Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

132 Bin Öğretmene Daha İhtiyaç Var eğitim haberi

eğitim haberleri132 Bin Öğretmene Daha İhtiyaç Var

3.jpg Devlet Planlama Teşkilatı, bu hafta TBMM'de eğitim bütçesinin görüşülmesi öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın 132 bin öğretmene daha ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı...
Türkiye'nin 132 bin yeni öğretmene ihtiyacı var. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), bu hafta TBMM'de ele alınacak eğitim bütçesi öncesinde, Türkiye'nin eğitim sisteminin geliştirilmesi için ihtiyaçlarını bildirdi. DPT'nin 2007 yılı için hazırladığı planda "2006'da 30 bin kadrolu öğretmen, 20 bin sözleşmeli öğretmen ve 3 bin 500 kısmi zamanlı öğretici olmak üzere ilave toplam 53 bin 500 öğretmen istihdam edilmiştir. 657 bin 888 norm kadronun doldurulabilmesi için 132 bin 285 öğretmene daha ihtiyaç var" denildi.

'YÖK İLE İŞBİRLİĞİNE GİT'

DPT'nin dokuzuncu 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde hazırladığı planda, bakanlığın 132 bin öğretmen ihtiyacı için YÖK ile işbirliğine gitmesi istendi. Planda norm kadro uygulamasıyla önemli mesafe alındığı belirtilirken, öğretmenlerin ülke genelinde dengeli dağılımında sorunlar yaşandığı da vurgulandı. DPT derslik ihtiyacıyla ilgili de tespitlerde bulundu. Son 4 yılda yaklaşık 85 bin yeni derslik yapılmasına rağmen, derslik başına düşen öğrenci sayısının yeteri kadar azaltılamadığı, ilköğretimde derslik başına 35 öğrenci düştüğü, kentlerde bu sayının 42'ye yükseldiği, kırsalda ise 23'e kadar düştüğü bildirildi.

tag 132 Bin Öğretmene Daha İhtiyaç Var

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları

Ağız kokusunu önlemenin yolları Ağız kokusunu önlemenin yolları

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Güncel Eğitim Haberleri