eğitim sitesi

2006 yılından öncekilere zorunlu hizmet kalkıyor eğitim haberi

eğitim haberleri2006 yılından öncekilere zorunlu hizmet kalkıyor

ogrtmn.jpg MEB hazırladığı yönetmelik değişikliğiyle öğretmenlerin zorunlu hizmet yükümlülüğünü 2006 yılına çekiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin kuralları yeniden belirliyor.
Hazırladığı yönetmelik değişikliğini eğitim sendikalarına gönderen Bakanlık, öğretmenlerin zorunlu hizmet yükümlülüğünü 2006 yılına çekiyor.

Ayrıca halen ilçelere göre belirlenen zorunlu hizmet 'okul' bazına indiriliyor. 45 bin civarındaki okulu tek tek inceleyerek illerin talebine göre gruplandıran Bakanlık, böylece köy okulları gibi öğretmenlerin talep etmediği okullara ilgiyi artırmayı planlıyor.

Okulları 6 gruba ayıran Bakanlık, ilk üç grubu zorunlu hizmet dışında tutuyor. Her grupta çalışılacak süre ve buralardaki öğretmenlere verilecek hizmet puanı değişiyor. En ücra yerlerdeki okul anlamına gelen 6. gruptaki okullarda çalışan bir öğretmenin zorunlu çalışma yükümlülüğü 3 yılda kalkarken, diğer gruplarda çalışanların yükümlülüğü 4, 5, 6 ve 7 yılı buluyor.

Yönetmelik taslağına göre bugüne kadar ayrı ayrı yapılan il içi ve iller arası yer değiştirmeler birleştirilirken, öğretmenlere aynı anda hem il içi hem de iller arası tayin isteğinde bulunması imkanı getiriliyor. Bu şekilde hizmet puanı yüksek olanın merkezi okullara gelmesi öngörülürken, il içi okul sırası uygulaması kaldırılıyor. İl içi tayinlerde istenen '2 yıl' şartı iller arasında tayinde uygulandığı gibi '3 yıla' çıkarılıyor. İl içi ve iller arası yer değiştirmelerin haziran ayında tamamlanması öngörülüyor.

tag 2006 yılından öncekilere zorunlu hizmet kalkıyor

25.03.2010 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box sibel :yani 2006dan önce başlayanlara zorunlu hizmet kalktı mı anlamadım yazı yeterince açıklayıcı değil bence
box imdat donmaz :hmm enteresan...
box Sefer ÜLKER :bEN KENDİ MEMLEKETİM OLAN KARS TA HİÇ BİR MECBURİYETİM OLMAMASINA RAĞMEN 6 SENE ZORUNLU HİZMET YAPTIM ŞU ANDA KALDIRILMASI RESMEN HAKSIZLIK
box muharrem çevik :Adaletin olmasığı yerde yarışma, yarışmanın olmadığı yerde gelişme olmaz. Biz gidip paşa paşa hizmetimizi yaptık. Bütün kurulu düzenimi bozup yeni doğmuş çocuklarımla binlerce kilometre yolculuk çekmek zorunda kaldık her defasında. Hayatımızdan dört sene acı ve ızdırapla uçup gitti. Mükafatı ise enayi yerine konulmak...
box ramazan :ben şırnakta 7 yıl kış şartlarında çalıştım bana haksızlık değil mi zorunlu hizmet kalkamaz.yoksa doğudaki öğretmen baTı ya kaçmanın fırsatı kollar.bir de biz doğuda hizmet sunarken batıdaki öğretmenler cafelerde keyif çatıyordu.şimdi doğuda görev yapma sırası onlarda.ZORUNLU HİZMETİ 2006 İLE SINIRLAMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR.
box ABDULLAH ÇETİN :HERKES GİTSİN PAŞA PAŞA DOĞU GÖREVİNİ DOĞUDA YAPSIN...DOĞUDA GÖREV YAPIP ORANIN CEFASINI ÇEKENLER YAZIK DEĞİL Mİ BU VATAN HEPİMİZİN...
box aldrn :böyle bir saçmalık olamaz yapanın suçu ne mantıklı bir açıklamasuıı var mı bakanlığın acaba merak ediyorum. yapanlar resmen enayi yerine konuluyor . neden böyloe bir uygulama yapmak istiyorlarki bilen varmı?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

Öğretmen adaylarının çoğu yetersiz kaldı Öğretmen adaylarının çoğu yetersiz kaldı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

İdeal kilo hesaplama formülü İdeal kilo hesaplama formülü

Güncel Eğitim Haberleri