eğitim sitesi
27 Ekim 2016 Perşembe

Bakan Çelik:Bu halk,cumhuriyetin altını oydurmaz eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çelik:Bu halk,cumhuriyetin altını oydurmaz

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, zaman zaman birilerinin ortaya çıkarak, Cumhuriyet'in elden gittiğini, Cumhuriyet'in altının oyulduğunu söylediğini belirterek, 'Bu halk, bu millet, Cumhuriyet'in altını oymaya çalışanları oyar, kesinlikle buna müsaade etmez' dedi.
Çelik, Cumhuriyet'in kuruluşunun 83. yıl dönümü dolayısıyla MEB Şura Salonu'nda öğretmenler ve Bakanlık bürokratlarının katıldığı, 'Cumhuriyetimiz ve Kazanımları' başlıklı bir konferans verdi.
Cumhuriyet ile demokrasinin aynı anlama gelmediğini ifade eden Çelik, Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunun vurgulandığını söyledi. Atatürk'ün özleminin de 'tam demokrasi' olduğunu belirten Çelik, bir şeyin isminin ne olduğundan çok, uygulamanın önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
'Bu ülkede düşüncelerinden, farklı siyasi görüşlerinden, ideolojik fikirlerinden dolayı insanımızı itmemeliyiz, onları yok saymamalıyız. Eğer böyle yaparsak, yanlış yaparız. Bu ülkede benim Sünni vatandaşım da devletine sonuna kadar bağlı olmalı, Alevi vatandaşım da sonuna kadar devletine bağlı ve mutlu olmalı. Doğulusu da, Batılısı da, Güneylisi de, Kuzeylisi de mutlu olmalı.İnsanlar hayatlarını farklı şekilde tanzim edebilirler Farklı dünya görüşlerine de sahip olabilirler. Bu, gökkuşağındaki renkler gibidir. Demokrasilerde kırmızının sarıya, sarının yeşile, yeşilin maviye dönüşme mecburiyeti yoktur.'
Cumhuriyet'in tüm kesimler tarafından benimsendiğini ifade eden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'(Bu ülkede bir hanedan aile olsun. Ailenin en büyüğü bizim padişahımız olsun. O vefat ettikten sonra onun akrabalarından, çocuklarından birisi başımıza geçsin, 5 yaşında da olsa onu kabul ederiz.) Bunu diyebilecek kadar aklı bir karış havada kaç tane adam çıkar? Ben bugüne kadar böyle diyene rastlamadım. Dolayısıyla Cumhuriyet yönetimini benimsemiş bir Türk halkı var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşları var. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının 73 milyonunun aynı şekilde inanmasını, aynı şekilde hayatını tanzim etmesini aynı şekilde düşünmesini, aynı reaksiyonları vermesini beklemek safdillik değil midir? Biz bu zengin potansiyelimizi birbirimizle çatışarak, kavga ederek, gırtlağına sarılarak heba etmemeliyiz.
Zaman zaman birileri çıkıyor ortaya diyor ki 'Cumhuriyet elden gidiyor, Cumhuriyet'in altı oyuluyor.' Bu halk, bu millet, Cumhuriyetin altını oymaya çalışanları oyar. Kesinlikle buna müsaade etmez.'

Sponsorlu Bağlantılar

tarihli haber
tag Bakan Çelik:Bu halk cumhuriyetin altını oydurmaz

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan :    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Güncel Eğitim Haberleri