Eğitim Sitesi

Yeni YÖK kanunu geliyor eğitim haberi

eğitim haberleriYeni YÖK kanunu geliyor

205Gokhan-Cetinsaya.jpg YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ''Bu çerçevede akademik ve toplumsal talepleri dikkate alan, çağdaş ölçütlere uygun yeni bir Yükseköğretim Kanunu yasalaşmak üzere kamuoyunun ve TBMM'nin gündemine getirmeyi bir borç olarak görüyorum'' dedi.

Çetinsaya, YÖK'ün meşruiyetini bürokratik gücünden değil, üniversitelerin gücünden alacağını söyledi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya yükseköğretim sistemine ve başkanlığı döneminde yapacaklarına ilişkin AA'ya değerlendirmelerde bulundu.

''Yükseköğretim sistemimizin hem reforma hem de rehabilitasyona ihtiyacı var'' diyen Çetinsaya, bu konuda toplumsal bir mutabakatın olduğunun açık olduğunu ifade etti.

Üniversitelerin de gayretleriyle önümüzdeki dönemde yükseköğretim alanını daha renkli, daha etkin ve daha kaliteli hale getirecekleri kanaatini taşıdığını vurgulayan Çetinsaya, ''YÖK, üniversiteler üzerinde ideolojik kontrol sağlamak üzere olağanüstü bir dönemde kuruldu. Bize düşen YÖK'ü, normalleşen Türkiye'ye uyumlu hale getirmektir. YÖK, meşruiyetini bürokratik gücünden değil, üniversitelerin gücünden alacaktır'' diye konuştu.

-''Zor bir görev''-

YÖK'ün yasal dayanaklarını yenilemek durumunda olduğunun da altını çizen Çetinsaya, ''Bu çerçevede akademik ve toplumsal talepleri dikkate alan, çağdaş ölçütlere uygun yeni bir Yükseköğretim Kanunu yasalaşmak üzere kamuoyunun ve TBMM'nin gündemine getirmeyi bir borç olarak görüyorum. YÖK'ü cezalandıran, kontrol eden bir kurum olmaktan çıkarıp, teşvik ederek toplam kalitenin artırılmasına hizmet eden, üniversitelerin faaliyetlerini kolaylaştıran ve aralarındaki koordinasyonu artıran bir kurum haline getirmek arzusundayım'' dedi.

''Bu zor bir görev ama bu zor görev, çağdaş Türkiye'ye bir hizmet yarışı, bir bayrak yarışıdır'' değerlendirmesinde bulunan Çetinsaya, şöyle konuştu:

''Devir teslim töreninde de söylediğim gibi yeni dönemde uluslararasılaşma konusu, en önemli gündemlerimizden biri olacak. Bir yandan üniversitelerimizi uluslararası alanda rekabet edebilir hale getirmeye, diğer yandan yükseköğretim sistemimizi uluslararasılaşması noktasında daha zengin bir kavramsal çerçeve ile üretmeye çalışacağız.''
AA

tag yeni yök kanunu gökhan çetinsaya üniversiteler yükseköğretim

9.1.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2017-2018 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarın başlıyor

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik

TEOG için Erdoğan konuştu, MEB harekete geçti TEOG için Erdoğan konuştu, MEB harekete geçti

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Güncel Eğitim Haberleri