Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen atamalarında umut tacirliği yapıldı eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen atamalarında umut tacirliği yapıldı

11egitim-sen-pankart.jpg Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, daha önce 15 bin olarak açıklanan Temmuz ayındaki öğretmen atama sayısının 6 bin 575'e düşürüldüğünü belirterek, "Daha bir yıl önce kürsülerden ‘atanamayanlar' diyerek öğretmenlerimizle alay eden Erdoğan'ın seçim öncesinde yaptığı politikanın adı umut tacirliğinden başka bir şey değildir" dedi.

Yıldız, öğretmen atamalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yıldız, resmi makamların açıklamalarına göre yaklaşık 140 bin öğretmen açığı bulunduğunu, AKP'nin de seçim öncesi öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamalarıyla ataması yapılmayan, işsiz öğretmenler üzerinde beklentiler yarattığını belirtti. Haziran ayında gerçekleştirilen 30 bin öğretmen atamasında sözleşmeli pozisyondan kadroya geçirilen öğretmen sayısının 14 bin 277 olduğunu ve yeni atamanın 14 bin 209 kişi ile sınırlı kaldığını kaydeden Yıldız, Temmuz ayında da 15 bin öğretmen ataması yapılacağının açıklandığını anımsattı. Yıldız, seçimlerin hemen ardından gerçekleştirilen bu atamaların sayısının 15 binden 6 bin 575'e düşürüldüğüne dikkat çekerek şöyle dedi:

"Başbakanın atama sözü genel seçim atmosferinde eriyip gitmiştir. Tayyip Erdoğan muhtemelen seçim sürecine dönük diğer adımlarında olduğu gibi ataması yapılmayan, işsiz öğretmenlerle de helalleşerek sorunu çözmek isteyecektir. Ancak bir taraftan yüz binlerce işsiz öğretmen kadrolu atanmayı beklerken, bugüne kadar 24 işsiz öğretmenin ataması yapılmadığı için intihar etmiş olmasının sorumluluğu ile ‘nasıl helalleşecekleri' tartışmalıdır. Daha bir yıl önce kürsülerden ‘atanamayanlar' diyerek öğretmenlerimizle alay eden Erdoğan'ın seçim öncesinde yaptığı politikanın adı umut tacirliğinden başka bir şey değildir."

Eğitim Fakültelerinden mezun olan yaklaşık 400 bin ataması yapılmayan öğretmenlerin yanına her yıl yeni kurulan Eğitim Fakültelerinden mezun olacak gençlerin de eklendiğini ifade eden Yıldız, "Bu gerçek, ‘öğretmen yetiştirilmesi' ve ‘öğretmenlerin iş güvenceli, kadrolu olarak istihdam edilmesi' konusunda hiçbir planlamanın olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla ataması yapılmayan öğretmen sayısı her yıl katlanarak artarken yeni eğitim fakülteleri açanların ‘öğretmen atamaları' sorununu çözmekten çok yeni sorunlar yarattığı görülmek zorundadır.

Yıldız, "6 bin 575 atama ile öğretmenlere, öğrencilere verdiği önemi gösteren AKP'ye" beklenti ve umutlar üzerinden kendi çıkarları doğrultusunda siyaset yapmayı bırakma çağrısında bulundu.

tag Eğitim Sen Genel öğretmen atamaları atanmayan öğretmenler milli eğitim

8.7.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Güncel Eğitim Haberleri