Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

14 yaşında üniversite eğitimi eğitim haberi

eğitim haberleri14 yaşında üniversite eğitimi

653ustun-zekalilar.jpg TBMM Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu, çalışmalarını tamamladı. Yurt dışındaki örnekleri de incelediklerini belirten Komisyon Başkanı AK Partili Halide İncekara, aldıkları tavsiye kararlarını şöyle sıraladı:
* Çocukları doğduğu andan itibaren 2 yaşına kadar izleyen Sağlık Bakanlığı, boyu ve kilosu yanında, ruhsal ve zihinsel gelişimini de kayda alacak. Bu süreçte nasıl çocukların engelli oldukları tespit edebiliyorsa, üstün zekâlı ya da yetenekli olduğunu da ortaya çıkarılacak.
* Rehberlik araştırma merkezlerinde çocukların yetenek ve zekalarıyla ilgili de bir bölüm olması ve 200 bin civarındaki özel eğitim mezunlarının buralarda görevlendirilmesi istenecek. Eğitimin ilk 4 yılını kapsayan ilkokul döneminde çocukların yeteneklerini ortaya çıkaracak eğitimler verilip izlenmeleri sağlanacak.
* İkinci 4 yıllık ortaokul eğitiminde çocukların yetenek alanlarını belirleyecek ölçümler yaptırılabilecek. Bu dönemde spor, güzel sanatlar gibi alanlarda özel yetenekli çocukların bulunması ve bu alanlara yönlendirilmesi sağlanacak.
* Bilim ve Sanat Merkezleri'nin etkinliği artırılacak ve buralara akademisyen takviyesi yapılacak.
* Üstün zekâlı çocuklar, özel bir eğitime alınmayacak. İleriki hayatlarında da normal insanlarla birlikte yaşayacaklarından eğitimlerini de diğer çocuklarla birlikte sürdürecekler.
* Dâhi çocuklar, 4 yıllık ilkokulu bir yıl, 4 yıllık ortaokulu bir yıl erken bitirebilecekler. 4 yıllık liseyi de 2 .5 yılda bitirebilecekler. Böylece 12 yıllık zorunlu eğitimi toplamda 3.5 yıl erken bitirip 18 yerine 14 yaşında üniversiteye girme hakkını elde edebilecekler.
* Üstün zekâlı çocuklara üniversiteye girişlerde ek bir puan verilecek. Gezi ve arge masrafları devletçe karşılanacak. Dezavantajlı gruplara destek sağlayan Aile Bakanlığı'nın üstün yetenekli ve dâhi çocukları da desteklemesi ve "özel yetenek bursu" verilmesi sağlanacak.

Türkiye

tag güncel eğitim haberleri üstün zekalı çocuklar Üstün Yetenekli Çocuklar TBMM Halide İncekara

18.12.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın Bilgisayarı daha verimli kullanmak için bunları yapın

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri