Eğitim Sitesi

ÖSYM Başkanı Demir :Sistem değişmeyecek eğitim haberi

eğitim haberleriÖSYM Başkanı Demir :Sistem değişmeyecek

alidemir.jpg YGS'de şifre iddialarının ardından hükümet ve YÖK'ün eleştirilerine maruz kalan ÖSYM Başkanı uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu.ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile ilgili, "Daha mükemmel bir sınav gerçekleştirmek üzere belki bir iki küçük rötuşumuz olabilir ama sistemde temelli bir değişiklik olmayacak" dedi.

ÖSYM, Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) ev sahipliğinde YYÜ Senato Salonu'nda "Sınav Güvenliği" toplantısı yaptı. Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, gazetecilerin, "Kopya ve şifre iddialarının ardından sınav sisteminde bir değişiklik olacak mı?" sorusuna Demir şu yanıtı verdi:

Yeterli tecrübe edindik
"Hayır, ÖSYM yeterli tecrübeyi edindi. Daha mükemmel bir sınav gerçekleştirmek üzere belki bir iki küçük rötuşumuz olabilir ama sistemde temelli bir değişiklik olmayacak. Şu an uyguladığımız, 'her adaya farklı bir soru kitapçığı' uygulaması gerçekten sınav adaletini sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi. Bunun çok net bir şekilde sonuçlarını aldık. Bunu burada rektörlerimizle de paylaşacağız" yanıtını verdi.

Yanlış hesap mesajı
Öte yandan, bu yıl şifre iddiaları gölgesinde başlayan üniversite sınavı süreci, tercih aşamasındaki öğrencilerin cep telefonlarına gelen "Puanınız yanlış hesaplandı" mesajı ile sona erdi. Tercihlerin son günü olan 5 Ağustos'ta sürenin bitimine yarım saat kala cep telefonu mesajı alan öğrenciler arasına giren Aydın'ındaki Metehan Üyücü, durumu son anda öğrendiği için gerekli hiçbir incelemeyi yapamadan tercihini değiştirdiğini belirterek, "Geleceğimizle oynamak bu kadar kolay olmamalı" dedi. Üyücü, askeri lise mezunlarında sistem hatası nedeniyle orta öğretim başarı puanlarının düşük hesaplandığını belirtti.

tag ösym ali demir yeni sistem sınav sistemi bilgilendirme milliyet

7.8.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Güncel Eğitim Haberleri