Yazılı Sınav Soruları

Açıköğretimli öğrenciye elektronik kitap eğitim haberi

eğitim haberleriAçıköğretimli öğrenciye elektronik kitap

116Anadolu-Universitesi.jpg Anadolu Üniversitesi(AÜ) açıköğretim fakültesi öğrencileri için hazırladığı kitapları 3 yıl içinde elektronik kitaba dönüştürerek yılda yaklaşık 350 bin ağacın kesilmesini önleyecek.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, AA muhabirine, dünyada hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşandığını, bundan sektörlerin etkilendiğini kaydetti.

Bu değişim sonucu yükseköğretime talebin arttığını ifade eden Aydın, ''Bu öğretimde çeşitlenmeler var. Büyük bir rekabet dönemine girildi. Kamusal kaynaklar da azalıyor. Daha çok kaynak oluşturulması ve kaynakların daha etkin kullanılması gerekiyor'' dedi.

Prof. Dr. Aydın, AÜ'nün şu anda 81 ilde 15 bin kişiye eş zamanlı gözetimli sınav gerçekleştirdiğine işaret ederek, sınavları da online yapma sürecini işlettiklerini belirtti.

AÜ'de yeni bir değişim ve dönüşüm sürecinin başladığını vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

''AÜ Açıköğretim Fakültesi kitaplarında yenilenme süreci başlattık. Toplam 523 olan kitap sayımız, üç yıl içinde bin 37'ye yükseldi. Başarılı bir şekilde bu süreci götürürken karşımızı maliyet çıktı. 2012-2013 ders yılı için 20 milyon adet kitap basmakla karşı karşıya kaldık. Bu yaklaşık 20 bin top kağıt anlamına geliyor. Bir ton kağıt için 17 ağaç tüketildiği varsayılırsa yaklaşık 350 bin ağacı her yıl tüketme anlamına geliyor. Kağıdın yüzde 90'ı da ithal ettiğimiz düşünüldüğünde bu cari açık anlamına geliyor. Bu yüzden kağıt kitabı atmaya karar verdik. Bu çok zor bir karar. Bunu gerçekleştirebilmek için teknolojik altyapımızı yeniledik. Eğitimcileri, eğitmek üzere 160 kişilik bir kadro kurduk. Bütün bu kitapları elektronik ortama taşıma sürecini başlattık. Bunları Türkiye'den okuyan bütün öğrencilerin ve toplumun hizmetine sunacağız.''

Üç yıl sonra kağıt olmayacak

Açıköğretim sistemi içindeki bütün kitapları 3 yıl gibi bir süre içinde kademeli olarak elektronik kitaba dönüştürme sürecine başladıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

''Bu yıl 150 kitabı elektronik kitaba dönüştürüyoruz. Bu kitap bir PDF ve CD değil, içinde animasyon var, grafik var, fotoğraflar var. Kitaplar, yazarının kitabın içeriğini belirten bir konuşmasıyla başlıyor. Sonunda kendinizi sınama süreçleri var. 3 yıl sonunda 'kağıt' diye bir şey kalmayacak. Türkiye'deki örgün üniversiteler içinde yeni bir model kurmuş oluyoruz. Bu anlamda fevkalade önemli. Yıllık kağıt maliyet tasarrufumuz 100 milyon liradır. Bu maliyeti de Ar-Ge çalışmalarına kaydırma gibi bir çabanın içinde olacağız. AÜ olarak burada bir ilke de imza atmış olacağız.''

AA

tag güncel eğitim haberleri tabletler Prof. Dr. Davut Aydın Anadolu Üniversitesi elektronik kitap

11.10.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi yaşamak için 13 altın kural İyi yaşamak için 13 altın kural

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Güncel Eğitim Haberleri