Eğitim Sitesi

Altın Saçlı Kız Türk ve Dünya Masalları

masal okuAltın Saçlı Kız

Altın Saçlı Kız

Zamanın birinde, bundan çok yıllar önce. Saraylarda padişahların yaşadığı, meydanlarda okların atıldığı, pazarlarda altın sikkelerle alış veriş yapıldığı zamanın birinde... Güzel bir bahçenin tam ortasına kurulu bembeyaz bir ev varmış. Bu evde altın sarısı saçları olan güzel mi güzel, alımlı mı alımlı; al yanaklı, gül dudaklı, boylu poslu, Bukle adında bir genç kız anneciği ile beraber otururmuş.

 

Güzeller güzeli Bukle her sabah, babaannesinden kalma bir kemik tarak ile saçlarını taramayı pek severmiş. Bir saat, iki saat hiç bıkmadan tarar da tararmış yumuşacık saçlarını. Sonra da tarağın dişlerine takılan, bir de yere dökülen tellerini itinayla toplarmış. Onları pembe ipek mendilinin içine sarar bir çekmecede saklarmış.

 

Oturdukları beyaz evin bahçesi öyle güzel çiçeklerle bezeliymiş ki, kokuları siz deyin on mahalle, ben diyeyim yirmi mahalle öteden duyulurmuş. Renkleri o kadar canlı, o kadar başkaymış ki; bahçenin önünden her geçen durup bakar, hayran kalırmış bu güzelliğe. Bukle’nin annesi Menzile, bir çocuk gibi severmiş bu güzel çiçekleri. Okşarmış, öpermiş; her akşam güneş batınca dağların gerisine, ay ışığı altında sularmış tek tek. Laleler onu gördüklerinde daha dik durmaya, menekşeler kokularını her köşeye yaymaya, güller iri iri açmaya çalışırlar; güzellik yarışına girişirlermiş. Hem çiçeklerle yaşamak öyle kolay da değilmiş. Çabuk küser, çabuk solar, çabuk bükerlermiş boyunlarını. Pek nazlı, pek nazenin, pek hassas, pek narin, pek kırılgan imişler. Öyleymişler işte. Sevgi imiş asıl onları besleyip büyüten.

 

Menzile haftada bir kere, karanlık çöker çökmez Bukle’nin altın sarısı tellerinden birisini alır, bahçedeki o güzel çiçeklerden seçtiğinin içine usulca koyarmış. Ertesi sabah da aynı çiçek bir altın verirmiş Menzile’ye. Bu, kimseye duyurmak istemedikleri bir sırmış. Anne kız böyle yaşar giderlermiş işte. Kimseye zararları yokmuş. Kimseye de muhtaç değillermiş.

 

Ancak insanlar çeşit çeşitmiş. İyiler de çokmuş, kötüler de... Kimin iyi, kimin kötü olduğunu ise bilebilmek pek zormuş. Günlerden bir gün nasıl olduysa, kadının biri, bir köşede durur iken Menzile’nin çiçekten aldığı altını görüvermiş. Hayret etmiş, gözlerine inanamamış, dönüp bir daha bakmış “gördüklerim doğru mu acep!” diye. Hemen aklında türlü fikirler dolaşmaya, bu fikirler bir kurt gibi beynini kemirmeye başlamış. Sonunda bu fikirlere yenilip de aklınca bir plan hazırlamış. Üzerine eski püskü, yırtık pırtık giysiler geçirip elini yüzünü kire pasa bulayıp, varmış güzel bahçeli beyaz evin kapısına.

 

Menzile çıkmış bu perişan görünen kadının karşısına. “Buyrun” demiş gülümseyerek. Kadın iki büklüm durarak, kısık sesle “misafir etseniz beni birkaç gün Allah rızası için” demiş ve kapının önüne yığılıp kalmış. Menzile kadına pek acımış, haline pek üzülmüş. Hemen ana kız içeri taşımışlar kadını. Yatağa yatırıp üstünü örtmüşler. Merakla başında beklemeye başlamışlar. Bir süre sonra kadın açmış gözlerini “su içsem” demiş. Bukle bir koşu su getimiş. “Açım” demiş bunun üzerine kadın. Bu sefer de Menzile koşmuş mutfağa, sıcak çorba getirmiş. Bir güzel karnını doyurmuş kadın. Ardından da açmış elerini, uzun uzun dua etmiş bu güzel insanlara:

 

“Allah ne muradınız varsa versin.

 

Sağlık, mutluluk, huzur dolsun eviniz.

 

Tuttuğunuz altın, sofranız bereketli olsun.

 

Eviniz sıcak, yüreğiniz ferah olsun.

 

Yarınınız güzel, seveniniz bol olsun.

 

Kötülük dokunamadan geçip gitsin çatınızın üzerinden.

 

..........”

 

Bir güzel dualar etmiş ki kadın oturduğu yerden, Bukle ve Menzile pek sevinmişler. Menzile “evin yoksa kal bizimle, yoldaş olursun bize” demiş. Kadın hiç beklemeden hemen atılmış. “Olur olur, kalırım” diyerek bir çığlık bırakmış havaya. Kim ne düşünür nereden bilsin Menzile. Kimin niyeti nedir nasıl bilsin Menzile.

 

O günden sonra birlikte yaşamaya başlamışlar beyaz evde. Güzel, temiz elbiseler vermiş Menzile kadına. Birlikte yiyip birlikte içmeye, birlikte gezip birlikte tozmaya, birlikte oturup birlikte kalkmaya kısa zamanda pek alışmışlar. Her sabah Bukle’nin altın sarısı saçlarını o tarar olmuş. Her teli itinayla toplamış, kimse görmeden bir kısmını ayırıp saklamış. Fırsat buldukça bahçeye çıkıp çiçeklere koymuş telleri. Ertesi sabah da bir bir toplamış altınları.

 

Günler geçmiş, haftalar geçmiş, aylar geçmiş. Kadın usanmış bu işten. Yorulmuş, bıkmış, “yeter artık” diyerek bir gece yarısı uyurken Bukle derin derin, mışıl mışıl; almış makası eline, altın saçını kökünden tutup kesmiş bir çırpıda.

 

İşte o an olmuş ne olduysa, altın saçın her bir teli kocaman bir yılana dönüşüp atlamışlar kadının üstüne. Oracıkta sokup öldüreceklermiş neredeyse, Bukle “durun” demeseymiş. Kadın korkudan küçük dilini yutmuş da, bir dahi hiç konuşamamış. Ödü “pat” diye patlamış da aklı yerinden oynamış. O günden sonra da kiminle karşılaştıysa, saçının tellerini yaşmağının ucundan gösterip birşeyler geveler, birşeyler anlatmak istermiş. Lakin kimse ne dediğini bir türlü anlayamazmış bu deli kadının. Acıdıklarından eline ekmek parası tutuşturup yollarına devam ederlermiş.

 

Birgün bir sokağın köşesinde bağdaş kurmuş otururken ak sakallı bir dede gelip durmuş karşısında. Uzun uzun bakmış gözlerine bir şey okur gibi. Sonra da “bir adam vardı buralarda yaşayan” demiş kadına. “Nalbant idi. Herkes sever, herkes hürmet eder, herkes pek güvenirdi ona. Bir sabah senin gibi o da gördü çiçeklerin verdiği altınları. Göz bir gördü mü, akıl bir yazdı mı kenara gözün gördüklerini insan kendini tutamaz olur. Günler boyu eline iş alamadı. Gelip gidenler “niye çalışmıyorsun, hasta mısın?” diye sordular uzun süre. Nalbant kimseyle tek kelime konuşmadı. Gözünün önünden çil çil altınlar gitmiyordu. Bir damla uyku girmedi gözüne. Sonra baktı ki olmayacak; eline koluna, diline kulağına bir de aklına hakim olamayacak. Her bir şeyini, neyi var neyi yoksa olduğu gibi bırakıp çekti gitti buralardan. Kimseler bir daha haber alamadı nalbanttan. Ne nereye gittiğini öğrendiler, ne de neler yaptığını duydular. Ben sana söyliyeyim mi ne oldu nalbanta?”

 

Kadın gözleri yuvalarından fırlayacakmış gibi bakmış dedeye, karşısında duran bir canavarmış gibi. Devam etmiş ak sakallı dede konuşmaya. “Nalbant şimdi padişahın sağ kolu. Vezir oldu memlekete. Eğer senin gibi tutamasaydı kendini, bu şehrin sokaklarında dolaşacak, adı “deli nalbant”a çıkacaktı belki de.”

 

Konuşması bitince dede yürüye yürüye uzaklaşmış kadının yanından. Onun arkasından bakakalan kadın saçını başını yola yola bağırmış da duyanlar gök yarıldı sanmış. Çocuklar öyle bir ağlamış ki üç gün üç gece susturamamışlar. Kediler korkup damdan dama atlaya atlaya başka şehirde miyavlamaya gitmişler.

 

Bukle’nin saçları da kısa sürede uzamış, yine eskisi gibi taranacak hale gelmiş. Açgözlü olmanın, yalan söylemenin, kötü düşüncelerin ne kadar zararlı olduğunu da daha iyi öğrenmiş. Anne kız uzun yıllar mutlu bir şekilde, beyaz evlerinde, güzel çiçekleri ile yaşamaya devam etmişler. Bir daha da kimseye güvenip evlerine almayı hiç düşünmemişler.

 

Naz Ferniba

Ekleyen : Yönetici     Okunma : 220245 kez

tags Altın Saçlı Kız, masal, çocuk masalları, masal özetleri, hikayeler, Dünya klasikleri, güzel hikayeler, seçme masallar, masal dinle, resimli masallar, hikaye özetleri, Türk masalları

Aşağıdaki benzer masalları da okuyabilirsiniz.

Çocuk Masalları Ağlayan Elma İle Gülen Elma 149998 kez okundu.

Çocuk Masalları Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler 19799 kez okundu.

Çocuk Masalları Zürafa İle Tırtıl 13714 kez okundu.

Çocuk Masalları Kedi Köpek Kavgası 69771 kez okundu.

Çocuk Masalları Koca Dev İle Peri Kızı 7406 kez okundu.

masal ekle Masal - Hikaye Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (319 yorum yazılmış)

box 3333 :Hem güzel hen eyticiydi
box Mukaddes Teksogut :Cok guzel ve egitici bir masal.
box Altın saçlı kız :Ya hem uzun hem güzel çok beğendim herkes okumalı.Benden söylemesi ama bitmek bilmiyor.
box ecrin :bu hikaye haaaarikaymış iykide okumuşum harikaya harika ben yine okuyacağım yaaaa
box nil :Proje icin yaziyorum tam projelik:)
box Elanur dandan :Altın saçlı kız hikayesine bayıldım.
box özge gürel :beni seven yok mu
box CHIN :uzun hem uzun belki kaç saatimi yani daha yeni okuyacağım ama baktım uzun ama
box Ecrin :Bu masalı çok beğendim 10 üzerinden 10
box mira :çok güzel bir masal bu masalı okumadan önce hiç masal okumayı sevmiyordum bu masal sayesinde sevdim
box Meleğim :Daha yeni okuyorm umarım güzeldir:) :) :) :) ;) ;)
box Meleğim :Daha yeni okuyorm umarım güzeldir.... :) :):) :) :) ;)
box Nilda :Bizde cok begendik
box ben :Cok guzel
box SONER :Süper altın saçlı kız tavsiye ederim
box ilayda :HaRiKuLaDe çok beğendim.
box nur yigit :Evet
box nisa kurt :Evet. Çok. Güzel. Bende. Tavsiye. Ederim
box Cemre : Ben bu masalı beyendim kısacası irem ve peri nin söylediklerine katılıyorum
box esma :cok guzel ama birazcik abartmislar

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box PABUK VE ELİF :ÇOK GÜZEL BAYILDIM KÖTÜ KADIN HAK EDİYİNİ BULDUĞU İÇİN ÇOK SEVİNDİM
box basak... :Guzel ama okadar degil
box elif kayasu :Bence güzel bir masal
box ebru :ay çok güzel
box göknur :çok beğendim hemen özet çıkarıcağım belki tekrar okurum
box sümeyye :Çok güzel bence
box ilayda acar :Adacım bu hikAye 21 sayfa sürüyor çünkü bnim ödevim kendim kitap yaptım sonrada hergün 5 sayda yazdım neyse iyi günler harika bi hikaye ezberledim bile
box melisa :Çok güzeldi ama değişikti
box cerem :Cok guzel hikaye bayildim
box yaren :Çok güzel bir masalmiş...
box melek.. :Meleğim her gece bu masalla uyuyor...
box Damla Su :Çok güzel BAYILDIM ben
box Mehmet mert :Cok güzel herkese tavsiye ederim
box nisa :Bence de cok guzel bir masaldi.
box Deniz :Çok güzel olmuş
box gizem :Bence cok guzel .
box Eftelya : Çok guzel bir kitaptada yazıyor.
box zeynep :çok güzelllllllll olmuşşşşşşşşşşşş
box arzu :çok güzeldi sanki kitaptan okudum
box tugba sevval colak :Cok guzel olmus
box adem :Çok güzel olmuş kizima okudum çok begendi
box ada :arkadaşalar bu hikaye kaç sayfa bilen varmı?
box Naz ferniba :Güzel bir hikaye
box gürsun :çok güzel bir masal herkese tavsiye ederim haaaaaaaaarrrriiiiiikkkkkkaaydı
box aleyna su :çok güzel bir masal herkezse tavsiye ederim...(it is a good royal)
box seval :çok güzel bir masal ben en çok masal türü hikayeler severim yani tek kelimeyle süper
box ece suu :ben çok beğendim yaa ;)
box irem :çok güzel bence kuzenim eve geldi onada okuudum çok beyendi herkeze tavsiye ederim
box peri :Bence çok güzel bayıldım
box peri :Bencede çok güzel bayıldım.
box PELİN ARSLAN. :BU MASAL ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL .
box ceren bezirci :Çok güzel herkese tavsiye ediyorum .
box yağmur :Bence çooooooooooooooook güzel
box gönül. malkaç :Çok güzel bir masal
box Helin tutuş :harika hiç bir dünya böyle güzel maslı yazamaz
box SürGüN MeLeK :Ben bunu yegenime okudum ayrica ikimizde cok begendik... PaLasim icin tesekkurler :)
box Serenay sarıkaya :Çok güzel bi masal olmuş
box seda :Kizimla okuduk cok begendik
box gaye :süper bir şey bayıldım
box nurçin :güzel bir hikaye bu devirde kimseye güvenilmez vallahi
box BİR GARİP :MİSAFİR PERVER BİR MİLLETİZ,EVE MİSAFİR ALMAYIN BADINIZA NE GELİR OGRETİSİ YAPMISLAR
box ali berat :ders verici ,öğüt verici iyi akşamlar herkese...
box alara :güzel ve heyecanlı bir hikaye
box Şeyda Ve Elif :BAYILMAKTAN BETER ETTİ BİZİ KISACASI ÇOK GÜZEL VE MUHTEŞEMDİ SENİ HİÇ ANLAMADIK ELİF SUN
box şevval :güzel bir hikaye
box Baran :Kardesim çok beğendı
box livza sena :Cok begendik kizimla
box SEVVAL :ÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇOOOOOOOOOOOOK GÜZEL AMA UZUN
box sevval :Aaa cok guzeldiıiiiiiii ve duygusaldiiiiiiiiiiii:)
box sevval :A cok guzeldiiıiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
box Sudenaz Kaya :çok güzel duygusal çok uzun ben bayıldım okuyanı çok olsun
box rezzan konuk :çok uzundu ama okudum hemen uykum geldi
box sevginur :güzelllllllllll
box isa şen :çok güzel hikaye bayıldımmmmmmmmmmmmmm
box elif sun :hiç bişey anlamadım dünyada altınsaçrıkız yok
box nazferniba :çooooooooooook mükemmel hikye
box Erkan ada :Çok beyendim kızıma okudum hemen uyudu
box Bayuildium :Bayildimmmmmmmmmmmmm
box ilayda :bayıldımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
box ilayda :okudum ve çok bayıldım
box hasan yiğit :harikaydı kadın cezasın çeki
box elif :hikayeyi çok beğendim çocuk hikayesi ama yinede çoook güzel :)
box cansu :Ben bu hikayeyi cok begendim ve cooooook guzel bir hikaye coooooooook begendiiiiiiiim
box sema :hikaye çok uzun ama çooooooooooook güzel
box Elif Sena :Çok güzeldi çooook
box ada :çok güzelmiş beğendim
box Tuğba Zeynap Sare :Kardeşime okudum hikayeyi şuan uyuyor mışıl mışıl,teşekkürler:)
box Deryaada :Kim yazdıysa çok güzel olmuş çok beğendim herkese tavsiye ederim
box naz :çok harikaydı.kızımla beraber çok beğendik.
box Teslime celebi :Hikaye cookkk amaa cokkk guzel cok begendim oyle bir ilgimi cekti ki hikayeye resmen buyulendim acaba kim yaxdi cok merak ediyorum
box derya kılınç :çokkkkkkkkkkkkk ve çokkkkkkkkkkk beyendim kim yazdıysa teşekürle
box dilara :güzel bir hikaye
box elf your self :Çooooooooook güzel olmus
box melis lara altıntaş :çok güzel emeğinize teşekkür ederim
box ada :Mükemmel olmuş bayildim
box sıla hatice altay :fıstık gibisüperrrrrrrrrrrr
box rumeysa :Bencede çok güzel bir masal değil mi
box selin :Harika cok güzel
box nisa :Çok güzel bir masal bayıldım
box elif :çoooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkk uuuuuuuzzzzzzuuuunnnnnn
box Beatiful :İyiymiş ben beğendim ya siz?
box gulay :Çok güzel bi hikayeyiymis valla villa abi anlat anlat bitmez ha
box öykü :Bence coooooooooooook güzel bir masal bu altın saçlı kız çoook güzel bir hikaye yapmışlar abi ya okadar guzzelllll misin anlatmak bitmez valla
box kübra yılmaz :aynen çok sevdim ben bu masalı
box Filiykaty :Harika.tam türkçe dersi için
box sanra :çok güzel bir masal.bayıldımmmmmmmmmmmmmmmmm.çççooooooookkkkkkkk güzelll
box güzel :çok güzel ama lütfen abartarak yazmayın
box bade :bence çok güzel bir hikaye daha öncede okumuştum ama bilgisayardan okumayı daha çok seviyorum ya siz?
box merve aydın :Çoooooooooooooooooooooooooook güzeeeeeeeeeeeeeel
box kiraznaz gamze önder :Süperrrrrrrrrrrrr
box gamze hatice fatma :Kadın güzel kızın saçlarını niye kesiyor gerçekten çok hoş
box aslı birinci :süpeeeeeeeeeeeeeeeeer ya çoooooooooook beğen dik harikaaaaaaaaaaaa
box Aycan ve Nurcan :Çok beğendik.Harika ötesi bir şey.Yazdığın için TŞK ederiz.
box zeynep :Süpeeeeeeeeeererrrrrr bayildim
box asel gültepe :çok güzel bir hikayeydi
box zeynep :cooooooooooooook guzel bir masal hem de odevime yaradi
box melike :Cok guzel bir masal ya bu. Ne kadar okudum ve super bir masal
box ömer :coookkkkkk guzzell
box EZGİ :Çok güzel olmuş tşk ÇOOOKKKKKKK GÜÜÜZZZZZZZEEEEEEELLLLL !!!!!!!:)
box sude :harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
box öküz :acayip güzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel
box evindar ve dilan :çoooooooooooooooooooookk güzeldi çoooook beyendik
box Evindar ve Dilan :çooooooooooooooooookkk güzeldi çooook beyendik
box Evindar ve Dilan :çooooooooooooook güzeldi çooooook beyendik
box elif :Cok guzel bir hikaye bayildim
box nazlı yağmur esra irem :çok güzel ama çok uzun kankiler ya benim
box ela ece :çok güzel olmuş
box kahan :çok güzel hikayeler hemde dünyalar kadar güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
box NAZLI YAĞMUR :ÇOOOOOOOOOOOOOOK GÜZELLLLLLLLLLLLLL HİKAYEEEEEEEEEE.
box merve :çoooooooooooooooooooooooooooooook güüüüüüüüüüüüüüüzel
box esra taşddemir :çok fazla birşey
box irem derici :çoooooooooook beyendimmmmm ama benim şarkımdan güzel olmamışşşşşşşş
box nisa :çok uzun ve güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
box merve :Supermis ya kardesime okudum o da bayildi masala
box Zeynep Ahsen UYSAL. :Güzeldi güzellllllllllll.....
box hümeyra :çok güzel olmuş ama birazcık uzon olmuş ama güel
box ceylan :bu hikaye çok süper
box MİRAY :Aman işte güzel güzel.İdare eder işte.
box Asiman :Cok guzel. altin sacli kiza bayildim
box nisa yürümez :cok güzel altın saçlı kız
box rukiye :Cook guzel ogluma okuyun derken kendim merak ettim sonuna kadar okudum. :)
box sivasspor şampiyon yiğit pekyi :çoooooooooooooook uzun
box rojda :Cok begendim cok guzel bi masaldi
box FATIMA ADAMHASAN :Bu hikayeyi çok beğendim ve çok güzeldi hemde çççççççoooooooookkkkkkkkkbeğendim çok bütün dünyaya tavsiye ederim .
box FATIMA ADAMHASAN :Çok güzel masaldı çok beğendim dünyadaki herkese tavsiye ederim.
box sultan :Çok güzel hikaye
box ÜÜMMÜHANN :ÇOK GÜZEL BEN ÇOOOOOKJKKKKK BEĞENDİM
box naz ferniba : ben çooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkk beğendim yani çoooooooook güzel
box serap ural :bence vidyolu olmalı insanlarla yapilmalı
box eylül :çok güzel bir masaldı çok beğendim herkese tavsiye ederim
box Ülkühan :çok güzel bir hikaye güveni anlatıyor
box yağmur güneş :Bunun videosu olmalı
box güler :Çok beğendim Güzel bir masal
box YAĞMUR GÜNEY :BU HİKAYEYİ ÇOK SEVDİM
box cahide :çoooooooooooooooooooooooooooooooook güzel
box rukiye :Hikaye harika ama o adamla o kadınla yaptıkları çok kötü yapmışlar
box asikolurmercan :cok güzel olmus ellrinize akliniz saglik her siteye lazim sizin gibi birinden
box ravza :çok güzelmiş ellerine sağlık
box bengu nisa :bununda bi videosu yapilmali
box bilinmeyen :çok iyi yazılmış ben bukadar diyorum yazanı tebrik eder ellerinden öperim
box Dila :Bu çok güzel bir hikaye.
box duygu koçe :Çok güzel ya çok çok beğendim
box sude :Ya guzel masal bayildim ama su kadin yakum iyrenç bisey ya piyo ya kizin saclarini kesiyi
box alisya :çok güzel yağmur sana katılıyorum
box elif :ben kendim hikay e yazmak itiyorum ama neden yazamıyorum çok sıkıcı
box YAGMUR :HİÇ BİR ZAMAN AÇGÖZLÜ OLMAYACAGIZ
box ırmak :Çok beğendim herkese tavsiye ederim!
box Bir dost :Super okumanizi tavsiye ederim
box ayşe :kötü niyetli olmayın :(
box elnur :çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel
box Lovatik. :D :bu kitabın aynısı bende vardı :D
box hazal :nerden buldunuz beee çok güzel beni sakın unutmayın
box Aleyna :Harika cok guzel
box hahah :Sizi kucuk ler
box YAĞMUR MİNA :ÇOOOOK GÜZEL AMA ÇOK KISA
box bengisu gök :yoooooo bu metin bana göre çok kısa
box Gökçe :Bitane kızın saçını gösterseydi ama çok güzel bir hikaye
box Beyza<3 :Çoook güzel ama kardeşime okudum yarım saat konuşmadım o derece amma velakin bayıldımmmmmm...<3:-P
box asel :Harikaydı daha doğrusu muhteşemdi.
box yezda :çok güzelllllllllllll :)
box sılllllla :çoooooooooooooooooooook güzel
box ecemmm :kısa yapsaydınız keske anlatmaya kalktın mı yandı memleket zaaaaaaaaaaaaaa
box yadigar :çok güzel bayıldım harikaaaaaaaa
box Hatice :Harika ötesi harika
box Hatice :Hariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaa
box sonqul :Iyi niyetli olmanln ve kotu niyetli olmanln sonuclarl iste
box aysun :çok güzel bir hikayeydi bayıldım
box SuLtaN :Çok beğendim. Ders alıyorum artık bu hikayelerden. Hastaanede okurken hiç canım sıkılmıyo. :-)
box sudenur sevim :çok uzun be 20 dakikamı aldı valla
box elif :masal çokgüzel
box irem su :çok sıkıcı bir masal
box elif :çook güzel bir hikaye herkese tavsiye erim
box yaren batum :çok güzel ama bazı harf hataları var.
box sude :Harika hayatım da hiç bu kadar güzel bir masal okumadım.
box nesil :çoooooooooooooooook güzel bence bu hikayeden ders alarak aç gözlü olmayıp elimizdekiyle yetinmeliyiz
box berfin :ben bunlara baaaaayıııııııııııldıııım
box Merve dere :Ben hiç bu kadar güzel bir hikaye okumamıştım. Kim yazmışsa ona helal olsun.
box beyzanur :çok güüüüüüüüüüüüüzel çok beğendim
box bsagwsghs1vz :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box kaan :çok güzel inşallah yüz alırım
box HACER SUDE TEKİN :BU HİKAYEYİ ÇOK SEVDİM ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKKKKKKKKKK BAYILDIM ÇOK GÜZEL
box sevmek harika :yaaaaaaaaaaaa harika bir hikaye çok ama çok beğendim
box ayşe :çok güzel bir masal dı bu birdaha okumak isterim çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
box sevmek harika :zun ama çok güzel hayal gücümü kullanıp canlandırdım begendim herkese tavsiye ederim :)
box sevim sevgi :yaaaaaaaaaaa super bi site
box sevilmek :sayfa sayısı kac lutfen yazın bıde cok guzel bi site guzel birde kıtab guzel ozetlemişşiniz
box aleyna ve nisa :Çok guzel okuyorumm
box nehir şengöz :ben çok beğendim
box sude korkmaz :harika bir hikaye çok ama çok beğendim
box zehra :HARİKA bir hikaye
box betül :çok ksa ama yinede güzel
box Azra :Çok güzel........................
box zeynep ecem :çokkkk uzun ama çok güzel
box Ela naz :Harika bir hikayeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
box Ela :Çok uzun olmasına rağmen çooooook güzel bir hikayeymiş
box Müzeyyen :Çok uzun ama çok güzel...Bayıldım bayıldım...
box sena :çok uzun olmasına rağmen çok güzelllllllll...... zaten uzun olan masallar güzel oluyo bu msalın bende kitabı var
box yağmur :çok harikaymış
box kuzey :Ben bu hikayeyi çok beğendim.
box htc :cokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzelllllllllllllllllllllllll
box yusuf :bence muhdeşem sizde beyendinizmi
box ravza : çokkkkkkkkkkkkk güzrl
box ezgi :çok güzel öğretmenim bile bu masalı beğendi
box derya :çok güzel bir hikaye çok beğebdim
box buse :çok güzel bir masallll
box ARZU :ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOK MÜÜÜÜÜÜÜÜÜKEMBEL
box taha :Cokkkk güzellll begendim...
box yeşil :uzun ama çok güzel hayal gücümü kullanıp canlandırdım begendim herkese tavsiye ederim
box ben :okuyan herkese güzel
box SEMİHKURT :BENCE ÇOK GÜZEL ALTIN SAÇLI KIZ
box havin :çok begendim teşekkürler
box kırmızİ :Güzel ama çok değil idare eder
box nur cennet :çok güzelmiş hikayeyi yazdığınız için teşekkürler.
box hilal :hikaye çok uzunmuş birde çok güzelmiş ve rüya ya katılıyorum.
box berennaz :çok uzundu ama çok güzeldi
box madalina :bence olan üstü okumak zor oldu ama deger
box rüya :hikayeniz çok güzel çok beğendim
box altın saçlı kız :bence çok güzel bir masal
box pelin :çoooooooook güzel
box nisanur :Ben hikayeleri çok beğendim.hep okuyorum,beğeniyorum.iyi okumalar arkadaşlar.
box sibel :çooook güzel bir hikaye
box peri :sayanizde babamla annemi uyuttum
box dilek perisi :masaliniz cok guzelmis kardesim hemencik uyudu
box aslı :gerçektende çok beğendim
box hhatice cansu :bence cook guuuuuuzel biir hikaye
box Kraliçe :Ben hikayeleri çok beğendim.hep okuyorum,beğeniyorum.iyi okumalar arkadaşlar.
box nur :çok hoş beğendim bn ya güzel işte bnde kardeşimi bu masalla uyuttmm:D
box yaren atay :çok güzel bir masal bence harika altın saç çok güzel)))))))))))))))))))))))))))))))
box prenses :ayy bu hikaye sayesinde kuzenimi zar zor olsa da uyuttum sağolun
box makbule ve laçin :Çok beğendik :)
box dılara :bence o kadar abartıcak bırsey yok guzel ıste . A ma tşk ederım kardesım sayenızde bu masalla uyudu:)
box eda :bencede çok güzel ve bu hikayeyi tek çocuklar icin de yazmamışlar büyüklerde okuyabilir
box ecrin karaman :Çok güzel çocukların tam okuyabileyecegi bir masal bence
box sıla özkan :bu hikayeyi çoooook beğendim ödevimi yaptım hepinize teşkür
box naz ferniba :çok beğendim bence herkes bu hikayeyi okumalı çünkü benim okuduğum en güzel hikayebu bu hikaye okumayanlarada tavsiye ederim ben okudum bana göre bu hikaye çok güzel bir hikaye size göre sizce çok güzel bir hikaye değilmi yorumunuzu isterim
box melike :çok güzel bayıldım
box yagmur uygun :bence çok güzel bir ödev masalı teşekkürler :D
box Selin yıldız :Zamanlar çok söylenmiş
box bella :çok süper mütiş bir hikaye
box şevval akıncı : vayyyyyyy çok beyendim muthiş
box MELİKE bulut :çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bir şey
box sare :müthiişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş.
box sude demirtaş :bu hikayeyi okumuştum. çok güzel.
box irem ayas :harika çok beğendim MÜTHİŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ...
box irem :çok güzel bir masal ödevi de yardımcı oldu sağolun.
box zeynep kıpcak :ben böyle bir hikaye görmedim mutihiiiiiiiiiiiiiiiişşşşşşşşşşşşş vayyyyyyyyyyyyy
box ela nur :altın saçlı kızın saçlarına yazık olmuş
box naliş :ben böyle bir hikaye görmedim:):):):):):):):) muthiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşşşşşşşşşş vayyyyyyyyyyyyyy
box BAŞAK YILDIRIMCAN :BENC KÖTÜKIZ ÇOK ÇİRKİNNNNNNNNNNNNNN
box damla bektaş :bence altın saçlı kız çok güzel bunu okuyunca altın saçlı kızın yerin de sanki ben varmışım gibi okuyorum ve kendimi biraz degil çok altın saçlı kızın yerine koyuyom bir de ben bir hikayede göz yaşlarımı tutamadım ve ister inanın ister inanmayın ben bu hikayeyi 81 kere okudum ve ozamanlar yorum yazmadım şimdi yazırum ve bir şey daha diyip kapatıyorum BU HİKAYE ÇOOK GÜZELL

Reklamlar

addMasallar ve Hikayeler Anasayfaya Dön