Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Arılar Ordusu Türk ve Dünya Masalları

masal okuArılar Ordusu

Arılar Ordusu

Hz. İbrahim’in çocukluk döneminde, arıların birlik olarak, Nemrut'u nasıl hakladıkları anlatılmaktadır.

 

Hükümdar Nemrut, hükümdarların en büyüğüydü. Yedi dağları aşmış ünü, kırk dağların ötesindeki insanları titretirdi... Kimi zaman Tanrı olduğunu bile söylerdi... İşte bu Nemrut, topal bir arı tarafından öldürüldü. Nasıl mı?

 

Topal Arı’dan dinleyelim: “Kraliçe arı bir gün hepimizi topladı ve insanların boş şeylerle uğraştıklarını, hatta Nemrut’un da aynı olduğunu, bu yüzden başlarına olmadık işler açılacağını” anlattı.

 

Aynı gün gecesi, Nemrut bir rüya görmüş. Rüyasında yeni doğmuş bir çocuk, büyüyor ve kendisini öldürüyormuş. Sabahı beklemeden emirleri yağdırmış: “Yeni doğmuş bütün erkek çocukları öldürün, hamile kadınları da şehrin dışına sürün.”

 

Bütün çocuklar kılıçtan geçirildi. Anaların ağıtları dağları, taşları inletti. Bulunduğum mağaraya, bir kadın bir çocuk getirip, yüzlerce defa Öptükten sonra bıraktı, gitti. Çocuk uyanmasın diye hiç ses çıkarmadım. Sabah oldu, gün ışıdı, uyandı. Birbirimize bakıp gülümsedik, sonra ikimizde ağladık. Sonra bir ceylan geldi, ceylan memesinden çocuğu emzirdi. Üç can olmuştuk- Benim ismim Tek Kanat, çocuğun ismi Bilge idi. Ceylan'ın ismi yoktu.

 

Aradan on beş yıl geçti. Bilge ile beraber şehre inmeye karar verdik. Yürüyüp, geldik. Bir tapınağa girdik. Her taraf put doluydu. Bilge, insanlar, “boşu boşuna bunlara tapıyorlar” diyerek, eline bir balta geçirip hepsini kırdı. Sadece büyük putu kırmadı. Baltayı götürüp bu putun boynuna astı. Çok korkmuştum. Bu yüzden Bilgeye arkamı döndüm.

 

Bana seslendi. “Bak” dedi. Biz, bizi yaradan arıyoruz. Ay olamaz, güneş olamaz, bu putlar hiç olamaz.”

 

Bu esnada, Nemrut tapınağa gelmişti. Etrafında bir yığın asker ve halk vardı. Her yerin harabe haline geldiğini görünce hiddetli bir şekilde sordu: “Kim yaptı bunları?”

 

Bilge korkmamış, ayakta dimdik duruyordu. “Balta kimin boynunda ise o yapmıştır” dedi. Nemrut daha da kızdı:

 

“O bir put, nasıl yapabilir ki bunu?” deyince, Bilge cevabı yapıştırdı: “Madem öyle niye onlara tapıyorsunuz?”

 

Nemrut, dünyanın en büyük ateşinin yakılması için emir verdi.

 

Bilgeyi de hapsettiler. Ben de omuzundaydım.

 

Ertesi gün Bilgeyi zindandan çıkarıp Nemrut’un huzuruna getirdiler. “Tövbe et, putları onar, seni affedip putçu başı yapayım” dedi. Bilge cesurca, “İnanmadığım şeyleri yapmam ve tapman, siz de yapmayın ve tapmayın, ateşin vız gelir bana” dedi.

 

Nemrud emir verdi. Ateşe atmaya çalıştılar. Ateş o kadar güçlüydü ki, kimse ateşin yanına yaklaşamıyordu. Çare olarak ateşin ortasına havadan fırlatmaya karar verdiler. Bana omzunun üzerinden hemen ayrılmamı söyledi. Çaresiz kabul ettim. Hızla uçarken, alevlerin yerini bir serinliğe bıraktığını hissettim. Yüksek bir yere konup ateşe bakayım dedim, bir de ne göreyim. Ateş yok. Her taraf yeşillik, her taraf su, her taraf balık. Sevinçle uçup tekrar Bilge'nin omuzuna kondum. “Bu bir mucize” dedi. “Ama, keşke olmasaydı” dedi. “Nemrut şimdi başka bir oyun yapacaktır.” “Ah keşke birlik olabilseydik.” Bilge haklı çıkmıştı. Nemrut yeni emirlerini sıraladı. “Bunu zindana atın, yarın meydanda ordum ile savaşacak…” Bilge'nin birlik olabilseydik kelimelerini düşünüyordum. Ben ne yapabilirdim. Ertesi gün, Bilgeyi zindan dan çıkarıp meydana getirdiler. Ordu bütün haşmetiyle dizilmişti. Birden ikiye ayrıldı, aradan Nemrut geldi ve Bilge’ye: “Sana son fırsat…” diyordu. Sözleri duyamadım. Aklıma bir şey gelmişti. Hemen arılar ordusunun yanına gittim. Arı beyine durumu anlattım, planları yaptık ve tekrar meydana geldik. Baktım Nemrut beyaz atıyla en öndeydi. “Beyaz atlıya hücum” dedim. Milyonlarca arı bir anda Nemrut’un, kumandanları ve askerlerinin arasına daldık. Hepsi ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Nemrut kaçmaya başladı. Peşinden takip ettim. Bu arada, Bilge halkla beraber askerlerin hakkında geliyordu.

 

Nemrut'u tam yakalayacaktım ki, demir kapıyı kapattı. Bir o yana, bir bu yana baktım, içeri nasıl girecektim? Anahtar deliğinden. Hemen girdim. Nemrut'u nasıl öldürebilirdim? Başına doğru uçup, burun deliğinden girdim, hızla kafasının içine doğru yürüyordum. Deliye dönmüştü. Kafasını sağa-sola vurmaya başladı. Yetmedi, kumandanları tokmakla kafasına durmadan vurmalarına rağmen, yine de çare olamadılar. Son çare olarak Nem­rut’un başını kesip, yeni bir baş takmaya karar verdiler. Başını kestiler. Ben de uçtum, Bilgeyi buldum ve yine omzuna kondum.

 

Nemrut ölmüş, halk zaferi kazanmıştı. Artık vedalaşma zamanı gelmişti. Bilge bana: “Uç sevgili Tek Kanat uç. Git bu masalı her yerde anlat Git başka diyarlara, de ki, birlikten kuvvet doğar. De ki, zalimlerin hakkından ancak birlik olunursa gelinir.” dedi.

Ekleyen : Suna     Okunma : 61569 kez

tags Arılar Ordusu Nemrut Masalı masal oku masal sitesi çocuk masalları birlikten kuvvet doğar masallar masal kitabı

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Dört Mevsim Masalı 55998 kez okundu.

Çocuk Masalları Tüccar Olan Çoban 39 kez okundu.

Çocuk Masalları Vadideki Nine 33899 kez okundu.

Çocuk Masalları Fesleğenci Kız 21181 kez okundu.

Çocuk Masalları Keloğlan Zenginler Ülkesinde 28720 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (30 yorum yazılmış)

box Gülizar :Evet çok eğlenceli hikayenin içinde hissettim kendimi

box aynur :Çok güzel bir masal

box Ponçik bir kız :Hariikaaa bir masal bayıldımm teşekürlerr

box Sule gordebil :Cok begendim elinize saglik

box esmanur yalçın :güzelmiş

box Admin Nillepezede :Çok Güzel Ama Yazarı Yazmıyo

box aslı alak :çoooooooooooooooooooooooook güzel

box Merve Polatlı :Çok güzel hep böyle hikayeler görmek isterim.

box Kubilay arif Başdan6 :Çok beğendim muhteşem bir hikaye. Herkese tavsiye ederim. Ben 6 yaşındayım

box efe :Çok harika masal

box enes coşkun :ben bunu çooooooooooooooooooooooooooook begendim

box zuhrem :Begendik...guzeldi...gercektende ornek alinabilecek bir masal

box samet kürekci :işime çok yarayacak

box zeynep genç :Çok ama çok güzel

box seren koç :Çok etkilendik ailece süperdi.

box yusuf :Valla böyle kitap görmrdim

box sena :Ben çok uzun masalları sevmem ama ben çizgi film baktım ondan ben bunu okudum ve çok beğendim

box rum :Ben cok uzun masallari sevmem ama bunu ben cizgi film baktim ondan ben bunu okudum ,ve cok begendim.

box ada su şahin :süper 10 numara 5 yıldız

box buğrasalık :güzlde birde şu var bunda nemrrutune alakası var ama yanlış anlamayın güzeldi

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön