eğitim sitesi

Kokulu silgilere yasak geliyor eğitim haberi

eğitim haberleriKokulu silgilere yasak geliyor

students.jpg Çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren ürünlerin satışı yasaklanıyor.
Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edilen teklife göre, yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter, silgi gibi ürünler, hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak ve verilemeyecek.

Kanun teklifinin kabul edildiği Komisyon toplantısında ilginç önerilerde gündeme geldi. AKP Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Türklerde "yalayarak zarf yapıştırma" alışkanlığı bulunduğuna dikkat çekerek bunun önlenmesi için bantlı zarfların zorunlu hale getirilmesini önerdi.

Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl başkanlığında toplandı. Komisyonda, Erdöl'ün geçen dönemde Genel Kurul gündeminde yer alan Uçucu Organik Bileşiklerin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi görüşülerek kabul edildi. Komisyon toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uçucu maddelerin toplumda çok yaygın olduğunu, temini kolay ve ucuz olması nedeniyle çocukların bu maddelere ulaşabildiğini söyledi. Daha çok ergenlik döneminde olan çocukların uçucu maddelere meyilli olduğunu belirten Akdağ, teklifle, çocukların bunlara erişiminin önlenmesinin amaçlandığını belirtti.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

Kanun teklifine göre, çocuklarda bağımlılık yaratabilecek uçucu organik bileşikleri içeren yapıştırıcı, kokulu olarak üretilen kalem, defter ve silgi gibi kırtasiye ürünleri hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamayacak ve verilemeyecek. Çocukların kullanma ihtimalinin bulunması halinde yetişkinlere de satışı yapılmayacak. Uçucu organik bileşikler içeren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde çocuklar çalıştırılamayacak; bu ürünler eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılamayacak. Kanun kapsamına giren ürünlerin yarattığı sağlık riskleri konusunda çocukları ve gençleri bilinçlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına gerekli eğitim ve öğretim programları konulacak.

AA

tag Kokulu silgilere yasak geliyor

28.12.2007 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

Öğretmen adaylarının çoğu yetersiz kaldı Öğretmen adaylarının çoğu yetersiz kaldı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat! Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat!

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Güncel Eğitim Haberleri