Yazılı Sınav Soruları

En başarısız 9.sınıf öğrencileri eğitim haberi

eğitim haberleriEn başarısız 9.sınıf öğrencileri

814lise-ogrencileri.jpg Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, yeni eğitim dönemine hazırlanan ortaöğretim kurumlarında 2010 yılında sınıf geçme başarı oranlarının en yüksek olduğu okul türü fen liseleri, en düşük okul türü ise genel liseler oldu.

Sınıf geçme başarı oranı her üst sınıfta biraz daha yükselirken, 9. sınıflarda sınıfını geçen öğrencilerin oranının yüzde 60'larda kalması dikkat çekti. 2010 yılında yüzde 2.84'ü devamsızlıktan olmak üzere öğrencilerin yüzde 10.45'i sınıfta kaldı.

Bakanlığın sınıf geçme durumlarına ilişkin başarı istatistikleri, ortaöğretim kademesinde öğrenci okutan velilere uyarı niteliğinde. 2010'da ortaöğretimde öğrencilerin sınıf geçme başarı ortalaması yüzde 89.55 oldu. Yüzde 2.84'ü devamsızlıktan olmak üzere, öğrencilerin yüzde 10.45'i sınıfta kaldı.

10. SINIFTA ATAĞA KALKIYORLAR

Radikal'de yer alan habere göre; ortaöğretimde başarı her üst sınıfta biraz daha yükseliyor. 9. sınıflarda sınıf geçme oranı yüzde 60.11'de kalırken, 10. sınıflarda bu oran birden yüzde 90.64'e yükseliyor. 11. sınıfların sınıf geçme başarı oranı yüzde 95.33'ü bulurken, 12. sınıfların sınıf geçme oranları ise yüzde 96.54'e ulaşıyor. Ortaöğretimin ilk sınıfı olan 9. sınıf, bu sınıftaki çocukların ergenlik döneminde olmaları, yeni bir kademeye alışma zorluğu ve diğer sınıflara göre daha fazla bilgi yüküyle karşılaşmaları gibi nedenlerle ortaöğretimin en ağır sınıfı sayılıyor. Bu nedenle 9. sınıflarda okuyan öğrencilerin velilerinin, çocuklarına daha özenli yaklaşması gerekiyor.

GENEL LİSELER İÇİN DE UYARI

Çocuğunun başarısı konusunda özellikle dikkatli olması gereken diğer veli grubunu ise çocukları genel liselere gidenler oluşturuyor. Genel liselerde öğrencilerin sınıf geçme oranı yüzde 86 ile Türkiye ortalamasının gerisinde. Güzel sanatlar ve spor liselerinde bu oran yüzde 93.1'e ulaşırken, Anadolu liselerinde yüzde 99.20, sosyal bilimler liselerinde ise yüzde 99.58. Sınıf geçme oranlarında en başarılı okul türleri fen liseleri. 2010 yılı verilerine göre bu oran yüzde 99.93'e ulaşıyor.

NTV

tag eğitim öğretim başarı liseliler 9.sınıf velilere uyarı

21.09.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Ceren :9.sınıf gerçekten çok zor. Hala hatırlıyorum , nasıl zor geçtiğimi.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Stresinizi azaltmak için bunları tüketin Stresinizi azaltmak için bunları tüketin

Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri Beyninizi daha iyi kullanmanız için 20 öneri

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri