Eğitim Sitesi

Bizden başka test yapan yok eğitim haberi

eğitim haberleriBizden başka test yapan yok

ookul.jpg ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS ile ilgili olarak, ''Sadece test yapan ve tüm yükseköğretim programlarına tek bir sınavla yerleştiren bizden başka bir ülke yok'' dedi.

Yarımağan, aşağı yukarı tüm ülkelerde testin yanı sıra açık uçlu sorular da yöneltildiğini belirterek, sınav sisteminden şikayetlerin azaltılması için açık uçlu sorular da yöneltmek gerektiğini, ancak bunun yapılabilmesi için sınava giren aday sayısının önemli ölçüde azaltılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Yarımağan, yaptığı açıklamada, geçen ay Tiflis'te düzenlenen ve birçok ülkeden uzmanların yer aldığı ''Üniversiteye Giriş ve Sınavlar'' konulu uluslararası bir konferansa katıldığını, ağustos ayında da İngiltere'deki sistemi inceleme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Bu konuda izlenimlerini anlatan Yarımağan, şunları söyledi:

''Burada şunu gördüm: Sınavı merkezi yapan var, yerel yapan var, sınavın yanı sıra mülakat yapan var. Aşağı yukarı tüm ülkelerde testin yanı sıra bir de açık uçlu sorular soruyorlar. Bu uygulamaya en geç ABD başladı, onlar da öğrencilere bir paragraflık bir metin yazdırıyor. Diğer bazı ülkeler ise neredeyse sınavın tamamını açık uçlu sorulardan yapıyorlar ve merkezi olarak değerlendiriyorlar. Bizim bu sınav sisteminden şikayetleri azaltmamız için test dışında da sınav yapmamız lazım.''

1.5 milyon civarındaki adaya açık uçlu soru yöneltilemeyeceğini belirten Yarımağan, ''Sınava giren sayısının 500 binlere inmesi halinde bu mümkün olabilir. Bu 500 bin kişi için de kademeli sınav yaptığımızda daha iyi, daha sağlıklı sınav yapmış oluruz'' diye konuştu.

Yarımağan, Türkiye'de üniversite sınavına 1.5 milyon civarında aday girdiği sürece sınav sisteminde radikal bir değişiklik yapılmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Yarımağan, sınava giren sayısının azalması için de meslek lisesi mezunlarının üniversiteye yönelmek yerine iş hayatına atılması gerektiğini kaydetti.

Özellikle Batılı ülkelerde üniversiteye gitme oranının çağ nüfusunun yüzde 50'si olarak hedeflendiğini, birçok ülkede bu oranın yüzde 40'lara ulaştığını kaydeden Yarımağan, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 20 olduğunu söyledi.

tag Bizden başka test yapan yok

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kansere en çok neden olan 5 gıda Kansere en çok neden olan 5 gıda

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Güncel Eğitim Haberleri