Eğitim Siteleri
23 Ekim 2016 Pazar

YÖK, Üniversiteye girişte katsayı uygulamasını kaldırdı eğitim haberi

eğitim haberleriYÖK, Üniversiteye girişte katsayı uygulamasını kaldırdı

2test-sinavi.jpg YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının ''kaldırıldığı'' bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı. Halen devam eden toplantıdan sürpriz bir karar çıktı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesi'nin adının, ''Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'' olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ''Yükseköğretime Giriş'' maddesinde, ''Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir'' hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın görev süresi 10 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

Sponsorlu Bağlantılar

01.12.2011 tarihli haber
tag Katsayı YÖK Yusuf Ziya Özcan üniversiteye giriş

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan :    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ADİL VAHAPOĞLU :Aslında ,üniversiteye girişte ,katsayı uygulaması kaldırılmadı...Bu yıl için ,Katsayı 0.12 'de eşitlendi... ADİL VAHAPOĞLU ERKAN KOLEJİ LİSE MÜDÜRÜ

Güncel Eğitim Haberleri