Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çubukçu'dan 25 günlük izin açıklaması eğitim haberi

eğitim haberleriÇubukçu'dan 25 günlük izin açıklaması

nc.jpg Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrencilerin lise son sınıfta, 25 günlük rapor için sağlık kuruluşlarını meşgul ettiğini belirterek 'veli imzalı izinle' krizi çözüm bulduklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrencilerin lise son sınıfta, kanuna karşı hile denilebilecek şekilde, 25 günlük rapor için sağlık kuruluşlarını meşgul ettiğini belirterek, ''Aileleri ve öğrencileri, çoğu zaman gerçek durumlarını yansıtmayan, adeta onları yalan söylemeye teşvik eden bu raporların alınması yükünden kurtarmak adına devamsızlık haklarını 25 günle ve veli iznine tabi olacak bir düzenlemeyle sonuçlandırdık'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, bazı uluslararası anlaşmaları onaylayan kanun tasarılarının görüşmeleri sürüyor.

Çubukçu, tasarıların görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, hükümetleri döneminde ortaöğretim süresinin 4 yıla çıkarıldığını, lise son sınıfın, yüksek öğrenime geçiş sınavına hazırlığa denk geldiğini anımsattı.

Bugüne kadar üniversite sınavında sorulan soruların birçoğunun, okulda öğrenilen konulardan çıkmadığını, çoğunlukla müfredat dışı olduğunu belirten Çubukçu, ''2003-2006 yılları arasında müfredatın yenilenmesiyle tamamen müfredat odaklı, çocukların okula devamını sağlamaya yönelik, okulda öğrendiklerinden sorumlu tutulacakları bir sınav sistemine doğru ilerledik'' diye konuştu.

Çubukçu, merkezi sınav uygulamasından sonra, sınav sistemi üzerinde yapılan uygulamalar nedeniyle öğrencilerin liselerdeki eğitimden değil, alternatif eğitim kurumlarından aldıkları eğitimdeki sorulardan sorumlu tutulduklarını söyledi.

Üniversite sınavında yıllarca müfredattan soru sorulmadığını dile getiren Çubukçu, ''Eğitim kurumlarımızda öğretilenlere güvenmiyor değiliz. Tam tersine okullarımızdaki öğrettiğimiz bilgilere güveniyoruz, burada öğrettiğimiz bilgilerle çocukları sorumlu tutuyoruz'' dedi.

Çubukçu, üniversite sınavına hazırlanırken, özellikle lise son sınıfta, çok uzun yıllardır uygulanan bir yöntemin olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Çocuklarımızın 20 gün devamsızlık hakkı, 25 gün de raporlu olarak okula gelmeme hakları var. Gençlerimiz, adeta kanuna karşı hile diyebileceğimiz şekilde, lise son sınıfta 25 günlük rapor için sağlık kuruluşlarımızı, bu manada meşgul etmekte. Hepimizin çok açıklıkla bildiği, gerçek durumu yansıtmayan, sağlık durumu konusunda hiçbir sorunu olmayan gençlerimizin rapor almaları adeta bir vaka olarak önümüzde duruyor.

Yaklaşık 500 bine yakın gencimizin hepsinin, rapor almak için sağlık kuruluşlarını meşgul ettikleri, çoğu zaman da gerçek durumlarını yansıtmayan, adeta onları yalan söylemeye teşvik eden bu raporların alınması yükünden aileleri ve öğrencileri kurtarmak adına devamsızlık haklarını 25 günle ve veli iznine tabi olacak şekilde düzenlemeyle onların fiili durumlarını bir şekilde gözönüne alarak sonuçlandırdık. Bu durumdan hem veliler hem öğrencilerimiz eğitim sistemimiz adına son derece memnuniyet şeklinde geri dönüşüm aldık. Herhangi şikayet söz konusu değil. Gençlerimizin eğitim öğretimlerini aksatmadan sınava hazırlanmaları en büyük temennimizdir.''

Genel Kurulda, Uluslararası Kalkınma Hukuku Örgütünün Kuruluşu Hakkında Anlaşmaya Katılmayı Uygun Bulan Kanun Tasarısı, Türkiye ile Bahreyn Arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun Tasarısı kabul edildi.

AA

tag nimet çubukçu sağlık raporu liseler sınav son sınıf izinli

24.2.2011 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sorularla Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar Bakan Yılmaz'dan gündeme dair açıklamalar

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı? Çocuklarda boy uzamasını sağlamak için ne yapılmalı?

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Güncel Eğitim Haberleri