Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Norm fazlası öğretmenler kurtuldu eğitim haberi

eğitim haberleriNorm fazlası öğretmenler kurtuldu

754snfta-ogretmn.jpeg 12 Yıllık Zorunlu Eğitime geçilmesiyle birlikte büyük tartışmalara konu olan norm fazlası öğretmen sorunu önemli ölçüde çözüldü. Bakanlığın çözüm noktasında sendikaları dinlemeye başlaması, özellikle yetkili sendikanın duyguları ve algıları değil; süreci yönetmeye çalışması, rakiplerinin kışkırtmalarına aldırmaksızın ilmik ilmik süreci dokuması, işin peşini bırakmaması, norm kadro güncellemeleri öncesinde 17 bin civarında olduğu tahmin edilen norm fazlası sınıf öğretmenlerinin ''İller Arası Özür Grubuna Bağlı Alan Değişiklikleri''nde yaklaşık 4 bini, son yapılan ''2012 Yılı İsteğe Bağlı Alan Değişiklikleri''nde yaklaşık 19 bini olmak üzere toplam 22 bin-23 bin öğretmen alan değişikliği yaparak norm fazlası olmaktan kurtuldu.

Başlangıçta norm fazlası olmanın huzursuzluğunu yaşayan öğretmenler şimdi eğitimini aldıkları alanda çalışacak olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.1 Eylül sonrası açılan sınıflarla birlikte hem ilkokul 1.sınıflarda sınıf mevcutları düştü. Hem de bu yeni açılan sınıflarla beraber Türkiye genelinde 10 bin civarı sınıf öğretmeni norm açığı oluştu. Şuan da bulundukları eğitim kurumlarında norm fazlası durumunda görünen öğretmenler de sıraların işletilmesinin ardından boş yerlerin ilan edilmesi ile norm fazlası durumundan kurtulup rahatlayacaklar. Eğitim-Bir-Sen yetkilileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde hem bu konunun hem de alan değişikliği sırasında idareciliğinin düşmemesi için başvuru yapamayan ya da başvuru yapıp idareciliği düşenler içinde görüşmeleri sürdürdüklerini ve bu işin peşini bırakmayacaklarını ifade ettiler.

Gelişen süreçte gerek Twitter üzerinden gece yarılarına kadar yaptığı açıklamalar gerekse sık sorulan sorular ve cevapları,Türk Dili mezunları ile diplomalarında yan alanı Matematik yazanların ilköğretim matematiğe başvurmalarının sağlanması, başvuru süresini 27 Eylül'e uzatmadaki girişimleri nedeniyle takdir toplayan Eğitim-Bir-Sen Toplu Görüşme ve Mevzuat Sekreterliğinin performansı dikkat çekti.4+4+4 de korkulan olmadı. Eğitim-Bir-Sen süreci sabırla yöneterek haklı çıktı. Öğretmenleri rahatlattı. Kaos bekleyen sendikalar ise umutlarını Başbakan ile Milli Eğitim Bakanı'nın ters düşmesine bağladılar.

tag güncel eğitim haberleri Zorunlu Eğitim 12 yıllık öğretmen alan değişikliği Eğitim-Bir-Sen

4.10.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğrenciler için zihin açıcı öneriler Öğrenciler için zihin açıcı öneriler

Şekerin insan sağlığına bilinen zararları Şekerin insan sağlığına bilinen zararları

Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor

Güncel Eğitim Haberleri