Eğitim Sitesi

MEB'den BT Öğretmenleri için basın açıklaması eğitim haberi

eğitim haberleriMEB'den BT Öğretmenleri için basın açıklaması

computer.jpg 21.02.2011 tarihli TÜRKİYE gazetesinde yer alan "KPSS mağduru Bilişim Öğretmeni" başlıklı, 22.02.2011 tarihli HABERTÜRK gazetesinin "Fatih Projesi ‘Fatih'lerini kaybediyor" başlıklı, 22.02.2011 tarihli BİZİM GAZETE'nin "EĞİTİME BAKIŞ" başlıklı köşe haberi incelenmiştir.

23.02.2011 tarihli MEBBİS Norm İşlemleri verilerine göre Bilişim Teknolojileri alanında Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında; 11.305 kadrolu, 1.456 sözleşmeli olmak üzere toplam 12.761 öğretmen görev yapmaktadır. Aynı alandan 5.040 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır.

Habere kaynak olan gelişmeler; Talim ve Terbiye Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda ilköğretim okullarının 4 ve 5. sınıflarında Bilgisayar dersinin haftalık ders saati sayısının azaltılması, 6, 7 ve 8. sınıflarında ise seçmeli ders hâline getirilmesi sonucu oluşan kurum bazındaki norm fazlası öğretmenlerin il içinde ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına hizmetin gereği olarak yapılan atama ve formatör öğretmen olarak yapılan görevlendirmelerden kaynaklanmaktadır. Sözleşmeli öğretmenler, en az 15 saat derse girmek zorunda olduklarından formatör öğretmen olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Atama dönemi" başlıklı 19'uncu maddenin 1'inci fıkrasında, "Öğretmenlik kadrolarına atamalar her yıl ağustos ayında bir defada yapılır." denilmektedir. 2011 yılında öğretmen ihtiyacı bulunan alanlar için toplam 55.000 kadrolu öğretmen ataması planlanmıştır. Sayın Bakanımızın buna ilişkin 15.02.2011 tarihli "Basın Açıklaması" Bakanlığımızın http://www.meb.gov.tr adresinde yayınlanarak ilgililer bilgilendirilmiştir.

Durum böyle iken, basın ve yayın organlarında buna ilişkin yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

tag Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) BT Öğretmenleri basın açıklaması atanma ders saatleri

24.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri

Stresinizi azaltmak için bunları tüketin Stresinizi azaltmak için bunları tüketin

Gülmenin Yararları Gülmenin Yararları

Güncel Eğitim Haberleri