Eğitim Sitesi

Öğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta

ogretmen1.jpg Ankara'da yaşayan en düşük derecedeki bir öğretmenin kış mevsimini geçirebilmesi için doğal gaza iki aylık maaşını ödemesi gerektiği bildirildi.

Türk Eğitim Sen'den yapılan açıklamada, öğretmenlerin kışlık masraflarıyla ilgili araştırma yapıldığı belirtildi. Araştırmaya göre, Ankara'da yaşayan ve en düşük derecede görev yapan bir öğretmenin bir ton odun alabilmesi için maaşının yüzde 36'sını ayırması gerekiyor.

Ankara'da doğal gazın bir metre küpünün fiyatının 610 YKr olduğu göz önüne alındığında, bir ayda 450 metre küp doğal gaz kullanan bir aile ayda 274.50 YTL, 6 ayda ise bin 647 YTL ödeyecek. Bu masrafı karşılayabilmek için en düşük derecedeki bir öğretmenin 60 gün, en yüksek derecedeki öğretmenin 49 gün, en düşük derecedeki bir memurun da 74 gün çalışması gerekiyor.

Bir eğitim çalışanının kışlık kıyafetlerinin fiyatları 363 YTL ile 788 YTL arasında değişiyor. Bakliyat türü başta olmak üzere kışlık gıdaların fiyatlarında yapılan araştırmaya göre, bir ailenin kışlık gıda harcaması, 2 bin 33 YTL'yi buluyor. Bu durumda en düşük dereceli bir memurun 92 gün, en düşük dereceli öğretmenin 74 gün çalışması gerekiyor.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarının ekonomik açıdan büyük sıkıntı yaşadığını ve kışa zor koşullarda adım attıklarını kaydetti. Özcan, ''Memura verilen maaşlar oldukça gülünçtür. Tüm bunların üstüne Merkez Bankası Başkanı'nın memur maaşları ile ilgili talihsiz açıklaması çalışanların tepkisine neden olmuştur'' dedi.

tag Öğretmenlerin 2 Maaşı Yakıta

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İnternette güvenli alışveriş için kurallar İnternette güvenli alışveriş için kurallar

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Başarılı ve başarısız insanların özellikleri Başarılı ve başarısız insanların özellikleri

Güncel Eğitim Haberleri