Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bücür Zürafa Türk ve Dünya Masalları

masal okuBücür Zürafa

İstanbul Gülhane Parkı’ndaki hayvanat bahçesinde zürafalar için oldukça geniş bir yer ayrılmıştı.

 

Burada anne ve baba zürafa ile iki yavru zürafa kalıyordu. Onlar gün boyu salına salına geziyorlar, ziyaretçiler de onları seyrediyordu. Anne ve baba zürafa yıllardır burada bulundukları için durumu kabullenmişler, bu hayata alışmışlardı. Fakat yavru zürafaların canı çok sıkılıyordu. Devamlı olarak babalarına “ Babacığım, bizler burada daha ne kadar zaman kalacağız? Bizleri masallarda anlattığın o güzel yerlere ne zaman götüreceksin? “ diye sitem ediyorlardı.

 

Bir gün yavru zürafalardan biri baba zürafaya şöyle bir soru sordu: “ Babacığım, bizler buralara nasıl geldik, kimler getirdiler? “ Bunun üzerine baba zürafa: “ Bundan yıllar önce, buralardan çok uzaklarda yaşamış dedeniz bücür zürafayı anlatacağım sizlere “ dedi. “ O zaman anlayacaksınız buralara nasıl geldiğimizi. Zürafalar hep uzun boylu, boyunlu olurlar, fakat dedeniz doğduğunda da küçükmüş. Yıllar geçmiş, yaşı büyümüş, boyu büyümemiş. Yaşının büyümesiyle birlikte onun kalbindeki özlem daha da büyümüş. Çünkü o, bir sirk yıldızı olmak istiyormuş. Yaşadığı çevrede tıkılıp kalmak, dar bir kısır döngü içinde ömür törpülemek ona göre değilmiş. Bücür zürafa bu büyük hedefine ulaşabilmek için yaşadığı ormanda gösteriler düzenlemeye başlamış. Orman hayvanları bücür zürafanın gösterilerini ilgiyle karşılamışlar, onun yaptığı hayvan taklitlerini zevkle seyretmişler.

 

Günlerden bir gün ormana avcılar gelmiş. Bu avcılar yakaladıkları hayvanları hayvanat bahçesine götüreceklermiş. Bir tepenin üzerine çıkıp dürbünle çevreyi gözleyen avcılar karşıdaki düzlükte bücür zürafayı gösteri yaparken görmüşler. Bücür zürafanın hayranlık uyandıran hareketlerini, enfes dönüşlerini seyreden avcılar, onun tam bir hokkabaz olduğunda karar kılmışlar. Gösteri bittikten sonra bücür zürafayı yakalamak için iz sürmeye başlamışlar. Bücür zürafa hemen anlamış takip altında olduğunu. Bu durum onu hiç şaşırtmamış. Çünkü zirveye giden yolda önüne bir takım yol ayırımlarının çıkacağını biliyormuş. Olanı biteni en ince ayrıntılarına kadar düşünüp planını yapmış. Eğer plansız, programsız hareket ederse istenmeyen, üzücü olaylar ortaya çıkabilirmiş. Avcıların niyetini kesin olarak bilmek olanaksızmış.

 

Sonunda avcılar bücür zürafayı bir bataklığın yakınlarında kıstırmışlar. Sazlıkta yarım daire şeklinde ilerleyen avcılar, bücür zürafayı yakalamayı umdukları yerde yeller estiğini görmüşler. Bücür zürafanın ayak izleri bataklığın kenarında yok oluyormuş. Aslında bu durum planın bir bölümünü oluşturuyormuş. Bücür zürafa avcıların takibinden kurtulmak için daha önceden oraya sakladığı bir ağaç kütüğüne binerek uzaklaşmış. Ertesi gün avcıların konuşmalarını saklandığı yerden dinleyen bücür zürafa yakalandığı takdirde hayvanat bahçesine götürüleceğini öğrenmiş. Dört ayağı üstünde hoplaya hoplaya ortaya çıkmış ve avcıların hayret dolu bakışları altında iki perende atmış, daha sonra kurt gibi uluyup aslan gibi kükremiş. Bildiği bütün numaraları birbiri peşi sıra sergilemiş ve alkışlar arasında gösterisini tamamlamış.

 

Bücür zürafa hayvanat bahçesine getirilince bu bölüme konmuş. Fakat o burada da boş durmamış, gösterilerine devam etmiş. Bu arada annemle birbirlerine gönül vermişler. Aradan zaman geçmiş, ben doğmuşum. Küçüklüğümü hatırlıyorum da şu demir parmaklıkların arkası bücür zürafayı görmeye gelen insanlarla dolardı. O da gün boyu bıkmadan, usanmadan gösterilerini sürdürürdü. Yavrularım, bu hayvanat bahçesine yılın belli tarihlerinde uluslar arası bir sirk gelir. Sirk kurulurken sirkin sahibi parkta gezmeye çıkmış. Buradaki kalabalığı görünce ne olduğunu merak edip sokulmuş. Bir süre bücür zürafayı seyrettikten sonra onun dünya çapında bir yetenek olduğuna karar vermiş ve yüksek bir ücret karşılığında sirke transfer etmiş. O, ele geçirdiği bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesini bildi. Bir iki provadan sonra sahneye çıktı. Görülmemiş bir başarı sapladı. Gittiği her yerde on gün kalan ve geceleri bir gösteri sunan sirk, bücür zürafayı kadrosuna almasıyla birlikte seyirci patlamasına uğradı ve günde dört beş gösteri sunar hale geldi. Sirkin o yıl bir ay kaldığını unutmadan söyleyeyim. Ertesi yıl sirk geldiğinde babam bücür zürafa buraya uğradı. Beni, annemi ve arkadaşlarını görmeye gelmişti. Çok sevindik. Yanımızda iki saat kadar kaldı. Pek çok ülkede gösteriler sunduklarını, gittikleri her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını anlattı. Sirk yıldızı olmak istemiş, bunun için yıllarını vermiş, sonsuz gayret göstermiş ve sonunda başarmıştı. Mutluydu. Şimdi anladınız mı yavrularım, buralara nasıl geldiğimizi, kimlerin getirdiğini? “

 

Yavru zürafalar sanki ağız birliği etmişlerdi aynı sözü söylemek için: “ Evet anladık babacığım, hem de çok iyi anladık “ dediler ve birbirlerine bakarak kıkır kıkır güldüler. Ortada reddedilmez bir gerçek vardı. Azmin başaramayacağı hiçbir şey olamazdı. Yeter ki gerçekten istenmeliydi. Tutar koparırdın. İdeal kiminin düşüncesinde bir tutku olarak kendiliğinden ortaya çıkardı. Kimi de başarılı birini örnek alarak onun izinden giderdi. İşte yavru zürafalar bücür zürafanın açtığı yoldan yürüdüler, onun izinden gittiler. Akşamları gökyüzüne dikkatle bakarsanız yıllar sonra birer yıldız olacak iki yavru zürafanın göz kırptıklarını görürsünüz.

 

Yazan: Serdar Yıldırım

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma : 74707 kez

tags Bücür Zürafa , masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları, Serdar Yıldırım

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Cesur Genç İle İyilik Prensi 56111 kez okundu.

Çocuk Masalları Kıvırcık Saçlı Kız Ve İyilik 33272 kez okundu.

Çocuk Masalları Kurbağa Prens 97174 kez okundu.

Çocuk Masalları Yaşlı Kaplumbağa Dede 28190 kez okundu.

Çocuk Masalları Küskün Tavşan 7626 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (36 yorum yazılmış)

box Damal :Çok güzel

box Sümeyye :Süper olmuş bu masal

box RRR :ABARTMAYIN

box Rabia :Çoooooooooooooooooooook güzel bir hikaye

box Deniz gümüş :Çooook güzel valla çok beğendim herkes okusun tavsiye ederim.

box Ece :Çok güzel bence herkes bunu okumalı

box ayşegül :çok güzel bir hikaye

box HATİCE :ÇOKGÜZELVALLAHİ

box Kübra Yurdakul :Çok güzel bir hikayeydi çok beğendim.

box nazmi sönmezsoy :Çok güzel hikaye yazarına tşk ederim

box kuzey ali :Bende oğluma okudum oda çok beğendi :)

box kuter :çok güzeldi bayıldım

box zero :Okadar beğendimki anlatamam

box yusuf :bu hikayeyi çoooook beğendim

box isranur avcı :5.kez okudum valla çok güzel.

box Bilge Kağan :2. kez okudum çok güzel gerçekten

box şima :ben okadar çok beyendim ki anlatamam yani

box serkan akin :Hayata dair gerçek bir sonuca ulastirdigi, hikayenin ana fikri oldukça güzel.

box Ahmet :Hikaye çok güzel.

box Mustafa :Hikayenin sonu şu olmalıydı; "Akılsız başın derdini ayaklar çeker."

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box merve ayyıldız :çok güzel yaa :)

box melih :gençler ben her akşam buradan hikaye okuyorum ve bırdaki hikayeler mantak güzel ama :D :D :D

box bilge kağan :Çok güzel yazanın elime sağlık

box azra süzen : merhaba benim adım azra ben 3. sınıfa başladım aslında bir tane küçük kız var adı belinay 1. buçuk yaşında ama çok bilmiş bir kız

box nevruz :vay be bu kadar güzel hikayeler yazıyorlar. ödevlerde de işimize yarıyor

box sıla : süperrrrrrrrrrrrr

box sıla :süper tavsiye ederim

box serdar yıldırım :çok güzel <3<3

box barış budak :mükemmel bir hikayedir budur işte

box fatıma kaya :afeeerin o bücür zürafaya bence büyüklerin başaramadığını küçükler başarabilir.

box esmanur :en sevdiğim hikayeden biri

box begüm :çooooooooooooooooook süpeeeeer

box sirine :guzel hemde cok guzel

box elif nur :çok çirkin bir şeybu hiç beğenmedim yok bücür zürafaymış hiç güzel değil

box fatos :vallahi cok muhtesem

box selim :vallahi 10 numara çokkkkk güzel

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön