Yazılı Sınav Soruları

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

faydalı haberlerÇocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

cocukveanne.jpg Türkiye'de her yıl yaklaşık 1200 çocuk, büyüme hormonu eksikliği ile doğuyor. Bu hormonun eksikliği ise çocuklarda boy kısalığının en önemli nedenlerden biri.

Sevindirici kısmı ise büyüme hormonu eksiliğinin tedavisinin artık mümkün olması.

Avrupalı kulüplerin peşinde olduğu Türkiye'nin gelecek vaadeden futbolcusu 16 yaşındaki Muhammed Demirci, büyüme hormonu tedavisi sonucu 3.5 yılda tam 32 cm uzadı ve uzamaya devam ediyor. Barcelona'da top koşturan dünyaca ünlü futbolcu Messi de büyüme hormunu tedavisiyle uzamış. Büyüme hormonu eksikliği ile ilgili merak edilenleri Çocuk Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz'e sorduk.

Büyüme hormonu eksikliği hangi çocuklarda görülüyor?

Sağlıklı çocuk normal büyüyen çocuktur. Normal büyümek sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri. Bu nedenle bir çocuk normal büyüyemiyorsa altında bir sorun aramak gerekiyor. Normal bir çocuk ortalama 50 cm boyunda ve 3 kilo 250 gram ağırlığında doğar. 2.5 kg altında doğan çocuklara "düşük doğum ağırlıklı çocuklar" diyoruz.

Bu çocukların dörtte birinin ileride büyüme hormonu eksikliği nedeniyle kısa boylu olma riski vardır. Düşük doğum ağırlıklı çocuklar 3-4 yaşına kadar akranlarını yakalarlar. Eğer yakalayamazlarsa kısa boylu çocuk olarak hayatlarını sürdürürler ve boylarının uzaması için tedavi edilmeleri gerekir. Büyüme hormonu tedavisi pahalı bir yöntem olmasına rağmen devlet tarafından karşılanıyor. Büyüme hormonu boy kısalığının yanı sıra yağ dokusunu da parçaladığı için, bu çocuklar biraz kilolu, özellikle göbekte yağ birikimi olan çocuklardır.

Aileler çocuklarının boylarının kısa kaldığını nasıl anlar?

3 yaşından sonra bir çocuğun boyu yılda 5 cm'den az uzuyorsa, akranlarından daha kısaysa bu duruma dikkat etmek gerekiyor. Aileler çocuklarının kısa boylu olduğunu onlara aldıkları kıyafetlerden anlıyor. Pantolon, gömlek hep aynı bedende kalıyorsa anne babalar şüphelenmeye başlamalı.

Anne babanın boyu çocuğun boyu üzerinde ne kadar etkili?

Anne babanın boyu, çocuğun boyunu belirlemede sadece bir faktördür. Beslenme şartları, hormonların salgılanma durumu, ergenliğe giriş yaşı, bitişi, bunların hepsi çocuğun yetişkin boyunu hesaplamada etkilidir. Bu nedenle aileler, "Sizin boyunuz ne ki çocuğun ki uzun olsun" gibi sözleri dikkate almasınlar. Geçen 50 yıla göre boylar uzadı. Çinliler eskiden kısa boyluydu şimdiki Çinli çocuklar uzun boylu. Onun için "Annenin boyu kısa, babanın boyu kısa bu çocuk da böyle kalsın" demek doğru değil.

Beslenme ile boy uzaması arasında nasıl bir ilişki var?

Beslenme, büyümenin sağlıklı olabilmesi için en önemli faktör. Özellikle hayatın ilk 3-4 yılında depoların düzenli dolması gerekli ki yeterli büyüme sağlansın. Sağlıklı beslenme denildiğinde öncelikle bir kere sofraya aile ile oturulacak, 3 öğün yemek yenilecek ve öğün atlanmayacak. Okul ve ergenlik çağındaki çocuklar da 3-4 saatten fazla aç kalmayacak. Çünkü reaktif glisemi riski olabilir. Ve de yemekler çeşitlendirilecek. Gazlı içeceklerin kalsiyumun kemiklere oturmayı engelleyen etkisi var. Bu nedenle mümkün olduğu kadar gazlı içecekler tüketilmeyecek. Sabah akşam birer bardak süt içilecek.

Sağlıklı bir insanın boyunu uzatmak mümkün mü ?

Büyüme geriliği, boy uzatma bir hastalık. Normal bir insan "Boyumu uzat" diye bize geldiğinde bu yapılması gereken bir şey değil. Çünkü beslenme düzeni iyiyse genetik potansiyeline ulaşacaktır.

Boy kısalığı kızlarda mı erkeklerde mi daha sık görülüyor?

Her iki cinste de görülüyor. Kızlar boy kısalığında şu bakımdan daha şanssızlar: Kızlarda tedavi ergenlikten önce olursa daha başarılı oluyorlar, çünkü adet gördükten sonra başlayınca büyüme kıkırdakları kapanmaya başlar. Erkekler daha geç büyüdükleri için daha şanslı oluyorlar ve tedavi daha uzun sürebiliyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Önce hormon testleri ile hormon eksikliğini belirliyoruz. Büyüme hormonu tedavisi iğne tedavisidir. İnsülin gibi akşamları her gün tek doz koldan yapılan bir iğnedir. Ancak düzenli yapılmalıdır.

Tedaviye hangi yaşta başlamak gerekiyor?

Tedaviye her yaşta başlanabilir. Doğuştan büyüme hormonu eksikliği varsa, bebek 6-7 aylıkken bunu saptamışsak tedaviye o zaman başlanıyor. Türkiye ve dünya genelinde ise hastalar bize çoğunlukla 10-11 yaşında geliyorlar. O zamana kadar aileler bu durumu atlasalar bile çocuklar sınıfta arkadaşlarından kısa kalınca bu durumu fark edip rahatsız oluyor.

Çocukta büyüme hormonu saptanmışsa aileler hemen tedaviye başlamalı. Boy tedavisi zamanla yarış gibidir, kemik yaşları ilerlerse tedavide başarılı olamayız. 3 yaşından itibaren 8 yıl tedavi ettiğimiz hastalar var. Çocuk akranlarına yaklaşana, büyeme kıkırdakları kapanana kadar kadar tedaviye devam ediyoruz.

Muhammed herkese örnek olmalı

Muhammed'i 3.5 yıl tedavi ettim. Tedaviye 12 yaşındayken başladık. 3.5 yıllık tedavi sonucunda boyu 32 cm uzadı ve 170 cm oldu. Büyüme kıkırdakları artık kapanmaya başladığı için tedaviyi bıraktık. Bundan sonra da 1-2 cm daha uzayabilir.

Muhammed tedaviye çok düzenli devam etti bu nedenle de iyi sonuç aldık. Spor yapmasının boyunun uzamasıyla direkt ilişkisi yok. Büyüme hormonu eksikliği olan birine "Bu çocuğa basketbol, voleybol oynatalım, boyu uzasın" dediğinizde bu olmaz. Büyüme hormonu eksikliğinin tedavisi ilaçtır. Bazı hastalar tedaviyi kendilerine göre değiştiriyor. Bu durumda sonuç almaları mümkün değil.

Kızlar kaç, erkekler kaç yaşına kadar uzar?

İnsanda en hızlı büyüme 0-1 yaş arasındadır. Çocuğun boyu 24 cm boy atar, 74 cm olur. Kilosu da 10 kilograma ulaşır. 1-2 yaş arasında 12 cm boy atar ve 2-3 kilo alır. Daha sonra bir çocuk ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar. Ergenlik kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar ve 3-4 sene sürer bu sürede de kızların boyu 20, erkeklerin ise 25-30 cm arasında uzar. Büyüme kıkırdakları kapanınca büyüme durur.

Büyüme kıkırdaklarının kapaması kızlarda adet gördükten sonra 2-3 yıl içinde tamamlanır, erkeklerde ise 17-18 yaş civarında olur. Erkek çocuklarında en hızlı büyüme 13 yaş civarında olur ve 17, 18 yaşına kadar sürer. Kızlarda boy uzaması adetten önce hızlı olur. Adetten 2-3 yıl sonra kızlarda büyüme kıkırdakları kapanır ve durur. Tedavide önemli olan kıkırdakların açık olması yani kemik yaşı dediğimiz olay, kemik yaşı geri ise başarı şansı fazladır. Yaş ilerledikçe kıkırdaklar kemikleşir.

Kaynak: Vatan

KIZLARDA YAŞ-BOY GRAFİĞİ
kızlarda yaş-boy grafiği

ERKEKLERDE YAŞ-BOY GRAFİĞİ
erkeklerde yaş-boy grafiği

tag Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

29.03.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (368 yorum yazılmış)

box ŞİZOFREN :ARKADAŞLAR 13 YAŞINDAYIM BOYUM 1.48 KİLOM 38 İYİMİ SİZCE BOYUMUN UZAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM? HERKES DALGA GEÇİYOR 13 YAŞINDAKİLERİN BOY ORTALAMASI 155.
box ayse :14 yaşındayım doktora gitmem şart mı dır
box ayse bedir :Boyumun uzaması için doktora gitmem şartmıdır
box kısa :12 yaşındayım 1.41 boyum 30 kilom babam 1.70 annem 1.65 boyum normal mi biran önce uzamam gerek 6 aya en az 3 cm uzamam gerek
box Küçük Boylu :Ben 10 yaşında bir çocuğum kilom 31 amaboyum 1.32 ne yapmalıyım doktara gitmedim
box zeynedin berenoglu :Ben 12 yaşındayım boyum 1.32 kilom 28 doktora gitmedim babam 1.70 annem 1.58 boyum uzaması için ne yapmalıyım akadaslar
box Küçükkalan :11 yasindayim ve boyum 1.36 :( ne yapmaliyim bi sorun mu var bende :(
box mevsim güner :zana eğer ayağında şişme ve morarma oluyorsa tedavi ettirmelisin eğer morluk ve şigittimşme yoksa boyun uzuyordur aynı şikayetle bende
box adila :selam ben 14 yasindayim ve boyum 179 boyum gittikce uzuyor ne yapmaliyim?
box Zana :Ben 12 yaşındayım ve kilom 36 ve ben 3 kez hastaneye ayak ağrısı yüzünden gidip dokturlar derdi ki; boyun uzuyor diyorlar ama bu 3 yıldır ve boyum uzamıyor ve bunun bir çaresi olmalı.
box Nurcan siviloğlu :Benim çocumun boyu diyer çocuklarımdan kısa oda buna çok üzülüyor ne yapmamlazım çocuğum 14 yaşında beni bilgilendirirseniz çok sevineceyim
box Adı ben sebebi sen :Ben 14 yaşındayım boyum 1.47 cm adet oldum. Arkadaşlarım Benden biraz uzunlar ve bu durumda çok üzülüyorum. Doktorlar çok az cm de boyun uzar diyorlar. Napmalıyım
box Sema :merhaba ben 15 yasindayim,ve boyum 160 ve kilom 62, annem 160 ve babam 185, ergenlige 2014 un sonunda girdim, boyun ne kadar uzar ?
box Deresyara :Merhaba ben 13 yaşına yeni girdim boyum 143 kilom 36 annem 160 babam 165 ergenliğe girme dim boyum ne kadar uzar?
box irem :Merhaba ben irem 16 yasima 2 gun once girdjm boyum 155 hayalim polis olmak ama boyum yuzunden olamayacagim galiba sizce hic mi uzama sansim yok benim
box Ceren :Merhabalar ben 12 yaşındayım boyum 1,55. Kilom 44. Boyuma o kadar çok üzülüyorum ki. Sınıfımdaki arkadaşlarım 1.60-1.65 civarı. 6 sene yüzmeye gittim çok hızlı uzadım. Erken ergenlik tedavisi gördüm 2 sene. 1,5 sene voleybola gittim. Çok iyiyim ama hocam kısa diye beni takıma almıyor. Nolur bana kesin bir çözüm söyleyin yalvarırım.
box Nilay :Mehaba ben 137 cm im fakat arkadaşlarım benden uzun ve herkez benimle dalga geçiyor ve ben eve gelince üzülüyorum boyumum uzaması için ne yapmalıyım
box Yazan kişi :Ben 11.5 yaşındayım ve 1,61 boyum var ama arkadaşım benden 1 yaş büyük ve 175 Boyunda bende daha uzamak istiyorum daha adet olmadım ne yapmalıyım
box k12345 :meraba ben 13 yasindayim boyum 1.54 doktorlar20 yasa kadar uzar diyor dogrumu
box Firdevs ergül :Oğlum 14 yaşında ve yaşıtlarına göre çok kısa ve bir kulüpde lisanslı futbolcu hocaları teknik olarak çok yetenekli olduğunu söylüyorlar fakat boyundan sebeb hep yedekte kalıyor oğlumda bu duruma çok üzülüyo ne yapmalıyım

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Zeynep :14 yaşındayım 176 cm boyundayım. En fazla ne kadar uzarım
box Filiz :Merhaba benim kızım 10 yasında 1.49 boyunda 45 kg kemik yaşı 13 ve adet gördü doktorlar 1.58 olur diyorlar. Biz yurt dışında yasıyoruz büyüme hormonu tedavisine başlamak istiyoruz izin vermiyorlar Türkiye'de hangi hastaneler bu işlemi uyguluyor ve siz ne önerirsiniz ?
box Elif mercan :Merhaba bnim kizim kisa ama zayif bunu bn anlamadim
box Beyza :Ben 13 yaşındayım , boyum 158cm , kilom 47 sizce boyum kısa mı ? Boyum nasıl uzayabilir?
box Klayer :Ben 11 yaşındayım boyum 146 kilom 40
box Kerem :Ya boyum 1.46 yaşım 14 olcak kilom 29 uada 28 arkadaşlarımın geneli 1.70 1.65 1.55 falan tek kısa benim nası uzayabilirim uzar mıyım.
box DERYA :Ya ben lise 1 öğrencisiyim ama boyum 1.56 kilom 44 ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen sizde yorum yapın .
box tolga :merhaba 14 yaşıma yeni gireceğim boyum 1.53 kilom ise 37 sizce zayıf veya kısamıyım uzamak için ne yapmalıyım
box DOĞAN SARPDAĞ :15 yaşındayım boyum 1.65ve 50 kiloyum
box gizli :Yaş 12.5 boy 1.62 kilo 50 13 yaşımda 1.70 olurmuyum
box mert :merhaba sizce benim boyum kac olur 14 6ay boyum 176 kilom 60
box mücahit berber :Merhaba boyum 1.46 kilom 32 normalmi
box hasan ali kireç :Merhaba bende büyüme hormonu eksikliği yok yaşım 14 boyum 1,47 kilom33 yaşım kemik yaşımla aynı uzayıp kilo almak için ne yapmalı yım
box arzu :merhaba ben arzu 12 yasindayim ve 47kiloyum boyum 165 boyum daha uzarmi
box Emre Teyyare :Merhaba bende büyüme hormonu eksikliği var. Saun 17 yaşındayım boyum 1.60 kemik yaşımda yaşımla aynı. 8 seneİlaç kullandm fakat 1-2 ay önce doktorlar ilacı kesti. Bu yastan sonra en fazla kaç cm uzarım ? Cevabınızı beklıyorum.
box hasan emir :Mrb. Benim oğlumun doğum kilosu 2.340ti.şuan 2.5 yasındayız kilo ve boy yaşıtlarından biraz aşağıda 12.700kilo sknti olurmu ileride
box Dersu Rana :teşekkür ederim (neyseki boyum ve kilom normal) :) :) :)
box filiz :ben 12 yaşındayım boyum 1,30 kilom 36 bu normalmi
box Esmaaaa :Benim oğlum 3 yasinda hormonları yok denecek kadar az çalışıyo doğduğunda beri büyüme hormonu tedavisi görüyor kilo 14 boy 90 Cm normalmi
box annesi :Kızım 11yaşında 128 boyu kilo 26 metobolizması tembel ilaç kullanıyo boyunun uzaması için ne yapmalıyım
box cansu :ben 14 yaşındayım boyum böylemi kalacak
box YUSUF :BENİM YAŞIM 14 BOYUM 1.60 KİLOM 60 BOYUM EN FAZLA KAÇ OLUR
box Serkan soner :merhaba ben 13 yasindayim boyum 160 kilom 55 sizce normalmi
box Egemetem :Mrb 2.5 yaşında oğlum var.boy 88,kilo 11.200 gr.kendi yasitlarina gore minyon.Ne yapabilirim.
box ekin su :meraba ben 12 yaşıdayım boyum 1.50, kilom 40 sozce normalmi ve kızım
box Semanur :Merhaba ben16 yasimdayim ve150 boyum var sizce boyum daha uzarmi uzarsada kac cm uzar en fazla bide uzatmak ivin bana spor yapmami soyluyolar sizce nasil uzatabilirim
box Zeynep büşra yılmaz :16 yaşındayım boyum 1 60 boyumun uzamasini çok ama çok istiyorum en az 1 70 boyunda olmak ne yapmalıyım.
box AYSEL çakır :Benim oğlum 48 aylık yani 3 buçuk yaşında boyu 90 cm kilosu 19.600gr büyüme hormonu tedavisi gekektirirmi alt sınırdayız boyda kilo fazla hangi doktora başvurmalıyım
box Merve :13 yaşındayım , 1.45 civarında boyum , 40 kiloyum lütfen yardım edin boyum ızarmı ??
box black :14 yaşındayım boyum 188 normal mi
box ilknur :Ben 16 ya girecem boyum 1.48 uzamasini istiyorummmm lütfen yardımcı olun ne yapabilirim
box Recep :Tedavi nerde uygulandını bilgisi olan varmı rica etsek.
box Ecem :Ben 11yasindayim 38kilo ve boyumda 135 iyimi ?????
box fatmanur u. :ben 14 yasindayim boyum normal ama 63 kiloyum
box reyyan :ben 13 yaşındayım ve boyum 128 artık herkesin bana oha sen 13 yasındamısın diyerek gülmesi benim kalbimi gerçekten çok kırıyo ben herkes tarafından cüce denmesinden çok utanıyorum insanlar kısa boylu olmadığı için benim ve sizin ne hissettiğini anlayamaz....
box melanie :merhaba bugun annem ile bir test yaptik ileride boyumun nekadar olacagini. 12 yasindayim kiliom 42 boyum 154, testeki sonuc boyumun 168 olacagini diyor yani kiz kardesim benden daha uzun olacak. su an boyu 143 ve 8 yasinda, ve ileride boyu 178 olacak. Arkadaslarim bana hep dediki handball oyna ama ben tam olarak emin olmadigim icin bu siteye yazdim. Umarim yardim edersiniz¨
box meri noilston :Ben 45 kiloyum boyum 150 normalmi lütfen yardım edin allah rızası için.
box 14 yaşındayım :14 yaşındayım 1.53 civarlarinda boyum var erfenlige 2-3 sene önce girdim. Kilom 43 boyunun uzamasini istiyorum yardım eder misin?
box Efe :Yorumlara bakarsak yaşıtlarıma göre baya uzunum
box Efe :Merhaba ben 12 yaşındayım erkeğim boyum 164 kilom 55 sizce nasıl
box acil :cinseyetim kız , yaşım 14, kilom 53, boyum , sizce nasıl zayıflarım ve boyum nasıl uzar ? acil yardımm
box Annesi :Merabalar benim oğlum 2 yaşında ve doğuştan adrenal yetmezlik tanısı konuldu genkort ve fludrikortizon kullaniyo kilosu 12 boyu 80 cm biraz kısa büyüme hormonu tedavisi benim cocugumdada uygulanabilir mi acaba cevap yazarsanız sevinirim
box berna :12 yaşımdayım ergenlige 10 yasimda girdim şu an ki boyum 151 sizce uzarmi uzarsa kaç cm uzar
box Yarddıım :Cinsiyetim kız, 14 yaşındayım kilom; 41 boyum; 1.50 sizce daha uzar mıyım? ve boyuma göre kilom normal mi?
box ARZU :11 yaşındayım boyun 1,50 kilom 45 normal mi?
box cansu :benim kızım 17.aylık boyu 1.75 sizce iyi mi
box taylan :14 yaşındayım boyum 1,67 kilom ise 51 normalmi ?
box ece :Merhaba arkadaslar ben 13 yasında adet oldum ve suan 15 yasindayim boyum ise 1.58 sizce iyi mi boyum daha uzar mi uzamasi icin neler yapmaliyim acaba?
box kübüş :ben 13 yaşındayım boyum 1.40 kilo ise 33 iyimi sizce ?ve bayanım
box Ahmet Deniz Ev :Ben 14 yaşındayım.kilom 59.4 ne kadar uzayabilirim? Boyum herhalde 1.59
box Atakan :12 yaşindayim boyum1cm bile uzamıyor
box Gülşah :Ben 16 yasindayim ve boyum 1.48 artik biktim okulumda kucjmsenmekten edirnede bi tedavi gormek icin doktara gidicem bu baski artik hergun beni uzuyor boylari kisa olanla bole davranmali onlari buyuk yapmiyor
box Emir :Erkek 10 yaş yılda neden 2 veya 3 cm uzuyor
box gh :arkadaşlar 14 yaşındayın annee 160 baba 185 bn 160 kac , cm uzarın
box selma :Kizim 5 yasinda kilosu 13 normalmi
box Nefise :Merhaba ben 13 yaşındayım cinsiyetin kız boyum 155 kilom 45 sizce normlmiçok korkuyorum ve okulda voleybolda oynuyorum faydası varmı lütfen bişey yazın
box Fatmanur :ben yaşındayım boyum 1.32 kilom ne yapmalıyım
box aysen :Mrb benim kizim 48 cm 2 650g dogdu suan 8 aylik ve boyu heray uzamiyo 2 ayda 2cm 3cm uzuyo suanda da 64 cm ne yapmam lazim kilosu da 7500
box Dugu :Mrb cinsiyetim kiz 13 yastayim boyum 1.47 kilomsa 46 diyer arkadaslarimdan boyum çok kissa sizce boyum uzarmi?
box Esma nur :Mrh arkadaşlar cinsiyetim kız 13yaşındayım boyun 1.53 kilom52 normalmi sizce
box mehmetcan :merak etmeyin hepimizin boyu uzar
box bilge :Ya bende 14 yaşındayım şuan boyum 1.60 da kilom ise 40 öğretmenlerim boyuna göre kilon az diyorlarda gerçekten öyle mi? Bir de boyumu daha nasıl uzatabilirim sizce boyumun uzunluğu nasıl?
box ilayda görenekli :iyi ama yöntemler yok
box kız :mrb arkadaşlar yaşım 12,6 cinsiyet kız kilo 40 boy:148 cm yeni adet oldum ama ben edirne araştırmaya da gidiyorum ergenlikten dolayı kemik yaşım ölçüldü kemik yaşım da 12 çıktı düzenli olarak ip atlıyorum süt fln içiyorum sabah akşam ne kadar boyum uzar veya neler yapmalıyım nolur bişeler yazın ya cvp verinnnnn
box mustafa :11 yaşımı doldurdum kilom 32 ve boyum 1.40 normalmi boyum
box Tolga :Yaşım 14 boyum 1.81 kilom 72 normalmi daha ne kadar uzarım
box BERKANT :12 yaşındayım boyum 169 kilom 56 normalmi
box caresiz :Cinsiyetim erkek yasim 15 1.63 kilom 51 lise 1 e gidiyorum diger arkadaslarima gore kisayim digerleri benden cok daha olgunlar ne yapmaliyim
box Arya :Ben 13 yasindayim 43 kiloyum boyum 156 daha uzamak istiyorum
box Prof.drsena :Eğer boy uzatmak istiyorsanız günlük sut ve sut urunleri tuketin (peynir yoğurt sutvs)günlük yemeniz lazım bunları hepsinden ve boy uzatma egzersizleri var internetten görürsünüz arastirisaniz bunları yapınca boyunuz 1aya uzar.
box aynur :ben12 yaşındayım boyum1.35kilom30 nasıl boyum uzar
box Roşin :Boyum 156 17 yaşındayım kemik kıkırdaklarım kapanmış boyun artık uzamaz mı fitness merkezlerindeki boy uzatma kursları yarar sağlar mı acaba büyüme geriliğim yok bir de şu boy uzatma iğneleri sizce çok zararlı mı kullanılmalı mı kullanılmamalı mı
box şevin :benim yaşım 14,50 , boyum 1,60 kilom 40 ben kilo almak istiyorum arkadaşlarım bana herzaman çok zayıfsın ve boyun kısa diyorlar acaba ne yapsam kilomu artırırım ve nasıl boyumu uzatırım
box Betul :Yaa arkadaslar boyum cok kısa arkadaslar tıfıl dıyıp dalga gecıyor uzamak ıstıyorum 1 kac santım fılan olsun uzmak ıstıyorum :(:( ;( ;(
box Timur :S.L.M Arkadaslar ben 13 yasindayim. Boyum= 160 cm Kilom = 40 kilo'yum. Sizce iyimi.
box salam sucuk :boyum 148 kilom 32 çok zayıfım kızım:D Yani manken vücüduna sahibim.Boyum biraz kısaymış ama çok değil.Bu aralar çok uzuyorum.1 yılda 13 cm uzadım inanılmaz derecede yani :D Ergenliğe girmedim.İnşallah 8. sınıfta yani bir dahaki sene boyum 160 olur ki öyle olacak gibi gözüküyor. :D Toplamda da 170 olmak istiyorum çok uzun da olmak istemiyorum.Zaten ergenlikte bayağı uzarım neyse hadi bay :D
box Berke :Arkadaşlar benim boyumdan tam emin değilim ama boyum şuanda 147-155 arası birşey 8.sınıfa gidiyorum ve herkesten kısayım lütfen yardım edin ne yapmalıyım
box Zayıf kız :Boyum 131, 10 yaşındayım, kilom 21 çok zayıfım boyum sizce iyimi? Basketbola katıldım daha ilk günüm boyum uzar galiba kuzenim gitti onunki baya uzadı ve kuzenim benden bir yaş küçük ve 134 cm, ben çok üzülüyorum çünkü dalga geçip duruyor yardım edin ne yapabilirim
box Ceyda :Ben KIZIM ismim Ceyda yaşım 10. Kilom 21. Boyum 131 Sence iyimiyim daha uzarmıyım yardım edin ve ben çok zayıfım
box Fatmanur :Benım boyum 1,58 kısayım arkdaşlarıma göre ne yapmam lazım :(
box Damla :Ben 15 yaşındayım boyum 176. En fazla kaç olur boyum? Daha fazla uzamak istemiyorum çünkü :D
box taha :bnm boyum baya uzun 172 boyundayım hala uzamaya devam ediyorum :)
box Buse :Ben 13.5 yaşındayım boyum 1.58 hergün zipliyorm süt içiyorum boyum kaç olur
box omer :Arkadaslar ben 16 yasindayim boyum 1.55 cok kisayim arkadaslar hep alay ediyor disariya cikmaktan utaniyorum babam 1.75 annem 1.50 sizce kac cm uzarim ve nasil boyumu uzatirim lutfen cwp yazin :) :)
box nehir alagoz :bence çok mantıklı
box Lütfen yardım edin!!! :13 yaşındayim 35 kiloyum boyumda 1,28cm boyumun uzamasini istiyorum ama hic bi deisiklik yok 7. Sinifa gectim ve sinifa girince herkez benimle cuce vs dalga gsciyor. Bu duruma cook uzuluyorum boyumun uzamasini ve kilo vermek istiyorum lütfen yardim edin!!! :(((
box Çaresiz :cinsiyet:kız 13yaşındayım 150.boyum kilom 48 boyum ne yaparsam boyum uzar bilmiyorum... Ne yapsam boyum 170 falan olur lütfen yardım edin yaa...
box ali :Cinsiyet erkek Benim yaşım 15.6 kilom 33 boy 1.55 benim boyum nakadar uzar uzaması için ne yapmalıyım
box nisa :13yaşındayım 33kiloyum 145 cm boyumun uzamasını istiyorum yardım edin
box kübra :zülehya uyumak için geç yat çok erken kalk bi kaç gün bubnu yaparsan vücudun uyumak ister ve erken uyumaya başlarsın bu sayede büyüme hormonunu yakalarsın
box erten :ben 14 yaşındayım liseye geçtim ama boyum 1,40 cm normalmidir ne olursunuz bana hemen cevap verin korkuyorum arkadaşlarım deve kadar oldu ben ise onların yanında utanıyorum
box sedef :13 yaşındayım 8.sınıfa geçtim ama çok kısayımm ne yapsam uzamıyorum görenler beni 3. sınıfa geçtim sanıyor düşünün ne kadar kısa olduğumu nasıll uzarımm sizceee lütfen bana yardım edin hep ağlıyorum çünkü okula gittiğimde herkez bana cüce diye dalga geçiyolar :( :(
box hazal :bn 10 yaşındayım boyum 1.24 kilom 25 çok zayıfım kilo almıyorum abur cuburla besleniyorum yardım edin nolur
box nazlı :bbn 13 yaşındayım en son tarrtıldığımda 53 kiloydum şuan daha fazl kiloluyum boyumda 1.36 cm napmalyım bide bn çok cips,çekirdek,kızartma,gibi şeyler atıştırıyorum acil yardım edin
box hilal :Cocugumun boyu 95 kilo 15 39 aylik hic gelismiyor ne yapmaliyim
box buse :ben 11 yaşındayım boyum 1.36 kilom 29,8 daha uzarmıyım lütfen cevap yazın
box kerem :ben 13 yaşındayım.boyum 158.50 kilom ise 74.7 nasıl boy atar nasıl kilo veririm
box idil :Ben 14 yaşındayım boyum 149 kilom 35 36 boyum nasıl uzatirim yardım edin
box kisa çocuk :boyum 1.53 14 yaşımı doldurdum 1ay once kilom 50.5 annem 1.53 babam 1.67 boyum kaç olur
box Enes Kurtuluş :Arkadaşlar size bişey sorcamda lütfen cevap verseniz benim boyum 1.52 ama yaşım 13 sizce benim boyum uzarmı ve de yaşıma göre boyum iyimi beni dinlediniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar sağ olun var olun teşekür ederim size :)
box boyum uzar mı :benim boyum 164 14. yaşım bitti 15 yaşımdan gün alıyorum 2014 ocakta regl oldum o zaman 158 filandım galiba 30 ağustos 2001 doğumluyum annem 162 babam 182 ben daha uzar mıyım yardım edin nolur
box Nert :bune bütün kızlar kısa olmus ya benim boy 181 kilo74 YAŞ 15 :D
box kedicik :13 yasindayim, boyum 163 ve 45 kiloyum. Her haftada 4-5 gun 2,30 saat boyunca yuzuyorum. 10 yasinda regl oldum. Daha uzarmiyim?
box ZÜLEYHA :Bir de dik durmakkk çokk önemli..... Mesela siz de benim gibi gelişme çağındaysanız heppp dikk durun!!! Hem boyunuz uzar hem de kemiğiniz düzgün olur kambur olmassınızzzz......
box ZÜLEYHA :Benim yaşım 13.5 kilom 55 boyun 1.66 ayrıca kemikliyim. Herkes sen gayet 1.80 olursun diyor. Sağlıklı besleniyorum sizce de olur muyum ??? Ayrıca boyunu uzatmakisteyenlere şunu söyleyeyim: akşam 10:00 .........03:00 'a kadar büyüme hormonu salgılanıyor. O saatlerde mutlaka uyuyun!!!!!!! (Bu arada benim uykum gelmediği için uyuyamıyorum uykumun gelmesi için ne yapmalıyım bana yardımcı olacak birisi var mıı????)
box Erkek :Boyum 156 , Kilom 57 Yaş 13 Yarak Boyu 5 santim küçüklük 12 santim büyüklük ??
box sıkıntılı :merhaba ben 13 yaşındayım kilom 23 boyumsa 135 sizce boyum uzarmı ben çok korkuyorum ne olursunuz bir şey deyin
box uzunKız :Selam herkese ben kucukken kısaydım fakat kendıme bırsey. Olusturdum ve hergun yedım ıste. 14 yasındayım ve boyum 1,66 ve hala da uzuyor ıste o tarıf ; hergun kaseye 1 ksık bal, 1 kasık sut,bıraz kekık,badem,fındık(ıstedıgınız kadar),1 kasık su ve en son bolca meyveler karıstırın. Tadı ılk acı gelebılır ama alıstıktan sonra mmmm muhtesem hala da yıyorum
box Off :Ben de 12,5 yaşındayım. Boyum 1.46, kilom 38. Adet gördüm. Daha ne kadar uzayabilirim? Bide ideal kilomun altındaymışım.
box Nadya lutfen bıldıklerınızı soyleyın :Meraba ben nadya boyum 1 47 kılom 46 boyum kısa oldugu ıcın bıraz kılolu gorunuyorum nasıl uzaya bılırım ıp atlıyorum felan ama ıse yararmı bılmıyorum boy ortalamalarına gırdım 1 58 cıktı babam 175 annem 1 55 ınsaallah bu ortalama dogru deyıldır cunkı cok polıs olmak ıstıyorum :( :( :(
box hamit :14 yasindayim boyum 142 daha nekadar uzayabilirim
box RoJBin :merhaba benim yaşım 12 kilom 42 boyum 1.58 dahada uzayabilirmiyim
box mehmetcan :boyum 170 cm yaşım 13 sesim kalınlaştı sakallarım tüy halinde çıkıyor futbol oynuyorum baba tarafım en kısa 175 cm en uzun 200 cm anne tarafım en kısa 150 en uzun 185 190 cm annem ve babam annem 160 cm babam 185 cm ileride kaç cm boyum olur ve boyum nasıl iyimi
box cevher :8 yaşındayım boyum 196 daha ne kadar uzarım?
box üzgün :12 yaşındayım(2002)boyum 146 kilom 32.5 adet gördm:( ne kadar uzayabilirim
box Emine A. :Boyum 1.53 yaş 16 uzaya bilcekmiyim annem 1.47 babam 1.55 abim 1.60,5
box Erkek :Bn 13 yaşın dayım boy 1.45 kilo 47 nasıl uzarim lütfen yardım edin
box tatlı :Ben 112 yaşımı bitirdim 2002 doğumluyum boyum 1.51 nasıl uzarım yardım edin arkadaslarım 65 70 boyunda
box aysel :Yaş 14 boyum 1.58 kilom 47 nasılım normalmi sizce
box derya :Ben 14 yasıma grcem boyum 1.54 arkadaslarıma gore normal ama bn daha uzarmıyım 2 yıldır adet oluyorum sporla ugrasıyorum .
box Ayberk :yaş 14 boy 1.68 kilo 59
box kubi :2000 doğumluyum boyum 1.92 acaba daha uzarmıyım
box çağatay :13 yaşımdayım basketbol oynuyorum boyum 1.83 kilom 63 daha ne kadar uuzarım
box aslann :14 yaşında 176 boy 62 kilo normal mi
box esrakorkmaz :selam ben 14 yaşındayım hatta 15 e girmek üzereyim boyum 1.50 ergenliğe gireli 3 sene oldu spor felan yapsam uzama şansım yok mu sizce ?
box yagmur q :Ben 12 yaşındayım boyum 1.60 kilom 43 boyum uzarmi
box mira :off 12 yaşımı doldurdum 1.40 boyum sizce boyum uzar mı
box Hülya :Ben 17 yaşındayım boyun 162 dır kilom ise 46 dırboyum uzanırmı
box melek :boyumm cok kısaa yardımmm edın yaaaa lutfennn
box merve :Ben. 10 yaşındayım. Kilo m 41. Boyumuzamıyor
box şuheda :12 yaşındayım boyum 172 kilom 44 kiloyum sizce boyum normal değil mi
box senay kaçmaz 2004 :Ya arkadaşlar sizin yaşadıklarınızın hepsini nerdeyse bütün dünya aynısı çekiyor size önerim öncelikle özgüveninizi yitirmeyin eğer kilonuz ve boyunuz kısa ve azsa yemek yiyin en az 8-9saat uyuyun asitli içecekleri ve çikolatayı bırakın gerçekten denemeye değer bende 11 yaşındayım 26 kiloyum ve boyum o kadar kısa ki doktor bana sen çok uzayamayabilirsin boyun en fazla 1.55 olur diyo ama hemen kalın kafalım yapıp inanmayın belki uzayacak haaaa bide sabah akşam en az 1 en fazla 2 bardak süt için dengeli beslenin kendinize güvenin
box Senay kaçmaz 2004 :Inanıyorum ki doğru yazmışlar ben de 11 yaşındayım şu anda ve 2004 doğumluyum 5.sınıfa gidiyorum ergnlşme ufak tan başladı rehberlik derdindedir ergenlikte ne olacağını hoca söyledi mesela hangi Duyguları tadarız mutlu Heyecanlı meraklı ve Endişeli gibi.... Yani yaşıtıma. Ve akranlarıma Göre baya zayıfım 26.5 gibiyim hedef 35.5 asla özgüveninizi yitirmeyin arkadaşlar emin olun
box SERAP :12YAŞIDAYIMADETOLDUMBOYUM152CM50KGBOYUMNASILUZAR
box gulay :selam benim boyum 1.54 cok kisa 1.60 olmasi icin ne yapmaliyim lutfenn yardim edin ya lutfenn arkadaslarimin yaninda adeta minicik kaliyorum ve bu durumdan nefret ediyorum :@
box kale :arkadaşlar ben 11 buçuk gibi boyum 1.37 kısamıyım nasıl uzarım yardım edin arkadaşlar dalaga gelçiyor
box mehmet özşahan :Boyum kısa ne yapmalıyım yaşıtlarımda n 1 2 yaş gerileyim yaşım7
box 72 Batmanlı :Biraz daha iyi açıklayabilseydiniz daha iyi olurdu ama
box hüseyin efe erbay :Selam arkadaşlar benim adım hüseyin efe erbay yaşım 12 boyum 1.34 çok kısayım arkadaşlarımın arasında kilom 30 boyum uzaması için ne yapabilirim
box zeynep :ben 11 yaşındayım boyum 131 kilom 35 lütfen boyumu uzatmak istiyorum lütfen yardım edin
box mira :ben 12 yaşımda adet oldum 151 boyundayım boyum uzarmı uzamazmı 40 kiloyum
box damla yeraltı :ben 11 yaşındayım 56 kiloyum nsıl zayıflayabilirim
box Banu terim :Hocam merhaba kızım 50cm doğdu 3680gr ağırlığında 3ay sonra 4 yaşına giricek şuan 45 aylık boyu 86 normalmi acaba
box melek kaya :BN13 yasindayim 1.60 boyum BN 1.80 olmak istiyorum daha uzarmiyim lütfen yardim edin 1.80 olurmuyum?
box mehmet oğuz :ben 17 yaşındayım boyum 1.67 boyum uzamaya devam edecekmi acilllllllll
box Yasemin B. :11.5 yaşındayım adet oldum Aralık ayındaboyum 1:60 dah uzar mıyım ?
box duygu :Bn 12.5 yaşındayım boyum 1.57 kızım. Daha ne kadar uzarım ve kaç yaşına kadar uzarım
box turgut :14 yaşındayım boyum 1-40 uzamak istiyorum ne yapabilirim cevap verin lütfen
box esma :13 yaşımdayım 1-60 boyun var kilim da 65 benim boyun daha fezla uzarmı lütfen cevap verin bekliyorum
box Gülenay :14 yaşındayım boyun 1-60 benim boyun daha fazla uzarmı uzarsa ne kadar uzar
box Gizem :Meraba ben 12 yaşıma kadar boyum çok güzel uzadı ama 12 yaşımda adet olduktan sonra yılda 2-3 cm uzadım.Hormonlarım bozuk ,adet düzensizliği ve kıllanma var.14 yaşındayım doktora gitmeye korkuyorum boyum 1.59 kilom 60 sizce boyum uzar mı ??
box Beyza :Kızlarda en fazla 1.71 cm demiş ama ben1.78 im
box selma :Asıl benim boyuna bakin çok kısa ve herkesin dlga geçmesini istemiyorum boyum1.33 ne olur neypmamı söyleyinn çok fazla kilolu diyilim yani ortayim birtekk boyumm luttfenn cevaplayin hergun okuldan gelince ağlıyorummm...yardim edinnnn 13 yaşındayimm.
box gamze :ben çok kısa kalmışım
box gamze komaç :slmmmmm ben gamze komaç 14 yaşındayım boyum 1,55 çok kısayım napmam gerekir kilom 50 ve kilo vermek istiyom.................
box Simge :ben 14 yaşındayım boyum 1. 35 ve çok kısa 1 .60 olması için ne yapabilirim?
box ayse :Ben13yaşındayım boyun 163uzamasını istiyorum
box ayse :Slm ben 13 yaşındayım boyun 1.63 uzamasını istiyorum
box sevdel :Merhaba ben 13 yasindan daha yeni gun aldim ve ergenlige girdim boyum 1.61 kilom 44 ne kadar uzayabilirim.
box ceren :Ben 13 yaşındayım boyum 1.33 daha fazla uzaması için ne yapabilirim
box ömer :ben 15 yaşındayım boyum 1.77 boyumun çok uzamasını istemiyorum napa bilirim
box çağrı :bn 13 yaşındayım boyum 1.42 kilom 52 ama boyum geçen sene 1.40 boyum çok az uzuyor ne yapmalıyım
box ayşe :merhaba ben 2004 doğumluyum ilk adet oldum bun dan sonra boyumu uzatmak için ne yapmalıyım
box menekse :Ben 19 a giriyorum boyum 1.50 kilom 44 nasil boy alabilirim
box meryem :Bn 13 yasimdayim boyum cok kisa 1 43 falan burnumda geniz eti varmis ameliyat olsam boyum uzarmi lutfen cvp yazin
box lesya :ben 58 kiloyum 12 yaşındayım boyum 1,60 cm sizce nasıll
box Ali :Yaşım 14 yenı girdim boyu. 172-173. Basket oynuyorm geçen sene ergenliğe girdim boyum kaç olur
box Sena :Hormon eksikliğinde tedavi süreci ne kadar sürüyor ve tedavi sırasında neler yapılıyor?
box arkadas :Bence ben çok kisayim
box bilinmeyen kisi :Ben 12 yasindayim boyumm1.46 kilim 40 nasil
box emir :ama o zaman ben çok kiloluyum
box tuğba yavuz :yaşım 16 boyum 1:58 boyumun 1:65 olmasını istıyorum olur mu acaba
box ela :2001 nısan doğumluyum boyum 1.63 kılom 45 sporcuum normalmı olülerim
box cansu :Merhaba benim adım cansu 13 yaşındayım 1.53 boyundayım adet oldum ne olur yardim edin bana 1.70 olmak istiyorum
box büşra :Ne yapayim boyum 1.65lutfen bana yardim gonderin boyum cok kisa14yasindayim
box elif :14 yaşındayım boyum 1.50 1.70 olmak istiyorum yardım edin ne olur?
box Xxxxx :Yashim 14.8 boyum 178 daha da uzanirmiyim? Baba 175 anne 165
box heelp me zeynep :yasım 10yıl6ay kılom 30 benır kızım ve boyum 142 142 dedıgıme bakmayın kısa gorunuyorum ve zınco ılac kullanıyorum sızce başka nasıl uzyabılırım lutfrnnn cevap verın cevap vermenız ıcın sıtenızı her gun zıyaret edecegım tskkurler
box Arda :Yasım 14 6 ay ve boyum 1.65 ne kadar uzayabi,lirim babam 177 annem 160
box İbrahim :13 yaşındayım kilom 34 boyum 1.50 erkeğim nasıl dahaçok gelişebilirim ?
box kainat yıldız :15 yaşındayım kilom 57 boyum 1.52 nasıl uzarım
box kyzz :merhaba benkızm 15 yaşındayım 2 yıldır büluğ çağına girdim boyum 155 cm sizce artık uzar mıyım uzarsam ne kadar uzarım lütfen yardım ben
box ALSU AŞUROVA(AZERBAYCANDAN) :Merhaba.Bu soruyu insanlara ve en önemlisi hocama soruyorum: Hocam ben 11 yaş 6 aylığım.Kilom 51,Boyum 156. Normal mi? VE YA HANGİSİ ÇOK? :
box İsimsiz99 :Hocam 12 yaşındaym boyum 1.49 - 1.50 sizce kısa mıyım ve büyüynce 1.75'den fazla olur muyum ?
box sevda :aslında doğru söylüyorsunuz nerdeyse dünyada boy uzamasından şikayetçi olan nerdeyseçoğu boy sıkıntısı çekiyor acaba boyumuzu uzatmak için neler yapmalıyız
box dost :Boyum 161 kilim 51 normal mi yasin 14 e girmeme 2-3 ay var
box sibel :15 yasındayım boyum 1.53 iki yıl içerisinde ne yaparak boyumu 10 cm daha uzatabilirim?
box anne :bizim böyle durumlarda hangi doktora götürmemiz gerekir
box mira :ben 14 yaşındayım boyum 1.64 iyimi
box Enes Demir :15 yaşındayım boyum 1.53 kilom 50 sizce normal mi?
box cemre :Ben 8 yaş 6 aylık ım boyum 136 kilom 28 kuzenim ise 6 yaşında boyu 146 kilosu 38
box sahrasu :16 yaşındayım boyum 1.42 çok kısayım napa bilirim
box Fatih :hocam, oğlum 2005 mayıs doğumlu boy 1,28 kilo 27,5 normal şartlarda pek yemek yemiyor acaba ilerleyen yaşlarda kendi kendine boy uzaması normale dönermi? şimdiden teşekkürler.
box ergen kiz :13 yasindayim 140 cm boyundayim normalmi
box mehibe :Oğlum 5 YAŞ 6 AYLIK. Boyu 111 cm. Uzaması için ne önerirsiniz.
box bidost 46 :boyum 1.76 cm 13 yaşındayım daha kaç cm uzarım ortalama..?
box Bi dost :Boyum 153 cm. 17 yasindayim. Daha kac cm uzarim?
box nazli :kilom 55 boyum 1.52 ne yapicagimi bilmiyorum kemiklerim aciyor ama hic bir etki yok ayni boy :(
box beste :benim boyum hiç uzamıyor annem babam hep bana kısasın diyo we çooook üzülüyorum kilomda 50 boyum ise1.45 lütfen bana yardım edin eyer boyum uzarsa kilomu hiç beli etmezmişim lütfen yardım edin arkadaşlarım
box nURAN :Benim oglum 5yas 6aylik boyu kısa acaba ne yapmaliyim cok.üzülüyorum
box BERAT :ben BERAT 12 yaşındayım annem 1.60 babam 1.85 boyunda.benim boyum 1.40.kilom 34.boyumun uzaması için ne yapmalıyım ve boyumun uzamamasının futbolla ilgisi var mı?
box hacı cav cav :ben 11 yaşındayım boyum 1.43 kilom 45 normalmi
box Senem :merhaba, benim kizim 9 yasinda boyu 1.27 kilosu 25, hem zayif hemde boyu kisa arkadaslarindan 2 senedir boyunu olcuyorum nerdeyse ayni sadece 2-3 cm kadar bir uzama oldu. ABD de yasiyoruz. sut iciyor, son 2 senedir iyi de besleniyor ama bu boyuna yansimiyor bir turlu endise ediyorum acikcasi. burada henuz bir doktora goturmedik ama yakin zamanda gitmeyi planliyorum. sizing de gorusunuzu almak istedim, bana donebilirseniz acikcasi sevinirim, tesekkurler....
box Veli Arda KÖSE :Merhaba ben 12.5 yaşındayım 65 kg ve boyum 180 cm..
box masal :boyum 1.40 kilom 32 ben daha fazla uzar mıyım ? kısa boylu olmaktan nefret ediyorum
box masal :harika bir sayfa çok güzel bilgiler :DD
box farruk :Onceden genotropin ilaci kulaniliyordu bacaktan siringa ile simdi koldan mi kullaniliyo.bn 17 yasimda boyum 141 idi 2 sene kullandim boyum 1.65 oldu..
box fatos :oglum 2 yasında 74 cm,10.2 kg endokrine gidiyoruz buyume hormonu testi Dr un dediğine göre (9)cok ciddi düşüklükte değil.6 ay bekleyelim daha uzamazsa gh verelim dedi... oglum uzamıyor bunu biliyorum takip değiyorum beklemeli gercekten endişeleniyorum yaşıtlarına göre cok geri?gh ile normal seviyeye gelebilecek kadar gh eksikliği var mı sizce?anlafigim kadarıyla gh eksikliği yoksa uzamıyorsa verilen gh bir ise yaramıyor dogru mu anlamısim teşekkürler
box Doğa Sude :Yaş:12 Boy:1.66 - 1.68 arası birşey kilom 48 annemin boyu 1.50 civarı babamın da 1.70 civarı 1.5 senedir ergenim uzar mıyım
Elbette 18-19 lu yaşlara kadar uzarsın, daha gelişim çağındasın
box xdxdxd :boyum 165 kilom 55 12 yaşındayım daha uzarmıyım?
box tahir ağa :13 yaşındayım kilom 46 boyum 1.157 sizce normalmı
box Görkem :Ben 14 yaşındayım boyum 155 kilom 45
box muhammed :16 yaşındayım boyum 1.73 kilom 80.
box beytullah :Boyum 165 kilom 50 yasim 16 sinfin en kisasiyim boyum uzar mi veya tedavi gerkiyormu
box Eylem Ela :yaş artıyor boy artmıyor arkadaslar
box zeynep :ben 14 yaşındayım boyum 1.70 boyum daha uzar mı?
box nakşiye :Ben 12 yşındaıyım sınıf arkadaşlarım benle hep dalga geçiyo boyum çok kısa boyum 1.40 kilom 36 napıcam bn
box arda :141 12 yaşındayım kilom 40 normal mı
box meltem su :ben 13 yaşındayım boyum 1.56 kilom 40 uzar mı
box merve :13 yasindayim boyum 145 kilom 45 normal mi
box Merve ışık :Ben 15 yaşındayım sınıfın en kısa boylusu benim 50 kiloyum boyum1.53 sizçe normalmı?
box Mustafa K. :Ya 16 yaşındayım kilom 53 boyum 1.57 arkadaşlar arasında kısa kaldım 2 senedir ergenim annem 1.54 babam 1.69 boyunda ben daha uzarmıyim veya uzanan için ne yapmalıyım ilaç tedavisini yoksa kendiliğinden uzarmıyım
box elifnur :11 yıl 3 ay boyum 146 kilom 34.5 normal mi
box zehra :ben 16 yasindayim boyum1.58 kilim 47 sizce normalmi
box burcu :boyum 153 kilom 47 yaşımda 16 doktora gitmeli miyim ve hangi doktora gitmeliyim
box elif :doktor çok kısayım ve kilom 26 boyum 1.30 sizce iyimidir 11 yaşındayım beniml dalga geçiliyo
box yaman koper :11 yaşındayım çok kısayım hep benimle dalga geçiliyo nasıl boyumu uzatabilirim
box nur :14 yasındayım fakat boyum 1.41 nasıl boyumu uzatabılırım
box a :Oglum 23 aylik boyu 83 cm kilosu11,100 gr normal mi boyunu nasil uzatabilirim
box soner :14 yas. Boy 171cm boyun super uzuna yakin ailemin Lisa olmasına rağmen
box şamil :ben 11yaşındayımboyum1.25 nasıliyimi
box kahan atalay :kısa kaldık ya la
box serhat :asminur 5 yaşında,yım 99 cm yim normalmi
box recep :ben 14 yaşındayım boyum 1,52 kilom da 45 acaba ben daha uzayabilirmiyim.boyum ve kilom normal mi
box ilknur :ben 11 yaşındayım boyum 1.40 bu normalmi
box ömerhan :ben 12 yaşımdayım ama boyum 1.30 nedennnn
box ayse :16 yasindayim boyum 1.54 uzamak icin ne yapmaliyim
box yusufcan :yaw benim boyum 146 kilom 35-36 kilom iyimi
box kardelen :ben 13.5 yaşındayım. Boyum 158 cm, kilom 40 sizce uzarmıyım uzamak için neler yapmalıyım
box yamur :Benim allaha Şükür ole bir sorunum yok ama sonradan oluyomu onu merak ediyorum. Benim şu an yaşım 12.
box leyla nurçin :Ben leyla 16 yasindayim boyum 1.50 cm nasıl uzatmaliyim boyumu ?
box Emirkan :Ben 14 yaşindayım boyum kısa 12 yaşindayken ço uzundum şimdi ise kısayım aynı boyda kaldım yardımcı olurmusunuz..!
box eylül :ben 5.250 kg doğup 31 cm doğmuşum normal mi
box ayşegül :16 yaşındayım boyum 1.60 ama ben dahada uzamak istiyorum en azından 5 cm alsam yeter bunun için ne yapmalıyım?
box mehmet :merhaba ben 10 yaşındayım boyum 1.38 kilom 36 benim boyum kısamı daha uzarmıyım
box Ezgi :Ya benim boyum 172 yaşım 12 kilom ise 56 sizce normalmi
box emine :merheba.ben 13 yaşındayım,boyum 1,53 kilom 61 sizce boyum kısa mı ve daha ne kadar uzarım.ne olur yardım edin.
box Binnur :Merhaba ben binnur ben 12 yasindayim boyum 1.41 cm kilom 34kg boyum normal mi nasil boyum uzar?
box SİBEL :HERŞEYİ ÖĞRENDİM İNŞALLAH BOYUM UZAR
box beyza :benim boyum 1. 35 tir kilom 30 dur normalmidir

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Kulak kiri neden oluşur? Kulak kiri neden oluşur?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler