Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Köksal Toptan: Eğitim süresi 200 gün olmalı eğitim haberi

eğitim haberleriKöksal Toptan: Eğitim süresi 200 gün olmalı

toptan.jpg TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Bence çok kısa süre içerisinde bizim eğitim öğretim süresini en az 200 güne çıkarmamız lazım" dedi.

Toptan, Özel Okullar Birliği Derneğince Antalya'da düzenlenen "Ortaöğretim Sisteminde Arayışlar" sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, eğitim öğretimdeki süreye değindi.

Bakan olduğu dönemde Türkiye'deki eğitim öğretim süresinin 165 gün olduğunu hatırlatan Toptan, bunun az olduğunu düşündüklerini ve çeşitli araştırmalar yapılarak eğitim öğretim süresinin 180 güne çıkarıldığını söyledi.

Avrupa'daki eğitim süresinin ortalama 210 gün olduğunu, Japonya'da ise 232 gün olduğunu belirten Toptan, şunları kaydetti:

"Şimdi 180 gün eğitim yapacaksın elalem 210-230 gün yapacak. Ondan sonra küresel rekabete katılmak istiyorsunuz, bu çok zor iş. Beni ziyarete gelen eğitimciler, eğitim sendikaları var, bunu neden dile getirmiyorsunuz? İşin doğrusu kimsenin işine gelmiyor. Niye gelmiyor? Öğretmen aşağı yukarı 3 ay tatil yapacak dünyada böyle bir şey var mı? Dünyada böyle bir memleket var mı? Okul yönetimi memnun, Bakanlık da, 3 ay okullarda problem olmayacak. Ama bunu yapamayız arkadaşlar. Bu sesin sizlerden çıkmasını bekliyorum. Bence çok kısa süre içerisinde bizim eğitim öğretim süresini en az 200 güne çıkarmamız lazım. Yağmur yağdı tatil, kar yağdı tatil...Küresel rekabet yapamayız arkadaşlar." Toptan, zorunlu eğitimin de mutlaka 8 yıldan 12 yıla çıkarılması gerektiğini vurguladı.

tag Köksal Toptan: Eğitim süresi 200 gün olmalı

8.2.2008 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor Ders kitapları etkileşimli hale getiriliyor

Öğretmenlik Performans Sistemi Öğretmenlik Performans Sistemi

TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi TEOG Yerine Liselere Kayıt Sistemi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları Çayın sağlığımıza faydaları ve zararları

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Güncel Eğitim Haberleri