Eğitim Sitesi

Başörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı eğitim haberi

eğitim haberleriBaşörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı

ookul.jpg 2006-2007 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi sınavlarında başörtülü öğrenciler sınavlara alınmadı. Bugüne kadar böyle bir uygulama ile karşılaşmadıklarını belirten öğrenciler, duruma tepki gösterdi. Danıştay tarafından alınan karar gereği ülke genelindeki birçok okulda dün yapılan açık lise imtihanlarına öğrencilerin başörtüsü ile girmelerine izin verilmedi.

AÇIKLAMA BEKLEDİLER

Erzurum'da Yenişehir'deki Yahya Kemal İlköğretim Okulu'nda sınava girecek öğrencilerden başörtülü olanlar içeri alınmadı. İlk kez böyle bir uygulama ile karşılaşan öfkeli aileleri, polis yatıştırdı. Sınav sırasında İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak'ın okul içerisinde olmasına sinirlenen veliler, kendilerine açıklama yapılmasını istedi. Yaklaşık 20 başörtülü öğrenci okul bahçesinde beklerken, vatandaşlar kayıt parası alınırken başörtülü fotoğrafla ücret ödediklerini ifade etti. Bugüne kadar başörtülü olarak sınava girdiğini söyleyen Esra İnan (18), "Bizi sınava almadılar. Önceden böyle bir uygulama olacağını söylemediler. Okumamız gerekiyor ama örtümüzü açmayacağız. Son 15 kredim kalmıştı, bitirmek üzereydim ama şu an sınava giremedim" dedi.

İKİSİ DE MAĞDUR OLDU

İmran Bayraktar (19) adlı öğrenci ise birinci dönem başı kapalı olarak sınava girdiğini belirterek, "Daha önce böyle bir şey yoktu. Bitirmek üzereydim ama bugünkü sınava giremedim" diye konuştu. Kendisinin İmam Hatip Lisesi, eşinin ise başörtüsü mağduru olduğunu vurgulayan Zülküf Öztürk de, "Ben de İmam Hatip mezunuyum. Zamanında iyi puan aldığım halde üniversiteye gidememiştim. Şimdi ise eşim başörtülü diye almıyorlar. Bunu önceden neden söylemediler. Bu nasıl bir demokrasi?" diyerek uygulamayı eleştirdi. Sinop'ta da başörtüsüyle açık lise imtihanına girmek isteyen bayan öğrenciler, sınavlara alınmadı. Öğrenciler uygulamanın kendilerine önceden bildirilmeyişine tepki gösterirken çevredeki bazı vatandaşlar da öğrencilere destek vererek uygulamanın yanlış olduğunu dile getirdi.

Yetkililer, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 il müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre hareket etmek zorunda olduklarını söyledi.

haber10

tag Başörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box sefa :kanunlar gereği yapılan uygulama son derece doğrudur. bunun aksini idda edenler ban ce kanun ve yasa yı tanımayan ve bilmeyenlerdir. yani başörtülü sınava alınmaz
box sedanur :ayça kardeş.Siz türbanı bu şekilde kötüleyemezsiniz.Bazı partilere oy potansiyeli sağlamak için mi?peki söylermisin o partilere oy verenler % kaçı kapalı?%50 si gerisi yine açık..O zehirlenmiş kısıtlı düşünen beyinler dediğiniz sizlerden daha akıllı..başı açıklar sınavlara giriyorda noluyor çoğu kazanamıyor o yüzden o kazanamayanların yerine başarılı TÜRBANLARI koysalar bu ülke bu kdr geri kalmazdı.O yüzden o başarılı olamayan kısıtlı düşünceye sahip kişilerin bu sınavlarda işleri yok onlar evde oturupkoca beklesinler.(!)

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor Bitişik eğik el yazısı kullanımı kaldırılıyor

Sözleşmeli öğretmen alım takvimi Sözleşmeli öğretmen alım takvimi

Bu branşlarda öğretmen ataması zor Bu branşlarda öğretmen ataması zor

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Akıllı temizlik için pratik bilgiler Akıllı temizlik için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri