Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Danıştay'dan teknik liselileri üzecek karar eğitim haberi

eğitim haberleriDanıştay'dan teknik liselileri üzecek karar

danistay.jpg YÖK'ün internet sitesinden duyrulan Danıştay kararına göre, teknoloji fakülteleri içinde yer alan mühendislik prgramlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrenci ve mezunlarının YGS-1 puanı ile kabul edilmesine ilişkin yürütmeyi durdurdu.

Karara göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrenci ve mezunları, teknoloji fakültelerine girmek isterse lisans yerleştirme sınavına başvurmaları gerekecek.

Danıştay, konuyu Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği'nin 2010 yılında açtığı dava ile gündemine aldı. Teknik eğitim fakülteleri 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kaptılarak yerlerine içinde mühendislik bölümleri de olan teknoloji fakülteleri kurulmuştu.

TMMOB, Danıştay'a açtığı davada bu fakültelerde okuyanların teknik anlamda mühendis sayılamayacağını öne sürmüştü.

Bu davayı karara bağlayan Danıştay, normal lise mezunlarının da bu fakülteleri tercih edebileceğine dikkat çekerek adaletsizliği kaldırmak için tüm adaylara ikinci sınavı şart koştu.

Karar yaklaşık 170 bin meslek liseli öğrencide şok etkisi yaşattı zira öğrenciler iki ay gibi kısa süre içinde sınava hazırlanmak zorunda.

Kararı eleştiren eğitimciler de YÖK'ün daha önce aldığı kararın hatalı olduğuna dikkat çekiyor. Eğitimciler, öğrencilerin iki ayda hiç görmedikleri matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji derslerine çalışmak zorunda kalacağını belirtiyor.

İHA

tag danıştay karar teknik lise

24.4.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Rizeli :Bu saatte bu kararı alanlar bu cocukları nereye göndermek istediklerinide yazsalardıya.YGS biteli 1 ay oldu.Okulu kafalarında bitiren bu cocukların kafasını toplamasına kim yardım edecek şimdi.Dağdakilerle mücadele değil onlarıda dağa çıkarmaya çalışan o hukucu bozuntularına binlerce kez yuh olsun.Akılları şimdimi cattı.Neredeydi o çok bilmiş ama aslında kof kafaları............

box adem :burası turkıye bız bu ulkede yasadıkca daha neler gorecek 2 ay gbı bı surede biz nasıl calısacaz ansını satayım bızi dusunen yok kararı alıp uyguluyolar aradaa ezılen halk yanı bız oluyoz ne olcak sonumuz merak edıyorum ve alınan kararlara sasırmam bundaan sonra bızı dusunsunler yav olmaz mı nasıl adaletse bu anlamadım snra bna esıtlıkten hak tan bahsedıyolar

box MEHMET :yav kardeşim ben böyle eğitimin varyaaa içine ediiiimm madem yapacaksan böle bişi haber verr baştan söle iki ay kalmış . bi hedefimiz vardı onun da ...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Güncel Eğitim Haberleri