri için ağladıklarını söylemişler. Güzel bir hafta daha kalmaya söz vermiş.

 

Çok geçmeden Güzel, Canavar’ı babasını özlediği kadar özlediğini fark etmiş. Bir gün rüyasında Canavar’ı şatonun bahçesinde kaskatı ve cansız yatarken görmüş. Uyandığında, ‘Benim yaptığım düpedüz acımasızlık!’ diye düşünmüş. Hemen yüzüğünü parmağından çıkarıp, başucundaki sehpanın üzerine koymuş. Sabah gözlerini Canavar’ın şatosunda açmış.

 

O günün akşamı Canavar’ı beklemiş. Saat dokuz olmuş. Canavar gelmemiş. Dokuzu çeyrek geçmiş, ortalarda yok. Birden endişe içinde koşa koşa şatodan bahçeye çıkmış. Canavar bahçede boylu boyunca yatıyormuş. ‘Onun ölümüne neden oldum!’ diye düşünmüş Güzel. Hemen ona sarılmış. Canavar’ın kalbi hâlâ atıyormuş!

 

“Artık dönmezsin diye düşündüm. Yemeden içmeden kesilip ölmeye hazırlandım,” demiş Canavar fısıltılı bir sesle.

 

“Ama ben seni seviyorum Canavar!” demiş Güzel. “Seninle evlenmek istiyorum.”

 

O anda tuhaf bir şey olmuş. Birden sanki şato daha bir güzel, daha bir ışıltılı hale gelmiş. Güzel bir süre etrafına bakınmış, sonra tekrar Canavar’a çevirmiş başını. Fakat Canavar yerinde yokmuş. Yattığı yerde şimdi genç ve yakışıklı bir prens duruyormuş.

 

“Ben Canavar’ı istiyorum,” diye ağlamaya başlamış Güzel. Prens bu sırada ayağa kalkmış.

 

“Canavar benim,” demiş. “Kötü bir peri bana büyü yapmıştı. Beni yüzüne bakılamayacak kadar çirkin bir yaratığa dönüştürmüştü. Bana benimle evlenmek istediğini söylemeseydin, hayatımın sonuna kadar öyle kalacaktım.”

 

Prens Güzel’i şatoya götürmüş. Şatoda Güzel, babası ve rüyasında gördüğü iyi periyle karşılaşmış.

 

“Gösterdiğin cesaretin ödülünü aldın,” demiş iyi peri Güzel’e.

 

Peri sihirli değneğini sallamış. Birden şatodaki herkes Prens’in topraklarında bulmuş kendini. Orada halk coşku ve alkışlarla karşılamış Prens’i. Çok geçmeden Güzel ve Canavar evlenmişler. Dünyanın gelmiş geçmiş en mutlu Prens ve Prenses’i olmuşlar.

 

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 119876 kez

tags Güzel Ve Çirkin, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kurşun Asker 31907 kez okundu.

Çocuk Masalları Akıllı Çoban 114151 kez okundu.

Çocuk Masalları Yaşlı Değirmenci 19427 kez okundu.

Çocuk Masalları Akıl Okulu 96828 kez okundu.

Çocuk Masalları Kırmızı Benekli Kelebek 44207 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (57 yorum yazılmış)

box MERVE :Emeklerinize saglik cok guzel bir masal sayenizde inatci bi ufaklığı uyuttum.:))

box Sefa Yasin :Çok güzel bir masal idi . Bende bu msalı okuyarak çok kıymetli bir insanı ve kedisini uyuttum :) Hikayenin yazarı ve bu hikayeyi bu siteye yazan şahıslara sonsuz minnetlerimi iletiyorum . Teşekkülr ve iyi geceler. Saygılarımla SEFA

box isimsiz :Fena değil.

box güzell :çok güzel gerçekten çirkinde çok iyiymiş yani prens....

box İSİMSİZ :ÇOOOOKKK GÜZELLL

box Elanur Canpolat :Fazla olduğu için 1 saatte okudum olsun yinede güzel

box Eslem :Haaaaaaaarika çok beğendim

box Eslem :Süpeeeeeeeeeeeeer çok beğendim

box İlida Deniz :Çok güzel bir hikaye olmuş. Ben bunun filmini izledim. Çok kitap okuduğum için madalya kazandım.

box ela aksu :ben bunun hikayesini ve flimini biliyorum ama harika kim yazdıysa yazana teşekkürler

box Nazar :Çok güzel bayıldım

box Deniz :Ben çizgi filmini izlemiştim çizgi filmleri aynı değil ama yine de çok güzeldi ellerine sağlık

box iremsu batur :çok güzel

box eylul :cok guzel harikaaaaaaaa!!!

box Elif :Harikaaaaydı!!!

box naz :bayıldım çok güzel bir kitapmış

box Semra&Esila :Bizde cok begendiikk

box DEFNE :ÇOK GÜZEL

box KaradenizLi :Haha kardaşımın ödevi vardur yardumcu oldu cok saol tşkr

box ceren :Çok güzel

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Birgül :Çok güzel bir masal mis çocuklarım uyudu ama ben masalı bitirdim çok beğendim yazanin ellerine salik

box yaren :Çok guzel

box Sinan :Güzelliğime hâla çocukmuş gibi masal okuyorum. Ama çok tatlı uyuyo be ^^

box ZEHRA :BAYILDIM BEN KAYMAKAMIN KIZI ZEHRA ANTALYALIYIM ÇOK GÜZEL İM

box Emine Çarıkcı :Bu hikâye çooooooook güzel

box Zehra :Süperrrrrrrrrrrrrrrdi bu hikaye arielinkinden daha güzeldi

box Ekin ağabulut :Ben buna bayıldım

box ülkü :harika herke okusun kitap okumak çok eğlenceli

box ülkü :Harika ben çok beyendim okumayanlar lütfen okuun

box ennur canlı :sonu cok guzeldi seni cok seviyoruz lütfen bize böyle hikayeler yazmaya devam edermisin

box Demet aksoy :Harikaydı kardeim çok beğendi

box Melih :Çok güzel miş

box duygu :Canavar ve prenses hikayesi çok güzeldi maceracı

box misafir :güzelmiş fakat beğenmedim

box rabiş :Hayla okumadım

box Zeynep :Harika

box Zeyneq :Harika

box HÜLYA ÇOLU :HİRANUR GÜNEŞLİ BUUUUUUUUUUUUUUU ÇOOOOOOOOOOKKKKKKKK GÜZEL

box nur sena :Cok guzel

box ilayda eğrikar :hep bebeksi masallardı ama kardeşim çok beğendi.onun için atıyorum.

box seda nur :Hikaye müthiş;-);-):-):-):-):-):-):-);-):-D

box Doruk :Çok güzel bir masal

box Dila senturk :Çok güzel bir masaL

box Deniz Ayşe Nur :Çatlasınlarda patlasunlar o iki kardeş aferun kız sana güzel bu arada hikayenuz da çoooooooooooooooooooook Güzeldu da güzeldu

box Hülya gezirgen :Güzel bir masal ve hikâye

box hilal :çok güzel bir masal herkese tavsiye ederim süperrrrr

box zehra :Çooooooookkkkkkkk beğendim harika bence bu sitedeki hikâyeler harika.

box duygu yetiş :çooooookkkkkkkkk güzel.

box iremmmmmm :çoooook beğendimmmm

box ayseeeeeeeeeeee :güzel ve çirkin masalının yazarı kim

box busenaz yel :çok güzel sitedeki hikayeler

box Kardelen Kelebek :Sinderella çok güzel ve hikayedeçooook güzel

box Kardelen kelebek :Sinderellayı çok seviyorum ve hikaye çooook güzel

box Liva :Benim okumama gerek yok Çünkü izledim

box edaaa :bellaa yı çok seviyorum canım benimm

box ayşe ekinci :çok güzel bir hikaye

box Rabia :Çok ama çok güzel

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön