Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Fitneci Aslan Türk ve Dünya Masalları

masal okuFitneci Aslan

Fitneci Aslan

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, memleketin birinde güçlü bir arslan yaşarınış. Günlerden bir gün arslan ava çıkmış. Derken, yernyeşil çayırda otlayan üç iri öküz görmüş. Ağzının suyu akmış. Akmış akmasına ama; "Ben bunlara saldırırsam, yalnızca birine saldırabilirim. Diğerleri ise beni aralarına alıp, boynuzlarıyla öldürürler." diye düşünmüş. Birden aklına 'Böl, parçala, yut' taktiği gelmiş.

 

Öküzlerin yanına gitmiş. Her birine: "Diğer öküzler seni çok kıskanıyorlar ve senden nefret ediyorlar. Ellerinden gelse, seni bir kaşık suda boğacaklar. Hem bu otlak üç öküze yetmez. Bu yüzden yalnız sen kalırsan, bu otlaklar sana bir ömür yeter." diye üçünün aralarına fitne sokmuş.

 

Üç öküz böylece birbirlerinden ayrılmışlar. Kaplan da öküzleri yalnız bulunca, her birini kendine yem yapmış. Öküzler, birbirlerinden ayrılmanın cezasını canlarıyla ödemiş.

 

(Birlik güçlülük verir. Bir olundu mu düşmanlar çekinir, sokulmaz. Akıllı kişi dediğin, dostlarının, akıl yoldaşlarının yanından ayrılmaz, kopmaz hiç. Güvenli olur.)

 

Aisopos (Ezop) Masalları

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 29591 kez

tags Fitneci Aslan, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Fransız Masalı, Aisopos, Ezop, Masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Kül Eşeği 18402 kez okundu.

Çocuk Masalları Pinokyo 133378 kez okundu.

Çocuk Masalları Şah Turmuz İle Yılan 977 kez okundu.

Çocuk Masalları Yönetici Seçimi 4303 kez okundu.

Çocuk Masalları Karagöz İle Hacivat: Miras 23191 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön