Yazılı Sınav Soruları
23 Ekim 2016 Pazar

Çubukçudan ''ithal öğretmen' açılaması eğitim haberi

eğitim haberleriÇubukçudan ''ithal öğretmen' açılaması

20110119.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de görev yapacak olan yabancı öğretmenlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İngilizce öğretimi için yurtdışından 10 bin öğretmen getirilmesi projesinin Türkiye'deki İngilizce öğretmen atanmalarına etkisi olmayacağını ve yabancı öğretmenlerin maaşının Türk öğretmenlerden daha fazla olmayacağını kaydetti.

Bakan Çubukçu, 'Her Çocuk Başarır' projesinin tanıtım toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Çubukçu, İngilizce öğretim için yurtdışından ilk etapta 10 bin öğretmen getirilmesiyle başlayacak projenin basına yansıtılandan çok daha büyük, dev bir proje olduğunu söyledi. Bu projenin Başbakan'ın açıkladığı Fatih Projesi'nin bir birleşimi olduğunu belirten Çubukçu, "Fatih Projesi'ni açıklarken Başbakanımız iki hususun çok önemli olduğunu belirtmişti. Bunlar İngilizce öğrenimin artırılması ve okul öncesi eğitimin yaygınlaştırması. Hem teknolojik donanım olarak hem diğer alt yapı hizmetleri olarak eğitimde kaliteyi yakalamak, dünya ile rekabet edecek insan gücünü yetiştirmenin yegane unsuru ama salt teknolojik donanımını sağlamış kurumlarla değil, dünyaya entegre olabilmenin yollarından en önemlisi artık İngilizce dilinin öğrenilmesi ve öğretilmesidir" dedi.

Bakan Çubukçu, bugün artık en az bir yabancı dil bilen, İngilizce'yi iyi düzeyde olmasa dahi kendini ifade edecek düzeyde konuşan çocuklar yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, bu projenin dil öğrenimine yepyeni bir soluk getireceğini söyledi. Proje ile ilgili özellikle velilerden son derece olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Çubukçu, olumsuz tepkilerin ise atama bekleyen İngilizce öğretmenlerin atanmasına ilişkin olduğunu söyledi. Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerin atanmalarının bu durumdan etkilenmeyeceğini belirten Çubukçu, şöyle konuştu:

"Tam tersine İngilizce öğrenimine verilecek önem arttıkça ve eğitim çağı okul öncesine kadar indirildikçe yani daha küçük yaştan İngilizce eğitimin başlayacağız. Çok daha fazla sayıda İngilizce öğretmeni istihdam edeceğimiz gibi kendi İngilizce öğretmenlerimizin uluslararası standartlarda belgelerle donatacağız. Onları da yurt dışına göndereceğiz. Yani ithal öğretmen vurgusu son derece yanlış. Bu çok önemli bir proje buna herkesin sahip çıkacağına inanıyorum. Türkiye'de yabancı dil öğretilmesi konusunda bir problem var; bir kırılma noktası var. Bunu aşmak zorundayız. Öyle ya da böyle bunu aşacağız."

Çubukçu, dünyanın her yerinde İngilizce yada başka bir dil öğreniminde tercih edilen yöntemin ana dili öğretilen dil olan öğretmenler tarafından öğretilmesi olduğunu belirtti. Çubukçu, bir gazetecinin "Gelen öğretmenlerin buradaki öğretmenlerden daha fazla para alacak olması çalışma barışını bozar mı" sorusu üzerine de, "Daha fazla verilmeyecek. Bizim öğretmenlerimizin aldığı maaştan daha fazla almayacaklar" yanıtını verdi.

Mynet

Sponsorlu Bağlantılar

24.03.2011 tarihli haber
tag milli eğitim bakanlığı meb bakanı yabancı öğretmen ithal öğretmen

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan :    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box :onca bekleyen pırılpırıl genç öğretmelerimiz dururken biz tutmuşuz ithal öğretmenle uğraşıyoruz... burada karamanoğlu mehmet beyi arıyorum şiirini bir kez daha hatırladım.... bence dilimiz yozlaştırmayalım türkçemize sahip çıkalım.

Güncel Eğitim Haberleri