eğitim sitesi
25 Ekim 2016 Salı

Zorunlu din dersine durdurma eğitim haberi

eğitim haberleriZorunlu din dersine durdurma

mescit.jpg İzmir'de, bir ilköğretim okulu öğrencisinin din derslerine girmemesi için açılan davada, İzmir 1. İdare Mahkemesinin zorunlu din dersi uygulamasının yürütmesini durdurduğu, kararın Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylandığı bildirildi.
Öğrenci velisi Gökalp Öztürk, MAZLUMDER İzmir Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Güzelbahçe'de bir ilköğretim okulunda öğrenim gören çocuğunun din dersine girmemesi için eğitim sezonu başında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurduklarını, başvurularının ''Din eğitimi zorunludur'' gerekçesiyle kabul edilmediğini belirtti.

Bunun üzerine dava açtıklarını ifade eden Öztürk, ''Gayrimüslimler için din dersi zorunlu değil. Gayrimüslimler dışında kalanlar da çocuklarının din dersi almasını istemeyebilir. Dava gerekçemiz, dini nedenlere dayanmıyor. Mevcut durum, eşitliğe aykırı. İtirazımız, din dersinin zorunlu olması'' dedi.

Avukat Halit Çelik de dava sürecinin devam ettiğini belirterek, İzmir 1. İdare Mahkemesinin zorunlu din dersi uygulamasının yürütmesini durdurduğu, kararın Bölge İdare Mahkemesi tarafından da onaylanması üzerine Öztürk'ün çocuğunun din derslerine girmediğini kaydetti.

MAZLUMDER İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Suphan Erkan ise devletin vatandaşlarına herhangi bir inancı, dini veya ideolojiyi dikte etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, İzmir 1. İdare Mahkemesinin kararını olumlu bulduklarını ve talebe bağlı olmaksızın genel bir uygulamaya dönüştürülmesini devlet kurumlarından beklediklerini dile getirdi.

gazeteport

Sponsorlu Bağlantılar

17.12.2010 tarihli haber
tag Zorunlu din dersine durdurma

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan :    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box ADİL VAHAPOĞLU :Din derslerinin ,zorunlu olmaktan çıkarılması ve seçmeli ders haline getirilmesi,içerisinde yaşadığımız bir çağın gereğidir.
box mehmet yılmaz :anayasada açıkça zorunlu derken hangi hakim hangi akılla hangi yürütmeyi durduruyor acaba.kanunları da kendilerine benzettiler ya helal olsun. hakimin yeni mezun olmasından şüphe edilir. kararına saygı duyulur vesselam.

Güncel Eğitim Haberleri