Oyun Siteleri

OKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak eğitim haberi

eğitim haberleriOKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (OKS) ilişkin işlemlerin, daha önce belirlenen takvime göre yapılacağını belirterek, 9-14 Ağustos'ta önceden yapılan 20 tercihe göre 2. yerleştirmelerin yapılacağını, bunun dışında üçüncü veya dördüncü bir yerleştirme yapılmayacağını söyledi.

OKS'ye ilişkin bütün işlemleri elektronik ortamda internet üzerinden yaptıklarını, buna göre öğrencilerin 11-20 Temmuz tarihleri arasında, elektronik ortamda 20 tercih yapacaklarını kaydeden Çelik, bir sefer tercih yapılacağını ve bu tercihlerin okullara onaylatılacağını belirtti. Çelik, öğrencilerin ve ailelerinin kafalarına soru işaretleri takılması halinde okullardan ve rehberlik servislerinden danışmanlık hizmeti alabileceklerini kaydetti.

Bakan Çelik, tercih sonuçlarının, 27 Temmuz Cuma günü açıklanacağını ve öğrencilerin hangi okullara yerleştiklerinin belli olacağını belirterek, 8 Ağustos'ta, birinci yerleştirmeden sonra boş kontenjanların elektronik ortamda ilan edileceğini, 9-14 Ağustos'ta ise önceden yapılan 20 tercihe göre 2. bir yerleştirme yapılacağını, bu yerleştirmenin sonuçlarının da 7 Ağustos'ta kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Veliler, öğrenciler ve okul idarecilerinden "üçüncü veya dördüncü yerleştirme var mı?" şeklinde sorular sormamalarını rica eden Çelik, "Sistem zaten otomatik kayma sistemiyle işleyeceği için burada bir problem olmayacağını tahmin ediyoruz. İkinci yerleştirmenin sonucunda durumu değerlendireceğiz. Ama Türkiye genelinde bir üçüncü yerleştirme yapılmayacak. Bunu da özellikle duyurmak istiyorum. 'Benim ümidim üçüncü, dördüncü yerleştirmededir' deyip de kenarda, kıyıda kimse kalmasın. Herkes buna göre tercihlerini yapsın" diye konuştu.

"ÖSS'nin kaldırılması iddiaları çok uçuk"

Orta Öğretim Kurumları Sınavı'nı yeniden yapılandırdıklarını ve bugünkü şekliyle gelecek yıl son kez yapılacağını dile getiren Çelik, OKS'nin bugünkü formatıyla tarihe karışacağını söyledi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğrencilerimizin sırtındaki bu büyük yükü çok hafifleten ve daha pedagojik olan bir yöntem getirdik. Ümit ediyorum ki, seçimlerden sonra yeni iktidar döneminde ÖSS'yi de buna göre şekillendireceğiz. ÖSS'nin kaldırılmasıyla ilgili ortada çok uçuk iddialar dolaşıyor. Bunların hiçbiri inandırıcı değildir. Gençlerimizin ümitleri üzerinden kimse hesap yapmasın. Türkiye'de üniversitelerin kontenjanları ve üniversitelere talip insan sayısı bellidir. 1 milyon 640 bin kişi ÖSS'ye girdi. Ancak 'ben ÖSS'yi kaldırdım' dediğiniz anda, 'lise diploması olan herkes, üniversiteye başvursun' dediğiniz zaman müracaat 1 milyon 640 bin kişi değil, 3,5-4 milyon kişi olacak. Beş, on veya onbeş sene önce liseyi bitiren, üniversiteye girme ümidini tamamen yitirmiş olan insanlar, diplomalarını alıp üniversite kapısına dayanacak. Dolayısıyla gerçekleşmesi mümkün olmayan bu iddiaların kesinlikle ortaya atılmaması gerekiyor."

tag OKS de üçüncü yerleştirme yapılmayacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (10 yorum yazılmış)

box aysen :bence 3.yerlestirmenin yapilmamasi cok sacma 397 puan aldim hicbiryere yerlesemedim 230 puan alanda 397 puan alanda gidecek duz liseye adaletsizlik
box asi :hay ben bu üçüncü yerleştirmeyi kaldıranın varya... millet sevinirken biz sınırdamı kalalım bakanım yapmayın ya üzmeyin biziiiiiiiiii
box asi :sayın bakanım nolur bizi üzmeyin onca öğrenci sevinirken bizi üzmeyin üçüncü yerleştirmeyi kaldırmayın
box :ben bu işi hiç sevmedimkardes yeter ok çok zorlasmıs
box samican :siz delirdiniz mi bu haber 2006 yılının haberi bikeren.2007 olsada 2007 yılında yapıldı 3.yerleştirme.dikkatli okursanız tarihleri bu senenin tercih takvimi olmadığını anlarsınız.
box murat :arkadaşlar yukardaki açıklamalar 2007 ye ait. uyuyormusunuz.
box gökhan :bence 3. yerleştirme olursa açıkta kalanların en azından birkaçı son anda kazanmış olacak
box gül :çocuklar gerçekten üzülüyorum size sizi bir at yarışına sokuyolar ve 2 saat içinde bütün hayalleriniz yıkılıyo benimde kızım hayel kırıklıgına ugradı ama bir şey söyleyim dayısı olan giriyo iyi bir okula size bol şans üçüncü tercihde şansınız olsun
box SUSKUN :BEN BU ÜÇÜNCÜ TERCİHİ NEDEN KALDIRILDI BİLMİYORUM AMA BİRİLERİ ÇOK KÜFÜR ALACAK
box gamze :bencede 4 . tercihlerin yapışmasını kimse istemez ama biz açıkta kalıyoruz o yüsden 3. tercihlerin yapılmasınıda istiyoruz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun Elektrik faturanızın kabarık olmasına engel olun

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir? Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor Bir yudum gazlı içecek, vücuda bakın neler yapıyor

Güncel Eğitim Haberleri