eğitim sitesi

SBS ye 500 bin öğrenci katılmıyor eğitim haberi

eğitim haberleriSBS ye 500 bin öğrenci katılmıyor

3.jpg Ortaöğretim Kurumları Seçme (OKS) sınavının yerine geçen Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS), 500 bin öğrenci katılmayınca alarma geçen Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek yıl 10 YTL'lik başvuru ücretini kaldıracak..

Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) son buldu ama bu yıldan itibaren yılda üç kez olmak üzere girmesi zorunlu olmayan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) başlıyor. Böylece SBS, Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) ve Davranış Puanı (DP) olmak üzere üç ana unsura dayanan Ortaöğretim Geçiş Sistemi'ni (OGES) bu yıldan itibaren uygulanmaya sokuluyor. Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeler artık OGES'e göre yapılacak.

500 BİN ÖĞRENCİ
Bu yıl ilk kez 21 Haziran'da 6'ncı sınıflar, 22 Haziran'da ise 7'nci sınıflar için yapılacak olan SBS'ye, özellikle Güneydoğu ve Doğu'daki kırsal kesimden yaklaşık 500 bin öğrenci girmiyor. Bu öğrencilerin bir kısmı aileleri ilgilenmediği, bir kısım aileleri 10 YTL olan başvuru ücretini ödemediği, bir kısmı ise aileleri sınavlar için çocuğunu ilçeye ya da il merkezine götürmek istemediği için sınava girmiyor. Bu tür çocukların sistem dışı kalması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), önümüzdeki yıl sınavların ücretsiz olması için şimdiden bütçede pay ayırdı. Sınavlara bu yıl yalnızca 6 ve 7'nci sınıflar olmak üzere toplam 1 milyon 982 bin 347 öğrenci girecek. 1 milyon 254 bin 218 öğrencinin öğrenim gördüğü 6'ncı sınıflarda, sınava başvuran öğrenci sayısı 991 bin 537, 1 milyon 215 bin 743 öğrencinin öğrenim gördüğü 7'nci sınıfların başvuru ise 990 bin 774. Önümüzdeki öğretim yılında ortaöğretim ikinci kademenin tümünü yani 6, 7 ve 8'inci sınıfları kapsayacak.

SORULAR NASIL OLACAK?
Bu sınavların sınıf geçmeye etkisi olmayacak. Yalnızca ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak. Sorular yalnızca o yıl içerisinde öğrenilen konulardan oluşacak. Geçmiş yıldan soru çıkmayacak.

5 DERSİ KAPSIYOR:
Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) sorulacak sorular, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil olmak üzere beş dersi kapsıyor. Sosyal Bilgiler'de sorular sosyal bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden çıkacak. Testlerin ağırlık katsayıları, Türkçe ve matematik testlerinde 4, Fen ve Teknoloji (Fen Bilimleri) ve Sosyal Bilgiler testlerinde 3, Yabancı Dil testinde ise 1 olacak.

SORU ÇIKMAYACAK:
Müzik, beden eğitimi, resim iş ve seçmeli dersler ile rehberlik ve sosyal etkinliklerden soru sorulmayacak. Öğrenciler beş dersten 6'ncı sınıfta 80 soru yanıtlarken, 7'nci sınıfta 90, 8'inci sınıfta 100 soru yanıtlayacak. 6'ncı sınıfların sınav süresi 90 dakika, 7'nci sınıfların ise 100 dakika olacak.

tag SBS ye 500 bin öğrenci katılmıyor

20.06.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box funda :ben de o yazılıya girdim çok güzel geçtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
box eda :sıavım çok iyiydi
box müzeyyen :ben bir anneyim kızım ve arkadaşları bu tür sınavlardan çok korkuyorlar bu tür sınavları yıl sonu değilde başında yaparsanız sevinirim ve bu tür sınavları lütfen dahaçok yapın o zaman belki sınav kaygıları çocukların üzerinden geçer.
box mehmet :ben ful çıkardım 500 puan aldım

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Beyninizi genç tutmak için bunları yapın Beyninizi genç tutmak için bunları yapın

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Güncel Eğitim Haberleri