Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Liselerde sıkıyönetim eğitim haberi

eğitim haberleriLiselerde sıkıyönetim

okul.jpg Bakanlık, ortaöğretim kurumlarında disiplini sağlayabilmek için disiplin yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapacak.
Cep telefonuyla öğrencilerin birbirine gönderdikleri mesajlar şikayet konusu olursa, disiplin kuruluna götürülecek. Cinsel taciz, okuldan atılmayı gerektiren suç sayılacak. Aynı suçu tekrar işleyen öğrenci, sadece uzaktan eğitim verilen açıköğretim lisesine gidebilecek.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarında disiplini sağlamak için "sıkıyönetim" ilan etti. Liselerde öğretmenler ve kız öğrencilerin babaları, "cinsel tacizlerin" had safhaya ulaştığını öne sürerek bu durumun önlenmesi için "Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği"nde düzenlemeler yapılmasını istediler.

Özellikle cep telefonlarıyla sınıflarda çekilen taciz görüntülerinin internette yayımlanması üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, öğrenciyi koruyan, ancak öğrenci tutum ve davranışına uygun davranmayanları da cezalandırmayı amaçlayan düzenlemeler getirdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in onayının hemen ardından bu öğretim yılı içinde uygulamaya konulacak yönetmelikle şu yenilikler getirildi:

TELEFON MESAJLARI

Cep telefonlarıyla öğrencilerin birbirine gönderdikleri mesajlar şikayet konusu olursa, bunlar okul "Ödül ve Disiplin Kurulu"na götürülecek. Kurul, mesajları inceleyecek ve suç unsuru varsa öğrenciyi uyaracak, ayrıca ailesine durum bildirilecek.

TACİZ ATILMA NEDENİ

Okullarda kız öğrencilere yönelik cinsel tacizler, öğrencinin okuldan atılmasını gerektiren suçlar arasında yer alacak. Tacizci öğrenci, uyarılara rağmen aynı suçu işlemeye devam ederse, örgün eğitim kurumları dışına çıkarılacak, öğrenci sadece uzaktan eğitim verilen açıköğretim lisesine gidebilecek.

BİLGİSAYAR KULLANIMI

Okullarda bilgisayarla öğrenci tutum ve davranışıyla bağdaşmayan elektronik posta göndermek, internette porno sitelerine giren öğrenciler için de "uyarma", "kısa ve uzun süreli okuldan uzaklaştırma" cezaları verilebilecek.

FUHUŞ YAPTIRANLAR

Tecavüz eden, fuhuş yapan, yaptıran öğrencilerin de okullarıyla derhal ilişkileri kesilecek ve örgün eğitimin dışına çıkarılacak.


İLLERDE VERİLECEK

Öğrencinin okuldan uzaklaştırılmasını gerektiren suçlar için bugüne kadar dosyaları Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Üst Disiplin Kurulu'nda karara bağlanıyordu. Dosyalar bundan böyle her ildeki "İl Disiplin Kurulu"nda incelenip sonuçlandıracak.

UZAKLAŞTIRMA CEZASI

Özellikle sınıflarda kimsenin izinsiz görüntüsü çekilemeyecek, amaç dışı kullanılması halinde öğrenci hakkında işlem yapılacak. Bu durumdaki öğrenciler okul yönetimi tarafından uyarılacak, buna rağmen aynı tavrı sürdüren öğrenci önce "kısa süreli okuldan uzaklaştırma" cezasına çarptırılacak. Benzer hareketleri sürdüren öğrenci, tasdiknameyle okuldan uzaklaştırılacak.

Hürriyet

tag Liselerde sıkıyönetim

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Güncel Eğitim Haberleri